ΛΙΝΚΟΛΝ - ΑΕΚ 1-1: Με το μυαλό στην Κόρκ

Δεν κατάφερε να ζευγαρώσει τις νίκες η ΑΕΚ

Χωρίς πολλά πολλά η ΑΕΚ έμεινε ισόπαλη στο 1-1 με την Λίνκολν στο Φάρο. Η ομάδα της Λάρνακας είχε δεδομένη την πρόκριση μετά το τέλος του πρώτου αγώνα και το 5-0, έτσι οι παίκτες ήταν αρκετά χαλαροί. Μάλιστα η Λίνκολν το πάλεψε αρκετά και προηγήθηκε από το πρώτο ημίχρονο, όμως ο Λαρένα ισοφάρισε στο 79’ με πέναλτι.

Σε ένα τέτοιο παιχνίδι θα ήταν παράλογο αν η ΑΕΚ έμπαινε δυνατά. Η ομάδα είναι στα αρχικά στάδια ακόμη και είναι σημαντικό να μην σπαταλά πολλές δυνάμεις. Έτσι το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, με την ΑΕΚ όμως να έχει τον έλεγχο. Η Λίνκολν πάντως ήταν αυτή που έκανε τη πρώτη φάση όταν στο 14’ ο Κασιάρο έκανε το γύρισμα όμως ο Μπίμπε δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή. Στο 20’ ο Τσιμπολίνα έκανε το σουτ όμως ο Χουάν Πάμπλο είπε όχι. Κάπου εκεί η ΑΕΚ ξύπνησε και ανέβασε στροφές. Στο 24’ το σουτ του Τομάς απέκρουσε ο Νάβας, ενώ στο 26’ η ΑΕΚ απείλησε χωρίς επιτυχία μετά από κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα ο Μαλόκου έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα βρήκε σε πόδια αντιπάλων. Στο 35’ ο Χέφελ δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της περιοχής, χωρίς όμως να βρει στόχο. Στο 42’ όμως η Λίνκολν άνοιξε το σκορ. Έπειτα από ένα κόρνερ ο Μπάρτον ανέβηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά νίκησε τον Χουάν Πάμπλο γράφοντας έτσι το 1-0. Μάλιστα στο 45’ η Λίνκολν έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Τσιπολίνα έκανε το πλασέ στη κίνηση και η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το δοκάρι του Χουάν Πάμπλο.

Σαφώς πιο δυνατά ξεκίνησε η ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα της Λάρνακας μόλις στο 48’ είχε μεγάλη ευκαιρία, όταν το σουτ του Μπόλιεβιτς απέκρουσε ο Νάβας. Μάλιστα δυο λεπτά αργότερα ο Νάβας είχε νέα απόκρουση σε πλασέ του Μαλόκου. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε κάπως με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αρκετές φάσεις. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός πως η επόμενη φάση που καταγράφηκε ήταν στο 72’ όταν ο Τσιπολίνα πήρε τη κεφαλιά και ο Χουάν Πάμπλο έσωσε την ομάδα του. Στο 78’ ο Τέτε μπήκε στην περιοχή της Λίνκολν, ο Μπάρτον τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαρένα, όπου νίκησε τον Νάβας και έτσι έγραψε το 1-1. Στο 81’ η Λίνκολν προσπάθησε να απαντήσει στο τέρμα της ΑΕΚ, όμως το σουτ του Αράντα βρήκε έτοιμο τον Χουάν Πάμπλο.

Το παιχνίδι με την Λίνκολν αποτελεί παρελθόν. Σίγουρα η ΑΕΚ δεν ήταν καλή σήμερα και έπαιζε ουσιαστικά με σβηστές μηχανές. Πλέον η ομάδα επικεντρώνεται στην Κορκ Σίτι, όπου εκεί θα πρέπει και πάλι να δείξει τον καλό της εαυτό ώστε να έρθει η πρόκριση.

Λίνκολν: Νάβας, Ρ. Τσιπολίνα, Μπ. Λόπες, Γκαρσία, Τζ. Τσιπολίνα, Ντιεγκίτο, Μπάρτον, Λ. Κασιάρο, Ερνάντες, Μπίμπε, Αντράντα

ΑΕΚ: Χουάν Πάμπλο, Σόρια, Αντωνιάδης, Καταλά, Τρουγιόλς, Τόμας, Χέφελ, Μπόλιεβτς, Λαμπάν, Μαλόκου, Μυτίδης