Λουντογκόρετς - ΑΕΚ 0-0: Έ«χ»ασαν και οι δυο

Η ομάδα της Λάρνακας έμεινε ζωντανή στη Βουλγαρία όμως η ισοπαλία δεν ήταν αρκετή

Στη λευκή ισοπαλία τελείωσε το παιχνίδι της ΑΕΚ κόντρα στην Λουντογκόρετς στη Βουλγαρία. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, όμως καμιά δεν ήταν αποτελεσματική. Το αποτέλεσμα αυτό μάλιστα σημαίνει και τον μαθηματικό αποκλεισμό και των δυο ομάδων απ’ τη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ. Ζυρίχη και Μπάγερ Λεβερκούζεν συνεχίζουν στον επόμενο γύρο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στον αγώνα. Μόλις στο 3’ ο Ρενάν έκανε το λάθος, όμως το σουτ του Ακοράν από αρκετή απόσταση πέρασε έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ασούμπρε βρέθηκε με χώρο στην περιοχή όμως το πλασέ του σταμάτησε ο Ρενάν. Στο 13’ ο Τρισκόφσκι εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ το οποίο πέρασε ελάχιστα έξω απ’ την εστία της Λουντογκόρετς. Στο 21’ ο Μαρσελίνιο δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στο 29’ με σουτ του Τρισκόφσκι το οποίο βρήκε έτοιμο τον Ρενάν. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το τέρμα. Στο 40’ ο Κεσερού πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Τόνιο μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. Στο επόμενο λεπτόα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έχασε μεγάλη ευκαιρία με προβολή από καλή θέση μετά από μπαλιά του Σισίνιο. Στο 44’ ήρθε και η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου με τον Βάντερσον να κάνει το σουτ απ’ το ύψος της περιοχής, τη μπάλα να κοντράρει στον Καταλά, και τον Τόνιο να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αρκετές δυνατές μονομαχίες απ’ τις δυο ομάδες. Πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 57’ όταν ο Γιάννου πάτησε περιοχή, έκανε και το σουτ, με τον Ρενάν όμως να μπλοκάρει σταθερά. Γενικότερα οι φάσεις ήταν ελάχιστες στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 74’ ο Μαρσελίνιο απείλησε με ένα σουτ το οποίο κόντραρε μάλιστα σε αμυντικό της ΑΕΚ, όμως ο Τόνιο του είπε όχι. Στο επόμενο λεπτό η Λουντογκόρετς είχε την καλύτερη της στιγμή, καθώς ο Μότι σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι. Στο 84’ ο Τόνιο είπε όχι σε μια κεφαλιά του Βάντερσον. Στο 94’ ο Σβιέρτσοκ απείλησε με ένα συρτό διαγώνιο σουτ, με τον Τόνιο να λέει όχι. Έτσι το παιχνίδι τελείωσε στο 0-0.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Λουντογκόρετς (Στράφκοφ): Ήθελε απ’ την ομάδα του να μπει δυνατά και να παίξει απ’ τα πλάγια. Έδωσε εντολή μάλιστα για σουτ από μακριά, όμως στο πρώτο ημίχρονο αυτά δεν είχαν αποτέλεσμα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του πίεσε πιο ψηλά, όμως και πάλι δεν κατάφερε να βρει το τέρμα που έψαχνε.

ΑΕΚ (Ιραόλα): Σφιχτή άμυνα και γρήγορες επιθέσεις ζήτησε ο προπονητής της ΑΕΚ. Αμυντικά η ΑΕΚ ήταν άψογη στο πρώτο ημίχρονο, ενώ και επιθετικά είχε καλές στιγμές όμως δεν κατάφερε να βρει το τέρμα που τόσο ήθελε. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έπαιξε με αντεπιθέσεις χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Λουντογκόρετς: Ο Μαρσελίνιο ήταν ο πιο επικίνδυνος ποδοσφαιριστής της Λουντογκόρετς. Δοκίμασε το πόδι του 2 φορές, χωρίς επιτυχία, όμως ήταν μόνιμος κίνδυνος για την άμυνα της ΑΕΚ

ΑΕΚ: Ο Φακούντο Γκαρσία ήταν εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα. Βέβαια σε μια στιγμή στο 78’ ρίσκαρε αρκετά και θα μπορούσε να χρεωθεί πέναλτι υπέρ της Λουντογκόρετς, όμως ο διαιτητής έκρινε πως η κίνηση του Γκαρσία ήταν στα όρια του επιτρεπτού

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Λουντογκόρετς: Ο Σάσια αγωνίστηκε λιγότερα από 30 λεπτά, μιας και πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 66’, όμως έκανε πολλά λάθη. Τουλάχιστον 3 φορές έδωσε λανθασμένες πάσες, ενώ παραχώρησε και ένα επικίνδυνο φάουλ στην ΑΕΚ κοντά στην περιοχή του Ρενάν.

ΑΕΚ: Ο Ασούμπρε ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, όμως μετά το πρώτο 15λεπτο χάθηκε. Κουράστηκε νωρίς και δεν έβλεπε γήπεδο. Αυτό είχε και ως συνέπεια να είναι η πρώτη αλλαγή της ΑΕΚ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Νορβηγός διαιτητής πέρασε απαρατήρητος. Σωστά δεν έδωσε πέναλτι στον Ασούμπρε που ζήτησε στο πρώτο ημίχρονο. Δύσκολη φάση στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Γκαρσία έπαιξε με τη φωτιά και ο Σισίνιο βρέθηκε στο έδαφος εντός περιοχής. Γενικότερα όμως ο Νορβηγός διαιτητής τα πήγε πολύ καλά.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Λουντογκόρετς (Στράφκοφ): Ρενάν, Νατάναελ, Νεντιάλκοφ, Μότι, Σισίνιο, Μαρσελίνιο, Ντιάκοφ (66' Σάσια), Καμπανιάρο, Βάντερσον, Λουκόκι, Κεσερού (77' Σβιέρτσοκ)

ΑΕΚ (Ιραόλα): Τόνιο, Ιγκόρ, Καταλά, Γκονζάλες, Ιωάννου, Χέφελ, Γκαρσία, Ασούμπρε (71' Τέτε), Τρισκόφσκι (88' Κωνσταντίνου), Ακοράν (80' Φλοριάν), Γιάννου

Σκόρερς: - / -

Κίτρινες Κάρτες: Καμπανιάρο, Νατάναελ, Ντιάκοφ, Μότι / Γιάννου, Ιγκόρ, και Γκονζάλες

Κόκκινες Κάρτες: - / -