ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-0: Καλή αρχή με Μοϊσόφ και Ακοράν

Η ΑΕΚ έκανε καλή αρχή στο πρωτάθλημα αφού κέρδισε με 2-0 τον Ολυμπιακό μέσα στην ΑΕΚ Αρένα.

Η ΑΕΚ έκανε καλή αρχή στο πρωτάθλημα αφού κέρδισε με 2-0 τον Ολυμπιακό μέσα στην ΑΕΚ Αρένα. Οι Λαρνακείς ήταν καλύτεροι στον αγώνα και δίκαια πήραν την νίκη αν και δεν ενθουσίασαν με την απόδοσή τους. Ο Μοϊσόφ και ο Ακοράν ήταν οι σκόρερ.

Μέσα από στημένο το ζητούμενο

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά το πρώτο ημίχρονο έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή της μπάλας. Μόλις στο 2’ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Αντωνιάδης έβγαλε μακρινή μπαλιά στο Τολεμές που κατέβασε με το στήθος στον Τομάς ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει ξυστά δίπλα από το δοκάρι του Χίντι. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει την κατοχή και τον έλεγχο αλλά δυσκολευόταν να βρει χώρους για απειλήσει τον Ολυμπιακό. Μάλιστα όσο περνούσε ο χρόνος οι Λαρνακείς γίνοντας και όλο πιο ακίνδυνοι. Στο 32’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Αντωνιάδης έκανε κεφαλιά προς τα πίσω ο Σωτηρίου βρέθηκε απέναντι από τον Πάμπλο και έκανε την προβολή αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε. Στο 38’ η ΑΕΚ βρήκε την λύση μέσα από μια στημένη φάση. Σε φάουλ έξω από την περιοχή ο Χέφελ έκανε μπαλιά στην περιοχή και ο Μοϊσόφ πηδώντας ψηλότερα από όλους έπιασε την κεφαλιά για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Χίντι. Στο 41’ η ΑΕΚ λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της όταν ο Νέλσον με δυνατό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Χίντι. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα το οποίο χρειαζόταν.

Πάλεψε ο Ολυμπιακός αλλά η ΑΕΚ τον πλήγωσε

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να αντιδράσει και να πετύχει ένα γκολ για να ισοφαρίσει. Στο 50’ ο Χριστοφίδης βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και κάνοντας την κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Η πίεση των «μαυροπράσινων» συνεχίστηκε και στο 61’ ο Πεχλιβάνης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Νέλσον αλλά ο Ψευδιώτης δεν έδωσε την παράβαση και ξεσήκωσε τις διαμαρτυρίες του πάγκου του Ολυμπιακού. Η φάση αυτή αφύπνισε την ΑΕΚ που απείλησε πρώτα στο 66’ όταν ο Τρισκόφσκι δεν κατάφερε να νικήσει τον Χίντι με γυριστό σουτ ενώ και το σουτ του Τομάς στο 72’ αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Μέχρι το 80’ οι δύο τεχνικοί είχαν ολοκληρώσει τις αλλαγές τους. Ο Ολυμπιακός φυσιολογικά έψαξε το γκολ ωστόσο δεν μπορούσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός. Στο 91’ η ΑΕΚ τελείωσε το παιχνίδι όταν ο Ακοράν μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0 και έβαλε τέλος στις ελπίδες του Ολυμπιακού για κάτι καλό. Έτσι η ΑΕΚ πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Σκόρερς: 38' Μοϊσόφ, 91' Ακοράν /
Κίτρινες: / 37' Τόρες, 61' Πεχλιβάνης

Οι εντεκάδες:

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης, Μοϊσόφ, Τομάς (79' Λαρένα), Τέτε, Τρισκόφσκι (66' Ακοράν), Χέφελ, Κάσες, Λαμπάν, Τολεμές (59' Μυτίδης), Νέλσον

Ολυμπιακός: Χίντι, Πολυκάρπου, Πεχλιβάνης (69' Παντελή), Τόρες, Κάστρο, Παχίπης (76' Μεναλάου), Σεραφείμ (58' Μιγκελίτο), Σαμάρα, Χριστοφίδης, Αντωνίου, Σωτηρίου