ΑΕΛ-Δόξα 1-0: Λύτρωση με Αλνταϊρ

Πολύ σημαντική νίκη για την ΑΕΛ επί της Δόξας στο Τσίρειο Στάδιο

Με σκόρερ τον Αλνταϊρ στο 79’, η ΑΕΛ επικράτησε έστω και δύσκολα της Δόξας με 1-0 στο Τσίρειο, πετυχαίνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα. Πολύ καλή εμφάνιση από Μπενίτεθ και Βοζίνια. Αξιόμαχη η Δόξα, όμως «λύγισε» στο τέλος.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά άρχισε το ματς στο Τσίρειο. Στο 2’ ο Γκρεμσλ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Νικολάου σε κόρνερ. Στο 7’, ο Κένεντι είχε την πρώτη ευκαιρία για την Δόξα με σουτ άουτ. Στη συνέχεια, η ΑΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας και ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, χωρίς να απειλεί την εστία της Δόξας. Από την άλλη, η ομάδα της Κατωκοπιάς είχε δύο ευκαιρίες να προηγηθεί. Στο 19’, ο Βοζίνια απέκρουσε σταθερά το σουτ του Ασαμόα, ενώ ο Ζατλ δύο λεπτά αργότερα με φαλτσαριστό σουτ βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Βοζίνια. Η ΑΕΛ είχε με την σειρά της δοκάρι δύο λεπτά αργότερα με εκτέλεση φάουλ του Σοάρες. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπενίτεθ δεν έπιασε καλά το σουτ από το γύρισμα του Σασί που έφυγε άουτ. Στο 40’ καταγράφηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΛ στο πρώτο μέρος. Ο Μπενίτεθ έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Σασί με προβολή έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το παιχνίδι είχε μέτριο ρυθμό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο ισόπαλο 0-0.

Η επανάληψη άρχισε στον ίδιο ρυθμό. Στο 54’, η Δόξα είχε μεγάλη ευκαιρία, όταν το σουτ του Λουίς Κάρλος έφυγε μόλις άουτ. Μέσα σε ένα λεπτό (56’-57’) η ΑΕΛ είχε δύο καλές ευκαιρίες με φάουλ του Μπενίτεθ και πλασέ του Αρουαμπαρένα που εξουδετέρωσε αμφότερα ο Γκρεμσλ. Στο 62’, η κεφαλιά του Αρουαμπαρένα από την σέντρα του Λεάντρο Σίλβα έφυγε μόλις άουτ. Στο 69’, η Δόξα είχε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Κιφουετί μπήκε στην περιοχή μετά το λάθος του Λαφράνς, έκανε το πλασέ, όμως ο Βοζίνια απέκρουσε και έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση. Στο 79’, η ΑΕΛ «άνοιξε» το σκορ με τον Αλνταϊρ. Ήταν η παράλληλη σέντρα του Αρτούρ και ο εξτρέμ της ΑΕΛ με κοντινή κεφαλιά σε κενό τέρμα πέτυχε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Βοζίνια με διπλή απέκρουση κράτησε το προβάδισμα της ομάδας του με απόκρουση σε σουτ του Λουίς Κάρλος και την κεφαλιά του Ντόσα Τζούνιορ προς τα πίσω σε κόρνερ. Στος καθυστερήσεις, ο Γκρεμσλ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Λεόνσο.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΛ, ενώ η Δόξα με ανάλογες εμφανίσεις μπορεί να ελπίζει σε καλή πορεία στο πρωτάθλημα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, Αβραάμ, Ντόσα Τζούνιορ, Λαφράνς, Νικολάου, Σοάρες, Λεάντρο Σίλβα, Σασί (58' Αλνταϊρ), Μπενίτεθ, Αρουαμπαρένα

Δόξα: Γκρεμσλ, Σισοκό, Μουχτάρης, Ρεδόνδο, Λουίς Κάρλος, Κένεντι, Πίντο, Ασαμόα, Ιωάννου (46' Νέουτον), Ζατλ (46' Κιφουετί), Ενινφούλ