Ομόνοια – ΑΕΚ 1-2: Παραμένει ζωντανή για τον τίτλο

Η ΑΕΚ απόδρασε με το διπλό από το ΓΣΠ επικρατώντας με 2-1 της Ομόνοιας

Σε ένα αγώνα που είδαμε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και ένα πολύ κακό δεύτερο η ΑΕΚ κατάφερε να φύγει με το διπλό από το ΓΣΠ με 2-1. Η νίκη αυτή κρατά για τα καλά την ΑΕΚ στη μάχη του τίτλου ενώ όσο αφορά τη μάχη της τρίτης θέσης την έχει κλειδωμένη. Για ακόμη ένα αγώνα η Ομόνοια ήταν ασύνδετη και μοιραία δέχθηκε την ήττα με αυτογκόλ του Κατελάρη. Το σκορ άνοιξε ο Τρουγιόλς και ο Κλέιτον ισοφάρισε προσωρινά.

Πάνω κάτω η μπάλα, δύναμη, νεύρα

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν αρκετά καλό με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και οι δύο ομάδες να έχουν την υπεροχή από ένα 20λεπτο. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα και πίεζε την Ομόνοια με αποτέλεσμα μόλις στο 10’ να πετύχει το γκολ με τον Τρουγιόλς σε εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ισπανού. Η Ομόνοια αδυνατούσε να αντιδράσει ενώ έκανε τα πάντα λάθος στο γήπεδο ωστόσο η ΑΕΚ δεν βρήκε άλλες ευκαιρίες. Μετά την διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές η εικόνα αντιστράφηκε και η Ομόνοια ήταν αυτή που ήταν καλύτερη. Στο 27’ ο Μαργκάσα έκανε την κούρσα από αριστερά και έστρωσε ωραία στον Κλέιτον που με άψογο πλασέ έκανε το 1-1 για τους «πράσινους». Η Ομόνοια συνέχισε να πιέζει αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Στο 44’ ο Σοϊλέδης σύμφωνα με τον Τράττο ανέκοψε αντικανονικά τον Φλοριάν στην περιοχή. Ο Γάλλος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι η οποία ήταν κάκιστη με αποτέλεσμα ο Παναγή να αποκρούσει εύκολα την μπάλα. Ο Τράττος που με τη διαιτησία του εκνεύρισε όλο το γήπεδο έληξε το ημίχρονο μόλις ο τέταρτος είχε υποδείξει ένα λεπτό καθυστερήσεις καταλαβαίνοντας αργά το λάθος του.

Απλά κακό

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν απλά κακό αφού οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να επιτεθούν σωστά και με αξιώσεις. Χαρακτηριστικό είναι ότι η πρώτη φάση ήρθε στο 63’ όταν μετά από σέντρα του Χριστοφή ο Κλέιτον έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά έξω. Η επόμενη φάση ήταν και γκολ όταν στο 76’ ο Κατελάρης δεν συνεννοήθηκε σωστά με τον Παναγή με αποτέλεσμα να κάνει κεφαλιά προς τα πίσω και να στείλει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Η Ομόνοια προσπάθησε να πιέσει και να φτιάξει φάσεις όμως ήταν ακίνδυνη. Έτσι ο αγώνας χωρίς άλλες φάσεις τελείωσε με την ΑΕΚ να παίρνει σπουδαία νίκη.

Οι εντεκάδες:

Ομόνοια: Παναγή, Δημητρίου (84' Μπρέβελντ), Σοϊλέδης (46' Καρλίτος), Φλορέσκου, Κατελάρης, Μαργκάσα, Τουρέ, Κλέιτον (78' Aζίζ), Χριστοφή, Κύπρου, Ντάρμπισαϊαρ

ΑΕΚ: Πάμπλο, Ορτίθ, Μουρίγιο, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Λαμπάν (72' Μπόλιεβιτς),  Λαρένα, Τομάς, Ακοράν, Τέτε (68' Χαραλαμπίδης), Φλοριάν (80' Μυτίδης).