Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-2: Πάτησε και πάλι κορυφή με ανατροπή

Η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο στο δεύτερο ήταν καλύτερη από τον Ολυμπιακό και πήρε την νίκη με 2-1 και ανέβηκε και πάλι στην κορυφή.

Η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο στο δεύτερο ήταν καλύτερη από τον Ολυμπιακό και πήρε την νίκη με 2-1 και ανέβηκε και πάλι στην κορυφή. Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός για τριάντα λεπτά και πέτυχε ένα όμορφο γκολ με τον Μιγκελίτο. Πρωταγωνιστές στην ανατροπή της ΑΕΚ ήταν ο Φλοριάν που ισοφάρισε αμέσως και ο Τρισκόφσκι που έκανε το 2-1.

Φοβερό ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο στο Μακάρειο στάδιο ήταν εκπληκτικό αφού είδαμε εξαιρετικό ποδόσφαιρο, δύο γκολ και πολλές φάσεις. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και μέχρι και το πρώτο μισάωρο είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του. Μάλιστα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έχαναν τις φάσεις την μία μετά την άλλη. Μόλις στο 4’ ο Πεχλιβάνης βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Πάμπλο αλλά το πλασέ που επιχείρησε κτύπησε στο δοκάρι και έφυγε ελάχιστα έξω από την εστία του Ισπανού. Ακολούθως στο 8’ ο Σωτηρίου μέσα από την περιοχή έκανε ένα σουτ με τον Πάμπλο να σώζει την ομάδα του. Η μοναδική φάση που απείλησε η ΑΕΚ ήταν ένα σουτ του Νέλσον μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα δεν πήγε ποτέ προς τον Χίντι αφού κτύπησε στον Τολεμές και απομακρύνθηκε. Ο Ολυμπιακός έλεγχε τον αγώνα και στο 28’ πήρε αυτό που δικαιούτο όταν σε ακόμη μια αντεπίθεση ο Τόρες έδωσε στον Μιγκελίτο που έκανε όμορφο πλασέ και άνοιξε το σκορ. Ο Ιδιάκεθ άμεσα διόρθωσε το λάθος να ξεκινήσει με τρεις αμυντικούς και μετά από δύο λεπτά ισοφάρισε με τον Τολεμές που απέδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα αφού μπήκε με πλάτη στην περιοχή γύρισε ωραία και με σουτ έκανε το 1-1. Η ΑΕΚ αν και ήταν καλύτερη ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει καλά κλειστούς τους χώρους. Στο 34’ ένα σουτ του Πεχλιβάνη αποκρούστηκε από τον Πάμπλο ενώ στο 42’ ο Τολεμές έκανε νέο σουτ στην περιοχή αλλά δεν απείλησε τον Χίντι. Έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 1-1 αφήνοντάς μας πολλές υποσχέσεις για το δεύτερο.

Άλλο πρόσωπο η ΑΕΚ

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε και πάλι καλό ρυθμό αλλά αυτή την φορά η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που ήταν καλύτερη. Μάλιστα οι Λαρνακείς δεν άργησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ όταν στο 51’ ο Τρισκόφσκι από πλάγια θέση στην περιοχή έκανε σουτ στην κλειστή γωνιά του Χίντι για να γράψει το 2-1. Πάντως στο γκολ τεράστια ευθύνη έχει ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού. Η ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη σε σχέση με το πρώτο μέρος και πίεζε πολύ. Στο 59’ ένα σουτ του Τρισκόφσκι από μακριά απέκρουσε δύσκολα ο Χίντι με τον Τολεμές στην επαναφορά να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα ο Ακοράν μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή και γύρισε στον Τολεμές με τον Γάλλο να στέλνει την μπάλα έξω. Ο Χρύσης Μιχαήλ έκανε δύο αλλαγές μαζεμένες σε μια προσπάθεια να αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει όπως έκανε το πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ έριξε ρυθμούς και προσπαθούσε να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ. Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να απειλήσει και έτσι η ΑΕΚ πλησίαζε στην νίκη. Στο 83’ ο Λαρένα έκανε ένα μακρινό σουτ με τον Χίντι να διώχνει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα του. Ο Χρύσης Μιχαήλ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του παίζοντάς τα όλα για όλα ρίχνοντας στο παιχνίδι και τον Μενελάου. Στο 87’ το έργο του Ολυμπιακού έγινε ακόμη δυσκολότερο αφού ο Σωτηρίου δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από τον αγώνα. Ο Ολυμπιακός τα έπαιξε όλα για όλα χωρίς όμως να βρει κάποια φάση. Έτσι η ΑΕΚ πήρε σημαντική νίκη που την ανεβάζει και πάλι στην κορυφή πετυχαίνοντας μάλιστα την ανατροπή.

Σκόρερ: 28' Μιγκελίτο / 30' Τολεμές, 51' Τρισκόφσκι
Κίτρινες: 55' Παχίπης (3η), 64' Χριστοφίδης (3η), 79' Σωτηρίου, 86' Σαμάρας / 76' Καταλά, 86' Λαρένα
Κόκκινες: 87' Σωτηρίου (2η κίτρινη)

Οι εντεκάδες:

Ολυμπιακός: Χίντι, Πουγιούκκας, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Παχίπης (85' Μενελάου), Σεραφείμ (66' Κάστρο), Καπαρτής (66' Αντωνίου), Σαμάρας, Χριστοφίδης, Σωτηρίου

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν (86' Κάσες), Τομάς (70' Τέτε), Τρισκόφκσι, Μουρίγιο, Λαμπάν, Φλοριάν (92' Ρουσιάς), Νέλσον