ΑΕΚ-Ομόνοια 1-0: Ο Τρισκόφσκι έκανε τη διαφορά

Πρώτο παιχνίδι στην Αρένα, πρώτη νίκη για την ομάδα της Λάρνακας...

Έχεις Τρισκόφσκι, έχει τα… πάντα! Η ΑΕΚ με «χρυσό» σκόρερ τον Ιβάν Τρισκόφσκι πήρε τη νίκη με ένα 1-0 επί της Ομόνοιας στην Αρένα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Μέτριος ρυθμός, κάποια καλά διαστήματα ελκυστικού ποδοσφαίρου, «φλύαρη» κατοχή για την ΑΕΚ, πιο επικίνδυνη η Ομόνοια. Κάπως έτσι μπορούμε να περιγράψουμε την εικόνα του πρώτου μέρους, αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή. Η πρώτη φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 13’ όταν ο Γκόμεθ εκτέλεσε το φάουλ, οι Ντάρμπισαϊρ και Μόντες δοκίμασαν ισάριθμα σουτ με τη μπάλα να σταματάει στα σώματα, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Βύντρα έκανε τη σέντρα με τη κεφαλιά του Ραμίρες να καταλήγει μόλις έξω. Τρία λεπτά αργότερα οι πράσινοι δημιούργησαν άλλες δύο φάσεις στο ίδιο λεπτό (16’), αρχικά μετά το συρτό σουτ του Μόντες από πλάγια θέση εντός περιοχής, το οποίο απέκρουσε ο Τόνιο, ενώ το δυνατό σουτ του Ντάρμπισαϊρ από το ύψος της περιοχής απέκρουσε εντυπωσιακά ο κίπερ των γηπεδούχων. Η ομάδα του Ολίβα συνέχισε να είναι επικίνδυνη, και στο 25’ απείλησε ξανά από στημένη φάση, όταν ο Γκόμεθ εκτέλεσε το φάουλ και ο Ραμίρεζ έστειλε τη μπάλα κατευθείαν στον Τόνιο μετά από προβολή. Ο Κοσταρικανός επιθετικός της Ομόνοιας, έπιασε την κεφαλιά στο 30’ υποχρεώνοντας τον τερματοφύλακα των κιτρινοπράσινων να αποκρούσει σωτήρια στην γραμμή. Η ΑΕΚ φαινόταν χαμένη στον αγωνιστικό χώρο, και απόδειξη αυτού, είναι πως κατέγραψε την πρώτη της καλή φάση στο 34’ μετά από συρτό σουτ του Ακοράν το οποίο πέρασε μόλις έξω. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Ομόνοια προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, όταν ο Ιωάννου γύρισε λανθασμένα στον Τόνιο που δεν περίμενε τη μπάλα, όμως ο κίπερ των γηπεδούχων κατάφερε να πρόλαβε τη μπάλα πριν σκοράρει ο Ντάρμπισαϊρ. Η τελευταία φάση άνηκε στην ομάδα του Ιραόλα, όταν ο Ζιάν Λουκ δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή, καθώς ο Μεχίας του πήρε τη… μπουκιά από το στόμα.

Β' ημίχρονο

Λίγες φάσεις, ένα γκολ και πίεση από την Ομόνοια είναι η εικόνα του δευτέρου μέρους. Μόλις στο 47’ η ΑΕΚ κατέγραψε την πρώτη της φάση όταν ο Ακοράν έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, το οποίο κατέληξε εύκολα στα χέρια του Μεχίας. Δύο λεπτά αργότερα η Ομόνοια «απάντησε» όταν ο Γκόμεθ εκτέλεσε το φάουλ, ο Πρτσε γύρισε στον Λόπες το σουτ του οποίου κόντραρε και κατέληξε μόλις έξω. Η επόμενη φάση ήταν στο 62’ όταν η ΑΕΚ βρήκε τον δρόμο για τα δίκτυα μετά από γύρισμα του Ακοράν στον Τρισκόφσκι, με τον τελευταίο να νικά τον Μεχίας με πλασέ-κεραυνό. Οι πράσινοι δεν το έβαλαν κάτω και πίεζαν μέχρι το φινάλε χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κλασσική ευκαιρία, παρά μόνο καλές προϋποθέσεις. Στο 79’ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τομάς, κατέληξε μόλις έξω. Η ομάδα του Ιραόλα διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της αποτέλεσμα και άντεξε στην πίεση των πρασίνων μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Κοουτσάρισμα

ΑΕΚ

Σε σχηματισμό 4-3-2-1 παρέταξε την ομάδα του ο Άντονι Ιαρόλα. Οι γηπεδούχοι άργησαν να ανεβάσουν απόδοση και έδωσαν χώρο στην Ομόνοια να αναπτυχθεί, ενώ η ΑΕΚ φαινόταν πως δυσκολευόταν να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα, και αρκέστηκε μόνο στην «φλύαρη» κατοχή. Στο δεύτερο μέρος οι ρόλοι αντιστράφηκαν, καθώς με την είσοδο του Χέφελ, η ΑΕΚ άλλαξε την αγωνιστική της εικόνα προς το καλύτερο.

Ομόνοια

Από την άλλη, σε σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Χουάν Κάρλος Ολίβα, με τους πράσινους να πιέζουν ψηλά από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, θέλοντας να κάνουν το παιχνίδι τους. Στο δεύτερο μέρος, οι πράσινοι έδωσαν χώρο και η ΑΕΚ, με τους ρόλους να αντιστρέφονται.

Διακριθέντες

ΑΕΚ

Ο Τόνιο έβγαζε, ο Τρισκόφσκι έβαζε. Οι δύο τους ήταν από τους σημαντικότερους παράγοντες ώστε η ΑΕΚ να πάρει το τρίποντο. Ο κίπερ της ΑΕΚ πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις, ενώ ο Τρισκόφσκι εκτέλεσε εύστοχα τον Μεχίας, μετά από εξαιρετικό κατέβασμα του Ακοράν εντός περιοχής.

Ομόνοια

Ραμίρες και Ζίβετς ήταν αρκετά κινητικοί και δημιουργούσαν κινδύνους, οι οποίοι όμως δεν ήταν αρκετοί για να πάρει η Ομόνοια το βαθμολογικό όφελος.

Απογοήτευσαν

ΑΕΚ

Το μοναδικό σημείο που απογοήτευσε από τους γηπεδούχους, είναι το πρώτο 30λεπτο, το οποίο ωστόσο δεν πλήρωσε. Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, και έδωσε χώρο, ενώ αρκετά ήταν και αρκετά τα ατομικά λάθη.

Ομόνοια

Η μπάλα δεν… μπαίνει. Οι πράσινοι για άλλο ένα παιχνίδι έδειξαν πως αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο τελείωμα τον φάσεων. Παρά το γεγονός πως δημιουργούν προϋποθέσεις, η ομάδα του «τριφυλλιού» παρουσιάζει πρόβλημα στο σκοράρισμα, γεγονός που παρατηρήθηκε και στα προηγούμενα παιχνίδια παρά τις νίκες κόντρα σε Αλκή και ΕΝΠ.