ΑΕΚ Αθηνών-ΑΕΚ Λάρνακα 0-0: Ολοκλήρωσε τον κύκλο φιλικών χωρίς να δεχθεί γκολ

Με πολύ καλό βαθμό πέρασε το δύσκολο τεστ κόντρα στους Αθηναίους...

Ισόπαλο και χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το φιλικό παιχνίδι μεταξύ της ΑΕΚ Αθηνών και της ΑΕΚ Λάρνακα. Με αυτό το φιλικό η ομάδα του Ιραόλα ολοκλήρωσε τον κύκλο των φιλικών της, καθώς αναμετρήθηκε ήδη με την Πόζναν (0-0), ενώ επικράτησε 1-0 επί της Βίσλα. Η αποστολή των κιτρινοπράσινων επιστρέφει στην Κύπρο έπειτα από αυτό το παιχνίδι.

Υπενθυμίζουμε πως η ομάδα της Λάρνακας δεν γνωρίζει ακόμη τον αντίπαλό της στον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ καθώς η Ντάνταλκ κέρδισε την Λεβάντια με 1-0 εκτός έδρας στον πρώτο αγώνα, και απομένει ο επαναληπτικός.

Αρκετά καλός ο ρυθμός του πρώτου μέρους με τις δύο ομάδες να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ, ενώ η κυπελλούχος ομάδα της Κύπρου σημείωσε τις πιο ξεκάθαρες. Στο 11’ ο Χέφελ δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, με τη μπάλα να περνά δίπλα από τα δοκάρια των Αθηναίων. Στη συνέχεια η ομάδα του Ουζουνίδη απείλησε στο 20’ όταν ο Μάνταλος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, και τον Τόνιο να διώχνει με γροθιές, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπακασέτας εκτέλεσε νέο φάουλ με τον Σιμόες να πιάνει τη κεφαλιά η οποία κατέληξε ψηλά έξω. Η ομάδα της Λάρνακας στο 23ο λεπτό απείλησε μετά από μακρινό σουτ του Γιάννου το οποίο εξουδετέρωσε ο Μπάρκας μέσω σπουδαίας επέμβασης. Η επόμενη φάση σημειώθηκε από τους γηπεδούχους, όταν ο Γιακουμάκης μπήκε μόνος στην περιοχή, γύρισε στο ύψος του πέναλτι όμως το πλασέ του Μπακασέτας ήταν εντελώς άστοχο. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν και η πιο ξεκάθαρη για τους κιτρινοπράσινους, όταν ο Γιάννου έκανε τη σέντρα και το πλασέ του Τρισκόφσκι σταμάτησε στο δοκάρι.

Φτωχό, πολύ φτωχό το δεύτερο μέρος της φιλικής αναμέτρησης. Απόδειξη αυτού; Το γεγονός πως καταγράφηκαν μόνο δύο ευκαιρίες (!), μια για την κάθε ομάδα. Στο 55’ ο Χέφελ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τρισκόφσκι έπιασε τη κεφαλιά η οποία κατέληξε ψηλά έξω και δεν απείλησε την εστία της ΑΕΚ Αθηνών. Η ομάδα του Ουζουνίδη στο 67’ συνδυάστηκε όμορφα, ο Λόπες κατάφερε να μπει στην περιοχή από πλάγια θέση, όμως το σουτ του πέρασε μόλις έξω, αφού πρώτο κόντραρε σε αντίπαλα πόδια. Σαφώς και οι πολλές αλλαγές που πραγματοποιήσαν οι δύο προπονητές, επιρέασαν τον ρυθμό του αγώνα, γι’ αυτό και δεν διαρητήθηκε ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς να επιτευχθεί γκολ.

Κοουτσάρισμα

Πίεση και κατοχή της μπάλας χαρακτηρίζει το παιχνίδι που θέλει να βλέπει ο Ιραόλα. Παρά το γεγονός πως ήταν φιλικός αγώνας, η ομάδα της Λάρνακας επέβαλε τον ρυθμό της, ενώ απόδειξη αυτού είναι οι λιγοστές ευκαιρίες των Αθηναίων οι οποίες προήλθαν από στατικές φάσεις. Επίσης ο Ιραόλο χρησιμοποίησε αρκετούς ποδοσφαιριστές και έβγαλε τα δικά του συμπεράσματα και πρόσωπα και σύστημα.

Διακριθέντες

«Συνεπείς» παρουσιάστηκαν οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, οι οποίοι πέρασαν με πολύ καλό βαθμό το δυνατό τεστ κόντρα στην ομάδα του Ουζουνίδη. Οι Ακοράν, Τρισκόφσκι και Γιάννου ήταν σε αρκετά καλή μέρα, και ταλαιπώρησαν την αντίπαλη άμυνα. Επίσης ο Χέφελ ανέλαβε τις στατικές φάσεις, ενώ δεν δίστασε να δοκιμάσει το πόδι του.