Αλκή-ΑΕΚ 0-1: Γάλλος λαμπρός την οδηγεί

Η ΑΕΚ ανέβηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα

Έχοντας ως «χρυσό» σκόρερ τον Φλοριάν Τολεμές, η ΑΕΚ απόδρασε με το διπλό από το «Αμμόχωστος», επικρατώντας με 1-0 της μαχητικής Αλκής. Η ομάδα της Λάρνακας πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της και έφτασε τους 22 βαθμούς και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας επέβαλε από την αρχή το ρυθμό της, δημιούργησε αρκετές φάσεις όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της με κάποιο γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αρχικά με δυο άστοχα σουτ του Λαμπάν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο 19ο λεπτό ο Τολεμές πλάσαρε από πλεονεκτική θέση όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 31’ ο Πάρντο κατέβασε τα ρολά του απόκρουσε το πλασέ του Ακοράν.

Στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης ο Βασίλης Δημητρίου υπέδειξε πέναλτι για την ΑΕΚ σε χέρι του Ντιακιτέ μέσα στην περιοχή. Ο Λαρένα ανέλαβε την εκτέλεση όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο. Η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Πάρντο, ο οποίος είχε πέσει στη σωστή γωνία. Στο 41ο λεπτό ο Πάρντο πραγματοποίησε άλλη μια σωτήρια απόκρουση στο συρτό σουτ του Χέφελ, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Τολεμές σούταρε από τα πλάγια, ο Πάρντο απόκρουσε τη μπάλα η οποία χτύπησε στη συνέχεια στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δυο τεράστιες ευκαιρίες από πλευράς ΑΕΚ. Στο 56’ ο Τολεμές απελευθερώθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή, έκανε το γυριστό σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Πάρντο. Ένα λεπτό αργότερα ο Χέφελ σούταρε μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.

Η Αλκή κατέγραψε την πρώτη της τελική προσπάθεια στο παιχνίδι στο 65ο λεπτό. Ο Ντιακιτέ έπιασε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Τιγκρουτζά όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Πάμπλο. Δυο λεπτά αργότερα η ομάδα της Λάρνακας σκόραρε με ένα πανέμορφο πλασαριστό σουτ του Φλοριάν Τολεμές από το ύψος της περιοχής.

Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης. Στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης ο Βασίλεφ έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και ανάγκασε τον Πάμπλο να κατεβάσει τα ρολά του και να διώξει σε κόρνερ. Στο 84’ ο Τολεμές έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο του προσωπικό γκολ όμως ο Πάρντο του «άναψε» κόκκινο, αποκρούοντας το πλασέ του. Η Αλκή το πάλεψε μέχρι τέλους, έχασε μια τεράστια ευκαιρία στο 95’ με τον Σεμέδο όμως δεν κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ. Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα της, φτάνοντας στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη της.