Λεβερκούζεν-ΑΕΚ 4-2: Υπέκυψε στην ανωτερότητα των Γερμανών

Η γερμανική ξεδίπλωσε την ποιότητα της στο γήπεδο και κατάφερε να κάνει την ανατροπή

Η ΑΕΚ το πάλεψε στην «BayArena» όμως υπέκυψε στην ανωτερότητα της Λεβερκούζεν, γνωρίζοντας την ήττα με 4-2. Η ομάδα του Άντονι Ιραόλα προηγήθηκε με τον Ιβάν Τρισκόφσκι όμως οι Γερμανοί αντέδρασαν στη συνέχεια και γύρισαν το παιχνίδι, πετυχαίνοντας τη δεύτερη τους νίκη στον όμιλο. Σκόραρε στο ντεμπούτο του ο νεαρός Βασίλης Ράσπας.

Μετά την ολοκλήρωση των δυο πρώτων αγωνιστικών, Λεβερκούζεν και Ζυρίχη βρίσκονται στην πρώτη θέση του ομίλου με 6 βαθμούς. Χωρίς βαθμό ΑΕΚ και Λουντογκόρετς.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 5ο λεπτό για λογαριασμό των γηπεδούχων με ένα άστοχο σουτ του Λαρς Μπέντερ. Στο 13’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Τόνιο απόκρουσε τη μπάλα με το χέρι η οποία στρώθηκε στον Σβεν Μπέντερ ο οποίος σούταρε όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 16’ ο Μπελαράμπι έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή όμως ο Τόνιο ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Η πρώτη τελική της ΑΕΚ καταγράφηκε στο 18ο λεπτό. Ο Τρισκόφσκι ελίχθηκε όμορφα έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Χρατέσκι.

Στο 25ο λεπτό η ΑΕΚ «πάγωσε» το «BayArena» με τον Τρισκόφσκι. Ο Τομάς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Γιάννου βρήκε με κεφαλιά-πάσα τον Σκοπιανός ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Στο 33’ ο Τόνιο απόκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Βάιζερ. Στο 37’ ο Μπελαράμπι έπιασε ένα μακρινό δυνατό σουτ όμως η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 44’ οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Μπελαράμπι έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Χάβερτζ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινό σουτ, γράφοντας το 1-1.

Με πολύ άσχημο τρόπο ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για την ΑΕΚ καθώς η Λεβερκούζεν κατάφερε να κάνει το 2-1 στο 49’ με τον Αλάριο, ο οποίος νίκησε τον Τόνιο με κοντινό σουτ. Στο 56’ η ΑΕΚ απείλησε με ένα πολύ καλό σουτ του Χέφελ το οποίο μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Χρατέσκι. Στο 64’ ο Χάβερτζ έπιασε ένα δυνατό γυριστό σουτ με τον Τόνιο να αποκρούει τη μπάλα με υπερένταση σε κόρνερ. Στο 84’ ο Μπραντ βρέθηκε απέναντι από τον Τόνιο όμως νικήθηκε από τον κήπερ της ΑΕΚ. Στο 88’ η Λεβερκούζεν έκανε το 3-1 με τον Αλάριο. Η ΑΕΚ μείωσε στο 92’ με τον Ράσπα και στο 94’ ο Μπράντ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: O Χέικο Χέρλιχ δεν προχώρησε μαζικό rotatition όπως αναμέναμε. Παρέταξε μια ενδεκάδα γεμάτη από βασικούς. Η Λεβερκούζεν έπαιξε πάρα πολύ από τα άκρα και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ, ιδίως με το ανέβασμα των ακραίων αμυντικών.

ΑΕΚ: Η ομάδα της Λάρνακας δεν κλείστηκε στο καβούκι της ούτε έπαιξε αντιποδόσφαιρο. Αντίθετα, προσπάθησε να κάνει το γνωστό της παιχνίδι, δείχνοντας σε κάποια σημεία του ματς την ποιότητα της. Ωστόσο, δεν ήταν δυνατό να κοντραριστεί η Λεβερκούζεν, η οποία ήταν ανώτερη, ειδικά όταν πήρε μπρος στην επανάληψη.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Από πλευράς των γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Χάβερτζ, Βάιζερ, Αλάριο και Μπελαράμπι

ΑΕΚ: Πολύ καλή παρουσία είχαν οι Τόνιο, Τρουγιόλς και Τρισκόφσκι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Ο Ντράγκοβιτς έκανε αρκετά λάθη και ήταν ο πιο αδύναμος κρίκος της άμυνας των Γερμανών.

ΑΕΚ: Ο Γκονζάλες υστέρησε τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά όμως έχει ελαφρυντικά καθώς είχε να αντιμετωπίσει πολύ ποιοτικούς παίκτες.