ΑΕΚ: Προσοχή στο φινάλε

Τρεις αγώνες με χιτσκοκικό φινάλε ήταν οι φετινοί μεταξύ ΑΕΚ και ΑΕΛ

Τρεις αγώνες γεμάτοι ιδιαιτερότητα ήταν οι τρεις φετινοί μεταξύ ΑΕΚ και ΑΕΛ, με όλους τους αγώνες να κρίνονται στο φινάλε. Η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να χαμογελάσει μόλις μια φορά απέναντι στους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού, οι οποίοι ιδιαίτερα στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος, εξελίχθηκαν σε ρυθμιστή της μάχης του πρωταθλητή.

Αφετηρία στις φετινές περιπετειώδεις μονομαχίες μεταξύ των κιτρινοπράσινων και της ΑΕΛ ήταν η 5η Νοεμβρίου, όταν με αντεπίθεση διαρκείας μέσα στην «Αρένα», το γκολ του Τζούνιορ ανατράπηκε. Πρώτα ο Ακοράν στο 79ο και έπειτα ο Τέτε στο 83ο λεπτό ερχόμενος από τον πάγκο, έφεραν τα πάνω κάτω ώστε οι Λαρνακείς να πετύχουν την πρώτη ανατροπή εντός συνόρων.

Τρεις μήνες αργότερα το ραντεβού των δύο ομάδων ανανέωθηκε στη Λεμεσό, εκεί όπου η ΑΕΚ φλέρταρε με την επιστροφή στις επιτυχίες για 90 και κάτι λεπτά. Σε χρόνους καθυστερήσεων ήρθε το γκολ του Αρουαμπαρένα που διαμόρφωσε το 1-1, ενώ οι επεμβάσεις του Γιωργαλλίδη γλίτωσαν τους Λαρνακείς από τα χειρότερα.

Η ήττα εν τέλει δεν αποφεύχθηκε στις 9 Απριλίου και τον αγώνα των playoffs στο «Τσίρειο» εκεί όπου η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ φλέρταρε με άλλη μια ανατροπή. Ωστόσο ο Τολεμές μπορεί να ισοφάρισε στο 34ο λεπτό το γκολ του Αρουαμπαρένα, ωστόσο ο Ισπανός είχε και πάρει τον τελευταίο λόγο, διαμορφώνοντας το 2-1 σε χρόνους καθυστέρησης.