ΑΕΚ: Με στόχο να αλλάξει το ισοζύγιο

Οι τρεις πρώτες αναμετρήσεις απέναντι στον Απόλλωνα στην «Αρένα» διατηρούν την προϊστορία σε ισορροπία

Στα δυόμιση χρόνια λειτουργίας της νέας της έδρας, η ΑΕΚ έχει προλάβει να υποδεχθεί τον Απόλλωνα τρεις φορές και συγκεκριμένα δύο την περσινή σεζόν και μια τη φετινή. Μπορεί η ομάδα της Λεμεσού να ήταν η πρώτη που κατάφερε να αλώσει την «Αρένα» ωστόσο οι δύο επόμενες μονομαχίες επέτρεψαν στους Λαρνακείς και να πάρουν ρεβάνς αλλά και να φτάσουν κοντά σε δεύτερη νίκη, συμβιβαζόμενοι εν τέλει με το βαθμό της ισοπαλίας.

Η πρώτη φορά που οι κιτρινοπράσινοι υποδέχθηκαν τον Απόλλωνα ήταν στις 3 Ιανουαρίου 2017 με το ποδαρικό στο νέο έτος να πραγματοποιείται με το... αριστερό πόδι. Τρία γρήγορα γκολ από πλευράς της λεμεσιανής ομάδας, έφεραν το δείκτη του σκορ τάχιστα στο 0-3 με τη συμπλήρωση μόλις 24 λεπτών δράσης. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ ήταν να μειώσει πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου σε 1-3, αποτέλεσμα το οποίο ήταν και το τελικό.

Η εκδίκηση καταγράφηκε στις 30 Απριλίου 2017 και τον αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος, με τον Ακοράν Ρέγιες να κάνει τη διαφορά. Με ατομική ενέργεια που ξεκίνησε από τη μεσαία γραμμή, ο Ισπανός πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του πλασάροντας εύστοχα τον Βάλε για να διαμορφώσει το 1-0 στο 78ο λεπτό, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Η πρώτη φετινή και τρίτη ιστορικά φορά που οι Λαρνακείς αγωνίστηκαν εντός έδρας απέναντι στον Απόλλωνα, ήταν στις 5 Νοεμβρίου 2017 με τον αντίπαλο να παίρνει κεφάλη στο σκορ. Με αντεπίθεση διαρκείας η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με κεφαλιά του Ιβάν Τρισκόφσκι στο 82ο λεπτό, εξασκώντας πίεση για να φτάσει στην ανατροπή, η οποία όμως δεν ήρθε ποτέ με το αμφίσκορο 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Καλπάζει από την εξωτερική η ΑΕΚ, η οποία μείωσε την απόσταση στο -2 και στο -6 από την δεύτερη και πρώτη θέση αντίστοιχα ...