ΑΕΚ - Απόλλωνας 1-0: Με Ακοράν για τον τίτλο

Σημαντικό τρίποντο για την ΑΕΚ

Σπουδαία νίκη που της επιτρέπει να κυνηγήσει τον τίτλο του πρωταθλητή μέχρι τέλους πέτυχε η ΑΕΚ με τον Ακοράν ως χρυσό σκόρερ. Ο Ισπανός ήταν ο ποδοσφαιριστής που απέδωσε δικαιοσύνη σε έναν αγώνα που οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες τελικές προσπάθειες, απέναντι σε έναν Απόλλωνα με εντελώς αντίθετη εικόνα σε σχέση με το μεσοβδόμαδο αγώνα κυπέλλου. Με την ώθηση του κόσμου της, η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ μείωσε έστω προσωρινά την απόσταση από τον ΑΠΟΕΛ στον πόντο και πάει την επόμενη εβδομάδα στο ΓΣΠ να παίξει τα ρέστα της για το ρετιρέ της βαθμολογίας.

Πρώτο ημίχρονο

Με την ΑΕΚ να έχει επιθετικούς προσανατολισμούς ξεκίνησε η αναμέτρηση με τον Χέφελ στο 2ο λεπτό να βλέπει τη μπαλιά του να σταματά στο σώμα του Βινίσιους και να καταλήγει κόρνερ. Στο 7ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν την πρώτη τους επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή με τη μπαλιά του Σέρτζιο να απομακρύνεται από τον Ακοράν σε πλάγιο άουτ. Μια κακή εκτίμηση του Γκόμες στο 13ο λεπτό λίγο έλειψε να επιφέρει αυτογκόλ εις βάρος του Απόλλωνα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Πίεχ στην περιοχή χωρίς να υπάρχει κάτι επιλήψιμο.

Στο 25ο λεπτό ο Λαρένα είδε τον Βάλε εκτός εστίας και επιχείρησε ανεπιτυχώς να τον νικήσει από τη μεσαία γραμμή, την ίδια ώρα που η Λεμεσιανή ομάδα αδυνατούσε να περάσει ορθολογικά στο αντίπαλο μισό λόγω της πολυπρόσωπης μεσαίας γραμμής της ΑΕΚ. Στο 36ο λεπτό ο Βάλε ενήργησε θετικά σε σέντρα του Ακοράν από δεξιά, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Λαρένα σημάδεψε τον Τολεμές εντός περιοχής ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να γίνει κάτοχος της μπάλας και να απειλήσει.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Απόλλωνας ήταν η πρώτη ομάδα που απείλησε στην επανάληψη με τον Βινίσιους να κάνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Πέδρο, την οποίαν μπλόκαρε ο Πάμπλο. Αμέσως μετά μια ατομική ενέργεια του Τέτε έφερε το γύρισμα από αριστερά με τον Τολεμές να κάνει την προβολή που κατέληξε στην αγκαλιά του Βάλε, με τον Πίεχ να ψάχνει κάτι θετικό στην αντεπίθεση στο 51ο λεπτό ωστόσο ανακόπηκε από τον Μουρίγιο. Τρία λεπτά αργότερα ο Τολεμές πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ στην κίνηση από πλάγια θέση, με τη μπάλα να περνά εκτός αγωνιστικού χώρου, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Πάμπλο είχε το αντίδοτο στο δυνατό σουτ του Ντα Σίλβα εκτός περιοχής.

Στο 70ο λεπτό μια σέντρα-σουτ του Μόισοφ κατέληξε στον Πορτογάλο τερματοφύλακα του Απόλλωνα, ενώ δύο λεπτά αργότερα μια ατομική ενέργεια του Πίεχε σταμάτησε στα όρια της περιοχής μετά από παρέμβαση του Τέτε. Δεκαπέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Λαρένα δοκίμασε το πόδι του από απόσταση ωστόσο η μπάλα έφυγε μόλις έξω, με τον Απόλλωνα στην αντεπίθεση να ψάχνει κάτι θετικό με τον Πέδρο ωστόσο ο Πάμπλο μπλόκαρε προ του Πορτογάλου. Στο 78ο λεπτό ο Ακοράν έκανε μια κούρσα από τη μεσαία γραμμή, ξεπέρασε και τον Βινίσιους πλασάροντας εύστοχα για το 1-0 μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Βάλε. Ο Αυγουστή επιστράτευσε τον Πίττα ωστόσο η έλλειψη καθαρού μυαλού δεν επέτρεψε στην ομάδα του να σημειώσει καν τελική προσπάθεια.

ΑΕΚ (Ι. Ιδιακέθ): Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα (76' Μαλόκου), Ακοράν, Τέτε (80' Γκαρίδο), Χέφελ (58' Τομάς), Μπόλιεβιτς, Μουρίγιο, Τολεμές

Απόλλωνας (Σ. Αυγουστή): Βάλε, Σέρτζιο (62' Στυλιανού), Βινίσιους, Ρομπέρζ, Γκόμες (81' Πίττας), Πέδρο, Κυριάκου, Σεμέδο, Σαρδινέρο, Παπουλλής (46' Ντα Σίλβα), Πίεχ

Κίτρινες κάρτες: Τομάς (2η), Τρουγιόλς/Πίεχ, Κυριάκου