ΑΕΚ-Δόξα 3-0: Αγχώθηκε αλλά κέρδισε

Η ομάδα της Λάρνακας καρδιοχτύπησε στο σημερινό παιχνίδι αλλά στο τέλος πήρε την ουσία

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την παρουσία της, η ΑΕΚ νίκησε με 3-0 τη Δόξα στην Αρένα, φτάνοντας στο τρίτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Το αποτέλεσμα του αγώνα δεν αντικατοπτρίζει τις δυσκολίες που συνάντησαν οι παίκτες του Άντονι Ιραόλα. Η Δόξα είχε μια αρκετά καλή παρουσία και έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ.

Η ομάδα της Λάρνακας καρδιοχτύπησε στο σημερινό παιχνίδι όμως στο τέλος τα κατάφερε. Τα γκολ για την ΑΕΚ πέτυχαν οι Λαρένα, Τέτε και Χέφελ.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε περισσότερο όπως το ήθελε η Δόξα. Η ομάδα της Κατωκοπιάς έδωσε μεγάλη έμφαση στην άμυνα και δυσκόλεψε πάρα πολύ την ΑΕΚ. Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 4ο λεπτό με μια κεφαλιά του Καταλά την οποία μπλόκαρε ο Λοΐζου.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 11’ με μια κεφαλιά του Παβλόφ την οποία απόκρουσε ο Τόνιο. Στο 15’ ο Τρισκόφσκι έπιασε ένα δυνατό όμως η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και κατέληξε κόρνερ. Στο 28’ ο Κάρλος έπιασε το σουτ από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 38’ με ένα άστοχο σουτ του Σίλβα. Η πιο μεγάλη φάση στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 43ο λεπτό. Ο Φλοριάν βρήκε όμορφα τον Τρισκόφσκι μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος έκανε το πλασέ όμως νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Δόξας.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με μια πολύ καλή φάση για την ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι έπιασε το συρτό σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Λοΐζου έπεσε στη γωνία του και απόκρουσε τη μπάλα. Στο 53ο λεπτό ο Σκοπιανός έπιασε ένα κεραυνό από το ύψος της περιοχής όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε τη μπάλα με τις γροθιές. Στο 68’ ο Λοΐζου κατέβασε τα ρολά του και απόκρουσε σε κόρνερ την καρφωτή κεφαλιά του Καταλά, κρατώντας το 0-0. Στο 73’ η Δόξα απείλησε με μια εκτέλεση φάουλ του Παπαφώτη η οποία δεν βρήκε στόχο.

Στο 74’ ο Κώστας Ψευδιώτης έδειξε την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα που έγινε πάνω στον Γιάννου από τον Μουχτάρη μέσα στην περιοχή. Ο Λαρένα ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με ωραίο σουτ του Τέτε μέσα από την περιοχή. Ο Χέφελ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις με ωραίο πλασέ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΚ: Το πλάνο με το οποίο ξεκίνησε το ματς ο Άντονι Ιραόλα μπλοκαρίστηκε από την πολύ καλή αμυντική λειτουργία της Δόξας. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν δημιουργική η ΑΕΚ. Στην επανάληψη ο Ισπανός τεχνικός άλλαξε το σύστημα και το γύρισε σε 4-4-2, κάνοντας την ομάδα του πιο επικίνδυνη και πιο ουσιαστική, κάτι που βοήθησε σημαντικά στην επίτευξη των τριών τερμάτων στο τελευταίο τέταρτο.

ΔΟΞΑ: Η ομάδα της Κατωκοπιάς έδωσε μεγάλη έμφαση στην αμυντική της λειτουργία και έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ όμως στο τελευταίο τέταρτο λύγισε.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΚ: Η είσοδος του Λαρένα στο παιχνίδι άλλαξε την αγωνιστική εικόνα της ΑΕΚ. Ο Ισπανός βοήθησε τα μέγιστα στο να επιτευχθεί ο στόχος της νίκης.

ΔΟΞΑ: Πολύ καλή παρουσία είχε ο Λοΐζου ο οποίος πραγματοποίησε αρκετές καλές επεμβάσεις.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΚ: -

ΔΟΞΑ: Μακριά από τον καλό τους εαυτό έμειναν οι Χατζηβασίλης και Παβλόφ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Κώστας Ψευδιώτης ελέγχεται για δυο φάσεις. Στο 66ο λεπτό χαρίστηκε στον Λουίς Κάρλος και δεν του έδειξε δεύτερη κίτρινη, η οποία θα ήταν απόλυτα δικαιολογημένη καθώς έκανε ένα πολύ σκληρό φάουλ. Λανθασμένη ήταν και η απόφαση του στη φάση του 74ου λεπτού, όταν υπέδειξε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ. Η επαναληπτική προβολή έδειξε ότι ο Μουχτάρης δεν ανέτρεψε τον Γιάννου.