Δόξα-ΑΕΚ 1-3: Πάτησε κορυφή με τον «καυτό» Φλοριάν

Η ΑΕΚ χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της ήταν άκρως αποτελεσματική και πήρε την νίκη με 3-1 απέναντι στην Δόξα στο Μακάρειο.

Η ΑΕΚ χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της ήταν άκρως αποτελεσματική και πήρε την νίκη με 3-1 απέναντι στην Δόξα στο Μακάρειο. Ο Φλοριάν ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης που πέτυχει και πάλι δύο τέρματα. Ο Καταλά έκανε το 2-1 για την ΑΕΚ ενώ ο Ασαμόα με γκολάρα ισοφάρισε προσωρινά για την Δόξα.

Πάλι Τολεμές, πάλι γκολάρα Ασαμόα

Το πρώτο ημίχρονο αν και δεν μας πρόσφερε θέαμα εντούτοις μας χάρισε δύο γκολ στις δύο πρώτες κλασσικές ευκαιρίες που βρήκαν οι δύο ομάδες. Στο 2’ ο Τέτε μπήκε στην περιοχή και έκανε ένα σουτ όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω. Στην επόμενη της φάση η ΑΕΚ σκόραρε όταν ο Μπόλιεβιτς αν και έκανε σουτ η μπάλα στρώθηκε στον Τολεμές που μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ στην κίνηση και άνοιξε το σκορ. Οι Λαρνακείς ήταν καλύτεροι μέχρι το 25’ που έκαναν και την τελευταία τους φάση όταν ο Νέλσον έκανε επικίνδυνο γύρισμα αλλά ο Πουτζιουρής απομάκρυνε. Η Δόξα στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 29’ ο Πίκολι έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δοκάρι του Πάμπλο. Στο 36’ ο Ασαμόα πέτυχε άλλη μια γκολάρα όταν έκανε το 1-2 με τον Παπαφώτη και εξαπόλυσε αριστερό κεραυνό έξω από την περιοχή αφήνοντας άγαλμα τον Πάμλο να χαζεύει την μπάλα που είχε πορεία προς την εστία του. Στα υπόλοιπα λεπτά του ημιχρόνου δεν είδαμε κάποια άλλη φάση και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Από σπόντα Καταλά, καθάρισε ο Φλοριάν

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά και να θέλει να πετύχει γκολ που θα χαλάρωνε τα πόδια των ποδοσφαιριστών της από το άγχος. Αυτό έγινε στο 53’ όταν μετά από μια σέντρα του Μπόλιεβιτς η άμυνα της Δόξας έστρωσε στον Καταλά και ο Ισπανός με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν έφτιαχνε φάσεις. Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει και άφησε κάποιους κενούς χώρους πίσω. Στο 70’ μετά από νέα ολιγωρία της άμυνας της Δόξας ο Φλοριάν βρήκε την ευκαιρία να κάνει το 3-1 με προβολή μέσα από την μικρή περιοχή. Μετά και το προβάδισμα των δύο γκολ από την ΑΕΚ ο αγώνας ουσιαστικά άρχισε να χάνει το ενδιαφέρον του. Παρόλα αυτά η Δόξα πίεζε και ήθελε να ξαναμπεί στον αγώνα ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει. Ούτε οι αλλαγές του Λούκα Χατζηλούκα έπιασαν τόπο και έτσι είδαμε τα λεπτά να κυλάνε χωρίς κάτι ουσιαστικό και τις δύο ομάδες να περιμένουν το τελικό σφύριγμα της λήξης. Αυτό ήρθε και η ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη που την ανεβάζει έστω και προσωρινά στην κορυφή.

Σκόρερ: 36' Ασαμόα / 14' 70' Φλοριάν, 53' Καταλά
Κίτρινες: / 48' Τέτε, 71' Μουρίγιο