ΑΕΚ Λάρνακας-Βικτόρια Πλζεν 0-0: Δεν χωράνε δάκρυα γι 'αυτήν την ΑΕΚ...

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στην ενημέρωση για τις κυπριακές ομάδες στην Ευρώπη

Παρά την πολύ μεγάλη της προσπάθεια, η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε και αποκλείστηκε στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ από τιυς Τσέχους της Βικτόρια Πλζεν. Οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες με 0-0 στην «ΑΕΚ Αρένα» και με αυτό το αποτέλεσμα οι Τσέχοι πήραν την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Δοκάρι στο 80’ από τον Χέφελ για τους Λαρνακείς.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά άρχισε το παιχνίδι στην «Αρένα». Στο 4’ ο Μπάκος είχε ένα σουτ άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τρισκόφσκι έκανε την κεφαλιά μόλις άουτ μετά το σουτ του Ακοράν που κόντραρε. Στο 12’, ο Τομάς γύρισε την μπάλα στην περιοχή, όμως ο Τρισκόφσκι δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Στο 24’, ο Χρούσκα απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μοισόφ από το κόρνερ του Λαρένα. Στο 30’,ο τερματοφύλακας των Τσέχων απέκρουσε εντυπωσιακά και πάλι το πλασέ του Φλοριάν, ενώ πριν πλασάρει ο Γάλλος υπήρξαν πολύ έντονες διαματυρίες για κράτημα του από αμυντικό της Πλζεν, με τον διαιτητή να μην υποδεικνύει κάτι. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η ΑΕΚ πίεσε αρκετά την εστία των Τσέχων, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Από την άλλη, οι Τσέχοι βρίσκονταν μόνιμα σε παθητικό ρόλο. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο ισόπαλο 0-0.

Η επανάληψη άρχισε με την ΑΕΚ να πιέζει αρκετά την αντίπαλη εστία. Στο 48’, ο Τέτε έκανε το γύρισμα στην περιοχή, όμως κανείς δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα. Στο 56’, ο Τσέρμακ είχε πολύ καλή ευκαιρία για τους Τσέχους με κεφαλιά μόλις άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Φλοριάν μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ που αποκρούστηκε ασταθώς από τον Χρούσκα. Στο 68’ το σουτ του Ακοράν ανάγκασε τον Χρούσκα σε άλλη μια εντυπωσιακή απόκρουαη σε κόρνερ. Η ΑΕΚ με την πάροδο του χρόνου γινόταν πιο επιθετική, όμως το γκολ δεν ερχόταν. Στο 80’ ο Χέφελ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι από πολύ μακριά μ’ ένα εντυπωσιακό σουτ.

Η πίεση αυξήθηκε μέχρι το τέλος, όμως η ομάδα της Λάρνακας δεν τα κατάφερε και αποχαιρέτησε την φετινή της προσπάθεια στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

ΑΕΚ Λάρνακας: Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μοισόφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τομάς, Τέτε, Τρισκόφσκι, Φλοριάν, Μουρίγιο

Βικτόρια Πλζεν: Χρούσκα, Χέιντα, Χούμπνικ, Λιμπέρσκι, Ζέμαν, Κόπιτς, Ρέζνικ, Χροσόφσκι, Μπάκος, Τσέρμακ, Κόλαρ