Ερμής - ΑΕΚ 1-2: Νίκησε και την κούραση!

Η ομάδα του Ιραόλα έφθασε σε μια πολύ σημαντική νίκη

Πολύ σημαντική νίκη για την ΑΕΚ η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Ερμή με 2-1. Η ομάδα του Ιραόλα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως τα σημάδια της κούρασης ήταν ορατά. Το τέρματα της ΑΕΚ πέτυχαν οι Γκονζάλες και Ακοράν, ενώ για τον Ερμή ισοφάρισε προσωρινά ο Κουατζίκα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ. Μόλις στο 5’ και έπειτα από σέντρα σουτ του Τρισκόφκσι ο Γκουλόν έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ ο Καταλά βρέθηκε σε θέση βολής, το σουτ του όμως κόντραρε σε αμυντικό και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα ο Τρισκόφσκι κέρδισε τη κεφαλιά, όμως ο Αραμπατζής του είπε όχι. Στο 14’ η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Έπειτα από κόρνερ, ο Γκονζάλες βρέθηκε μόνος στη μικρή περιοχή και με προβολή έγραψε το 0-1. Η ομάδα του Ιραόλα συνέχισε να πιέζει και για δεύτερο τέρμα. Στο 26’ ο Τομάς έκανε τη ντρίμπλα, βρήκε το χώρο για το σουτ, με τον Αραμπατζή να του λέει όχι. Τρία λεπτά αργότερα ο Τρισκόφσκι απείλησε και πάλι με το κεφάλι, όμως για ακόμη μια φορά ο Αραμπατζής είπε όχι. Με την πάροδο του χρόνου ο Ερμής έψαξε με περισσότερες απαιτήσεις το τέρμα. Στο 42’ έφθασε στο ζητούμενο με τον Κουατζίκα μετά από προβολή σε εκτέλεση κόρνερ να γράφει το 1-1. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά όπως ήταν εξάλλου αναμενόμενο. Στο 52’ ο Γιάννου επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, με τον Αραμπατζή να μπλοκάρει σταθερά. Τρία λεπτά αργότερα ο Ντεβέσα βρέθηκε σε πολύ καλή θέση στην περιοχή, όμως το σουτ του δεν βρήκε στόχο. Στο 56’ και πάλι ο Ερμής απείλησε με ένα σουτ του Ντε Μέλο, και τον Τόνιο να λέει όχι. Οι δυο ευκαιρίες ανέβασαν τη ψυχολογία του Ερμή που πατούσε καλύτερα. Όμως στο 66’ ο Τέτε έκανε ένα εξαιρετικό γύρισμα στην περιοχή του Ερμή, με τον Ακοράν από κοντά και με ψύχραιμο πλασέ να γράφει το 1-2. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα της Λάρνακας έριξε το ρυθμό του αγώνα και προσπάθησε να κρατήσει τη μπάλα. Στο 83’ ο Μαρτίνιουκ έψαξε το τέρμα με ένα μακρινό σουτ, το οποίο όμως έφυγε λίγο πάνω απ’ την εστία του Τόνιο. Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 93’ όταν σε μια αντεπίθεση της ΑΕΚ, ο Τέτε έδωσε στον Γιάννου, που σκόραρε, όμως ήταν σε θέση οφσαίντ και σωστά το τέρμα δεν μέτρησε.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ερμής (Δασκαλάκης): Ζήτησε απ’ τους παίκτες του να μπουν δυνατά, όπως άλλωστε έπραξαν στα προηγούμενα τους παιχνίδια. Αυτό δεν έγινε ποτέ, αντίθετα, οι ποδοσφαιριστές του μπήκαν μουδιασμένα και μοιραία ήρθε το τέρμα για την ΑΕΚ. Άμεσα ο προπονητής του Ερμή ζήτησε απ’ τους παίκτες περισσότερη κίνηση και να πιέσουν λίγο πιο ψηλά. Στο 42’ όμως η ομάδα βρήκε το τέρμα που ήθελε. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα «επένδυσε» στην κούραση της ΑΕΚ, όμως στο φινάλε δεν του βγήκε.

ΑΕΚ (Ιραόλα): Ιδανικό το ξεκίνημα απ’ την ΑΕΚ και ο Ιραόλα ήθελε και δεύτερο τέρμα. Ήξερε πως ο Ερμής είναι μια καλή ομάδα που μπορεί να σκοράρει. Τελικά ήρθε η ισοφάριση και τα πράγματα ήταν δύσκολα. Όμως τη λύση είχε στο 66’ ο Ακοράν.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ερμής: Ο Γκουλόν τα πήγε αρκετά καλά και ως κεντρικός αμυντικός αλλά και στη μεσαία γραμμή. Βέβαια η ομάδα του δεν έφθασε στη νίκη ή έστω σε βαθμολογικό κέρδος και αυτό είναι πρόβλημα.

ΑΕΚ: Ο Τέτε μπήκε ως αλλαγή και με δική του ασίστ κατάφερε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Ήταν σίγουρα ο ποδοσφαιριστής που άλλαξε τη ροή του αγώνα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ερμής: Ο Ντε Μέλο δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Είναι ένας ποδοσφαιριστής με καλά στοιχεία, απ’ τον οποίο περιμένουν περισσότερα στον Ερμή

ΑΕΚ: Δεν υπάρχει ποδοσφαιριστής που να απογοήτευσε, όμως γενικότερα η ομάδα έπασχε από έλλειψη φρεσκάδας