Ζωντανοί για τον τίτλο οι Σκαλιώτες

Ο Τρισκόφσκι σκόραρε στο 88’ και δεν επέτρεψε στον ΑΠΟΕΛ να πάει στο +7

ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ έμειναν στην ισοπαλία και το 2-2 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των πλέι οφ. Σκόρερ για τους Λαρνακείς οι Γκιούρσκο (10’) και Τρισκόφσκι (88’). Για τους «γαλαζοκίτρινους» σκόραρε δύο γκολ ο Κβιλιτάια (11’, 37’).

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο ορεξάτος και είχε την κατοχή της μπάλας. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν δύο κόρνερ από τα πρώτα τρία λεπτά με τον Καρώ να απειλεί με κεφαλιά όμως ο Πίριτς μάζεψε εύκολα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 9’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η ΑΕΚ ευτύχησε να σκοράρει με σουτ στην κίνηση του Γκιούρσκο στο 10’, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Φαράζ. Ωστόσο, το αμέσως επόμενο λεπτό, οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάρισαν με κοντινή προβολή του Κβιλιτάια μετά από γύρισμα του Ντάλσιο.

Στο 19’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαία, διπλή ευκαιρία για να γυρίσουν το παιχνίδι. Αρχικά ο Ντάλσιο μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Πίριτς και στη συνέχεια της φάσης ο Κβιλιτάια προσπάθησε να σκοράρει με προβολή αλλά δεν βρήκε στόχο.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν σαφώς καλύτερος από την ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα και να επιτεθούν οργανωμένα. Πέραν τούτου, έκαναν αρκετά εύκολα λάθη και έδιναν την κατοχή στους «γαλαζοκίτρινους».

Η επόμενη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν και πάλι για τους φιλοξενούμενους. Στο 32’ ο Μαρκίνιος επιχείρησε να σκοράρει εκτός περιοχής με ένα φαλτσαριστό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.

Ο ΑΠΟΕΛ γύρισε το παιχνίδι στο 37’ με δεύτερο γκολ του Γκιόργκι Κβιλιτάια. Ο Φεράρι έκανε την μπαλιά από τα αριστερά και ο Γεωργιανός με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πίριτς.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα το 1-2 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήταν για τους γηπεδούχους. Στο 51’ ο Γκιούρσκο με ατομική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή αλλά το τελείωμα του κατέληξε άουτ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 59’ και πάλι με τον Γκιούρσκο. Ο Μαγυάρος επιχείρησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέλετς.

Ο ΑΠΟΕΛ έδωσε χώρο στην ΑΕΚ με στόχο να την χτυπήσει στην κόντρα. Οι Λαρνακείς βελτιώθηκαν σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και πίεζαν συνεχώς την άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 71’ ο Τρισκόφσκι πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ροσάλες αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 88’ με τον Τρισκόφσκι μετά από ασίστ πάρε βάλε του Ναούμ.

Το 2-2 ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μικέλ, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Πονς, Σανχούρχο (81' Νίκολιτς), Φαράζ (81' Ναούμ), Άλτμαν (70' Γκρόμοφ), Γκιούρσκο (70' Γιάκολις), Λόπες (49' Τρισκόφσκι)

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Σαρφό, Βιγιαφάνιες, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (77' Εφραίμ), Ντονγκαλά (63' Μπεν), Κβιλιτάια (77' Μακέντα)

Σκόρερ: 10' Γκιούρσκο, 88' Τρισκόφσκι / 11', 37' Κβιλιτάια

Κίτρινες κάρτες: 25' Γκαρσία / 63' Ντονγκαλά, 78' Φεράρι

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Putros Sandi Dhia Jirjis

VAR: Redder Mikkel