ΑΕΚ - Πάφος 2-0: Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό...

Με νίκη συνέχισε η ΑΕΚ κόντρα στην ΑΕΚ

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο είδαμε ουσιαστικά ποδόσφαιρο μόνο στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0, κόντρα στη μαχητική Πάφο. Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξε μόλις μια αξιόλογη φάση, ενώ στο δεύτερο κατά διαστήματα είδαμε καλό ποδόσφαιρο. Η ουσία όμως είναι η πολύτιμη νίκη για την ΑΕΚ.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι και τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω συνεχώς. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που ήθελε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και έτσι και έγινε. Αυτό όμως από μόνο του δεν ήταν αρκετό για να φέρει κάποιο τέρματα. Στο 14’ ήρθε και η πρώτη τελική του αγώνα. Μετά από μπαλιά προς τον Τομάς αυτός κατέβασε με το κεφάλι στον Φλοριάν που εκτός περιοχής πυροβόλησε όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Παρά το γεγονός πως στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα κάθε ευκαιρία σταματούσε είτε στον Κόπριβετς (με σωστές εξόδους), ενώ ταυτόχρονα η αμυντική λειτουργία της Πάφου ήταν άψογη. Κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Β΄ ημίχρονο

Πολύ καλό ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Φλοριάν πυροβόλησε δυο φορές στο 48’ και στο 49’ με τον Κόπριβετς να λέει και στις δυο περιπτώσεις έξω. Στο 58’ όμως η ΑΕΚ έγραψε το 1-0. Ήταν το λάθος του Γκουλόν με τον Φλοριάν από το ύψος της περιοχής να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Κόπριβετς. Δέκα λεπτά αργότερα ο Φλοριάν έχασε τεράστια ευκαιρία μετά από μπαλιά του Τέτε, καθώς έπιασε τη κεφαλιά από πολύ κοντά όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 71’ ο Λαρένα έβαλε τέλος ουσιαστικά στο παιχνίδι, όταν μετά από πάσα του Λαμπάν, ζύγισε το πόδι του και έστειλε μια βολίδα στο τέρμα γράφοντας έτσι το 2-0. Στο 87’ η Πάφος έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ο Μπρουλς εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Ντομίνγκεζ έλεγξε με το στήθος στην περιοχή, έκανε το ψαλιδάκι όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Τελευταία φάση του αγώνα ήρθε στο 90+1 όταν ο Λαρένα βρέθηκε στην περιοχή έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Κόπριβετς ακούμπησε με τα ακροδάχτυλα του και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Πάμπλο, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τομάς, Τέτε (74' Αντωνιάδης), Τρισκόφσκι (89' Κάσες), Μουρίγιο (45' Τρουγιόλς), Λαμπάν, Τολεμές

Πάφος (Έλσνερ): Κόπριβετς, Κομπανί, Ντομίνγκεζ, Χόριτς (78' Σικόρσκι), Μπρουλς, Φυλακτού (62' Χριστοδούλου), Καμαρά, Τζάνζα, Μοστέφα, Γκουλόν, Κοβαλένκο (58' Ανδρέου)

Σκόρερς: Φλοριάν, Λαρένα / -

Κίτρινες κάρτες: - / Φυλακτού (3η), Κομπανί

Κόκκινες κάρτες: - / -