ΑΕΚ: Τον λένε Γιάννου και σουτάρει

Ο Ελλαδίτης επιθετικός συστήθηκε στο κυπριακό ποδοσφαιρικό κοινό

Από τη στιγμή που η ΑΕΚ δεν κατάφερε να καθαρίσει νωρίς την υπόθεση τρίποντο, χρειάστηκε να κοπιάσει και να αναζητήσει βοήθειες από τον πάγκο προκειμένου να φτάσει στην ανατροπή. Ο Ιμανόλ Ιδιακέθ δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια και βλέποντας το 0-1 ως σκορ ημιχρόνου, άφησε στα αποδυτήρια τους Έκτορ Χέφελ και Ιβάν Τρισκόφσκι, επιστρατεύοντας τους Τέτε και Ακοράν Ρέγιες.

Οι Ισπανοί έμειναν στον πάγκο καθώς βρίσκονταν στο όριο τιμωρίας ωστόσο η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν τέτοια που χρειάστηκε το ρίσκο. Πέραν του διδύμου που πήρε θέση στα άκρα της επίθεσης, στη γραμμή κρούσης επιλέχθηκε και ο Αποστόλης Γιάννου ο οποίος πήρε το βάπτισμα του πυρός στο 73ο λεπτό του αγώνα.

Το σπουδαιότερο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ κατά τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο έδειξε στο εικοσάλεπτο που πήρε στα πόδια του, ότι δεν τίθεται θέμα προσαρμογής. Ο υψηλόσωμος επιθετικός πήρε θέση λίγο πίσω από τον Φλοριάν Τολεμές και δοκίμασε το πόδι του στην πρώτη δυνατή ευκαιρία, δείχνοντας δείγμα της αυτοπεποίθησής του.

Εν τέλει αφού δεν κατάφερε να αναλάβει ρόλο εκτελεστή, ανέλαβε τον αντίστοιχο του δημιουργού τροφοδοτώντας με ακρίβεια τον Γάλλο επιθετικό στο 79ο λεπτό και ο τελευταίος δεν λάθεψε, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα. Μπορεί το αγωνιστικό δείγμα του Γιάννου να ήταν μικρό, ωστόσο οι ποιοτικοί ποδοσφαιριστές φαίνονται άμεσα και κάτι τέτοιο πέτυχε ο Ελλαδίτης, στέλνοντας μηνύματα αισιοδοξίας.