Ερμής-ΑΕΚ 0-4: Ένα ήσυχο βράδυ Δευτέρας με Τολεμές, Τρίσκο και Μυτίδη

Σε ένα αγώνα όπου η ΑΕΚ έπαιξε εξαιρετικά για ένα ημίχρονο και ο Ερμής είχε πολύ κακή απόδοση οι Λαρνακείς επικράτησαν εύκολα με και έκαναν το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα.

Σε ένα αγώνα όπου η ΑΕΚ έπαιξε εξαιρετικά για ένα ημίχρονο και ο Ερμής είχε πολύ κακή απόδοση οι Λαρνακείς επικράτησαν εύκολα με και έκαναν το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα. Σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Τολεμές που πριν τραυματιστεί πρόλαβε να πετύχει και δύο γκολ. Το άλλο γκολ πέτυχε ο Τρισκόφσκι και το τελευταίο ο Μυτίδης. Κάπως έτσι η ΑΕΚ πέρασε ένα ήσυχο βράδι Δευτέρας με μοναδικό μελανό σημείο τον τραυματισμό του Τολεμές.

Έπαιζε η ΑΕΚ μόνη της

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ουσιαστικά αυτό που καθόρισε και την έκβαση του αγώνα αφού η ΑΕΚ κυριάρχησε πλήρως και πέτυχε τρία γκολ. Το παιχνίδι μέχρι το 8’ ήταν ισορροπημένο ωστόσο κάπου εκεί όλα άλλαξαν. Στο 9’ ο Ακοράν έβγαλε μια σέντρα στο κεφάλι του Τολεμές με τον Γάλλο να στέλνει εύκολα την μπάλα στα δίχτυα μετά την άστοχη έξοδο του Νόβακ. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και στο 16’ ένα σουτ του Ακοράν αποκρούστηκε από τον Νόβακ. Στο 22’ ο Ερμής έχασε την μοναδική του ευκαιρία όταν ο Άλεξ Κωνσταντίνου έκανε σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να κτυπά στο δοκάρι και να φεύγει έξω. Ακολούθως η ΑΕΚ σκότωσε το παιχνίδι. Στο 29’ σε ένα γκολ σχεδόν ίδιο με το πρώτο ο Τέτε έβγαλε σέντρα με τον Τολεμές ξανά με κεφαλιά να κάνει το 2-0. Έξαλλος ο Νίκος Παναγιώτου έκανε δύο αλλαγές προκειμένου να αλλάξει η κατάσταση. Ούτε αυτές έπιασαν τόπο και στο 33’ ο Τρισκόφσκι έκανε τα τέρματα της ΑΕΚ τρία και πάλι με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 38΄ λίγο έλειψε να γίνει και το 4-0 όταν ένα φάουλ του Μοϊσόφ αποκρούστηκε δύσκολα από τον Νόβακ. Η ΑΕΚ στη συνέχεια έριξε ρυθμούς ωστόσο στάθηκε άτυχη αφού ο Τολεμές τραυματίστηκε και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο. Το 3-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με την ΑΕΚ να καθαρίζει το παιχνίδι και να έχει την ευκαιρία να ρίξει εντάσεις.

Και ο Μυτίδης στον χορό

Το δεύτερο ημίχρονο παίχτηκε σε πιο χαμηλούς ρυθμούς με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο της μπάλας και να την γυρίζει στο γήπεδο. Δεν είδαμε πολλές φάσεις ωστόσο οι Λαρνακείς κατάφεραν να πετύχουν και άλλα γκολ. Στο 66’ μια κεφαλιά του Μυτίδη από εκτέλεση κόρνερ έφυγε έξω παρά το γεγονός ότι ο Κύπριος ήταν μόνος και είχε όλο τον χρόνο να ευστοχήσει. Στο 71’ ο Τρισκόφσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν έκανε κεφαλιά που κτύπησε στο δοκάρι και μετά στην πλάτη του Νόβακ αλλά ο Ουκρανός κήπερ με υπερένταση απομάκρυνε την μπάλα με την μύτη του ποδιού του πριν αυτή πάει στα δίχτυα. Στο 73’ ο Μυτίδης έκανε το 4-0 όταν ο Τομάς του έδωσε πάσα μέσα στην περιοχή με τον Κύπριο φορ να βάζει προβολή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 82’ ο Τομάς έφυγε στην πλάτη της άμυνας ωστόσο αντί να τελειώσει την φάση πήγε να περάσει τον τερματοφύλακα με αποτέλεσμα να ανοίξει το κοντρόλ και να δώσει την ευκαιρία στην άμυνα του Ερμή να διώξει σε κόρνερ. Στα εναπομείναντα λεπτά η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο και προσπαθούσε να φτιάξει φάσεις ωστόσο δεν βρήκε κάποια κλασσική ευκαιρία. Έτσι ο αγώνας έληξε στο 4-0 με την ΑΕΚ να περνά ένα ήσυχο βράδι Δευτέρας.

Σκόρερς: 9', 29' Τολεμές, 33' Τρισκόφσκι, 73' Μυτίδης
Κίτρινες: 27' Ζαχάρια, 38' Τσούμου, 51' Φριμπόνγκ