Ψεκάστε, σκουπίστε... τελειώσατε!

ΑΕΚ-ΛΙΝΚΟΛΝ 5-0

Πολύ εύκολη επικράτηση για την ΑΕΚ, η οποία συνέτριψε την Λίνκολν από το Γιβραλτάρ με 5-0. Δύο γκολ σημείωσε ο Φλοριά, δύο ο Τομάς και ένα ο Τρισκόφσκι με πέναλτι.

Η εικόνα του αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ πιο δυνατά στο ματς, επιδιώκοντας το γρήγορο γκολ. Στο 2’, ο Τρισκόφσκι δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και αυτή κατέληξε στα χέρια του Νάβας. Στο 13, ο ίδιος παίκτης έπιασε το καλό σουτ που απέκρουσε σταθερά ο Νάβας. Την μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο την έχασαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 18’, ο Τζόζεφ Τσιμπολίνα βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ.  Στο 22’, οι Λαρνακείς άνοιξαν το σκορ. Ήταν η κεφαλιά του Φλοριάν στο πρώτο δοκάρι μετά το κόρνερ του Χέφελ που κατέληξε στα δίκτυα του Νάβας. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο, με τον σκόρερ Φλοριάν να έχει μια καλή κεφαλιά άουτ μετά από σέντρα του Σόρια στο 42’. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λαρένα είχε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής που κόντραρε στους αμυντικούς και απομακρύνθηκε. Το 1-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να ελέγχει απόλυτα το ματς.

Η επανάληψη άρχισε στον ίδιο ρυθμό. Στο 52’, η ΑΕΚ διπλασίασε το σκορ με κεφαλιά του Τομάς από όμορφη ενέργεια και σέντρα του Τέτε από αριστερά. Η ΑΕΚ στη συνέχεια προσπάθησε να διαχειριστεί το σκορ και πέτυχε ακόμα δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών. Στο 65’ με σουτ του Τομάς και στο 68’ με ωραίο πλασέ του Φλοριάν και πάλι. Στο 77’, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε πέσιμο του Τρισκόφσκι μέσα στην περιοχή. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, γράφοντας το 5-0. Στο 82’, ο Πάμπλο απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Περέιρα μέσα από την περιοχή στην μοναδική ευκαιρία της Λίνκολν στην επανάληψη. Στο 88’ ο Μαλόκου είχε σουτ στο δοκάρι στην τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού.

Η ΑΕΚ καθάρισε την υπόθεση-πρόκριση από το πρώτο ματς, πραγματοποιώντας και μια αρκετά καλή για την εποχή εμφάνιση.

ΑΕΚ: Χουάν Πάμπλο, Σόρια, Αντωνιάδης, Καταλά, Λαρένα, Τομάς, Τέτε, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Λαμπάν, Φλοριάν

Λίνκολν: Νάβας, Γκαρσία, Τσιπολίνα Χ., Μπαρτόν, Μπερνάντο Λόπες, Κασιάρο Λ., Κασιάρο Κ.,  Τσιπολίνα Ρ. , Καλδερόν, Μαρτίνες, Κάστελς