ΑΕΚ-Απόλλων 1-1: Τα μοίρασαν στην «Αρένα»!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι, ΑΕΚ και Απόλλων συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία με 1-1 στην «ΑΕΚ Αρένα». Ο Μάγκλιτσα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Λεμεσού στο 20’, ενώ ο Τρισκόφσκι ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 81’ με κεφαλιά. Στους 23 βαθμούς και ισόβαθμη με την Ανόρθωση στην κορυφή η ΑΕΚ, στους 16 η ομάδα της Λεμεσού που δεν έχει κερδίσει ακόμα μακριά από το Τσίρειο φέτος.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι στην «ΑΕΚ Αρένα» άρχισε αναγνωριστικά με διάθεση και από τις δύο ομάδες για καλό ποδόσφαιρο. Στο 3’, ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Άλεφ έκανε την προβολή που κόντραρε στον Λαμπάν και απομακρύνθηκε. Η λεμεσιανή ομάδα είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας στο πρώτο τέταρτο του αγώνα και εξαργύρωσε την υπεροχή της στο 20λεπτο. Ο Γιάκολις έκανε το ωραίο γύρισμα στην περιοχή προς τον Μάγκλιτσα,ο οποίος με πολύ ωραίο γωνιακό σουτ σκόραρε για το 0-1 των Λεμεσιανών. Η ΑΕΚ είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 33’. Η εκτέλεση φάουλ του Χέφελ βρήκε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπρούνο Βάλε και απομακρύνθηκε. Η ομάδα της Λάρνακας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, χωρίς κάτι ουσιαστικό όμως . Από την άλλη, ο Απόλλων διαχειριζόταν άψογα το υπέρ του σκορ και είχε ευκαιρία στις καθυστερήσεις με σουτ του Γιάκολις που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με προβάδισμα του Απόλλων στο σκορ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει επιθετικά, αλλάζοντας και την διάταξη της σε 4-4-2. Ο Τρισκόφσκι στο 52’ είχε ένα πλασέ που κόντραρε και πήγε σε κόρνερ. Ο Γιάκολις στο επόμενο λεπτό βγήκε μόνος από δεξιά, όμως έκανε ένα κάκιστο σουτ που πέρασε πολύ άουτ. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει στη συνέχεια, αλλά ο Απόλλων απορροφούσε την πίεση με αρκετή ευκολία. Ο Αυγουστή στο 63’ πέρασε τον Βασιλείου αντί του Γιάκολις για να θωρακίσει τα μετόπισθεν του και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Η ΑΕΚ «απείλησε» στο 77’ με ωραίο σουτ του Χέφελ που έφυγε λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Φλοριάν με πλασέ από κοντινή απόσταση ανάγκασε τον Μπρούνο Βάλε σε σπουδαία απόκρουση. Στο 81’, όμως, η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ήταν το κόρνερ του Χέφελ, η πρώτη κεφαλιά του Μόισοφ προς τον Τρισκόφσκι, ο οποίος με δύσκολη κεφαλιά ισοφάρισε μέσα σε αποθέωση.

ΑΕΚ: Χουάν Πάμπλο, Μόισοφ, Καταλά, Αντωνιάδης, Χέφελ, Λαρένα (46' Νέλσον), Ακοράν, Φλοριάν, Τρισκόφσκι, Λαμπάν, Τέτε (74' Μαλόκου)

Απόλλων: Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σακέτι, Άλεφ, Ντα Σίλβα (77' Άλαν), Γιάκολις (63' Βασιλείου), Σκέμπρι, Μάγκλιτσα (66' Ζελάγια)