ΑΕΚ: Στο μονοπάτι που χάραξε την τελευταία διετία

Το έχει ξανακάνει με Κλίφτονβιλ και Κορκ Σίτι

Για τρίτη σερί χρονιά οι κιτρινοπράσινοι της Λάρνακας θα ταξιδέψουν στη βορειοδυτική Ευρώπη για τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις, με το βαθμό δυσκολίας να αυξάνεται εκθετικά από καλοκαίρι σε καλοκαίρι. Το 2016 η ΑΕΚ ταξίδεψε στη Βόρειο Ιρλανδία, ενώ το οδοιπορικό του 2017 θα επαναληφθεί με διαφορετικό αντίπαλο.

Η αρχή έγινε στις 14 Ιουλίου 2016 όταν η Κλίφτονβιλ βρέθηκε στο μονοπάτι της τότε ομάδας του Ιμανόλ Ιδιακέθ η οποία γνώρισε τον αιφνιδιασμό ούσα πίσω στο σκορ με 2-0 στην αναμέτρηση που έγινε στο Μπέλφαστ. Με αντεπίθεση διαρκείας και γκολ των Χαραλάμπους, Τρισκόφκι και Τομάς, οι Λαρνακείς πήραν το θετικό αποτέλεσμα που έψαχναν, σφραγίζοντας την πρόκρισή τους μια εβδομάδα αργότερα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Ένα χρόνο αργότερα και συγκεκριμένα στις 13 Ιουλίου 2017, η ΑΕΚ βρήκε την Κορκ Σίτι στο μονοπάτι της, ούσα φιλοξενούμενη στο «Τέρνερ Κρος». Ένα γκολ του Τρουγιόλς στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης, επέτρεψε στους κιτρινοπράσινους να επιστρέψουν στην Κύπρο με άλλο ένα τρίποντο στις αποσκευές τους, με τον επαναληπτικό της «Αρένας» να λήγει και αυτός με σκορ 1-0.

Η επανάληψη των επιτυχημένων επισκέψεων στην Ιρλανδία θα επιτρέψει στην ομάδα του Αντόνιο Ιραόλα να βάλει γερές βάσεις πρόκρισης εν όψει του δεύτερου αγώνα απέναντι στην Ντάνταλκ ο οποίος θα γίνει στην Κύπρο στις 2 Αυγούστου 2018.