Θέαμα είχε… νικητή δεν είχε στο «Αλφαμέγα»

Η Νέα Σαλαμίνα μετέτρεψε το 3-1 του πρώτου μέρους σε 3-3 και έφυγε με το βαθμό απ’ τη Λεμεσό

Έγινε της… κεφαλιάς! ΑΕΛ και Νέα Σαλαμίνα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3 με τα τέσσερα γκολ να έρχονται με κεφαλιά. Η Λεμεσιανή ομάδα κέρδιζε με 3-1 στο ημίχρονο ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν φορτσάτοι στην επανάληψη και ισοφάρισαν πριν το 60’ ενώ έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να γυρίσουν το ματς.

Ο ρυθμός ήταν αρκετά αργός από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να παίζουν, όπως ήταν αναμενόμενο, χωρίς ιδιαίτερη όρεξη και ενέργεια.

Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12’ με κεφαλιά του Ντέγοεστ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μεντόζα. Αρχικά ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ ωστόσο μετά από εξέταση της φάσης από το VAR το γκολ μέτρησε κανονικά.

Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να ανεβάσει στροφές και να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 22’ μετά από κόρνερ του Μποτεάκ, ο Ντορεγκαράι πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα κατευθείαν στην αγκαλιά του Κυριάκου.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Μποτεάκ επιχείρησε ένα μακρινό σουτ και είδε την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ότι δεν έκανε στο 22’ το έκανε στο 26’ ο Ντορεγκαράι. Ο φορ της Νέας Σαλαμίνας ισοφάρισε με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και πάλι από τον Μποτεάκ.

Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με κεφαλιά του Τεϊσέιρα στο 33’ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μεντόγεβιτς κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή από τον Άδωνη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μιλιντσεάνου ο οποίος ήταν εύστοχος κάνοντας το 3-1 στο 36’.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με το 3-1 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με το καλημέρα στην επανάληψη η Νέα Σαλαμίνα μείωσε σε 3-2 με τον Ντορεγκαράι στο 47’. Τεράστια ευθύνη στο γκολ είχε ο Τζάλμα που έκανε ολέθριο λάθος και δεν απομάκρυνε με αποτέλεσμα να σερβίρει έτοιμο γκολ στον φορ της Βαρωσιώτικης ομάδας που πλάσαρε σε κενό τέρμα.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις με τους Ντάτκοβιτς και Κλίμοβιτς στο 51’ και το 56’ αντίστοιχα. Αμφότεροι προσπάθησαν να σκοράρουν με κεφαλιά αλλά για εκατοστά η μπάλα πέρασε άουτ.

Κι αφού δεν τα κατάφεραν οι δύο τους, τα κατάφερε ο Τσίκο ένα λεπτό μετά την είσοδο του στον αγώνα. Με κεφαλιά από κοντά μετά από μπαλιά του Λέουκο έκανε το 3-3 στο 59’.

Το δεύτερο ημίχρονο ουσιαστικά ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τη Νέα Σαλαμίνα. Η ΑΕΛ ήταν ακίνδυνη παρόλο που είχε την κατοχή. Η ομάδα του Χρίστου Χαραλάμπους δεν κατάφερε να φτιάξει κάποια καλή ευκαιρία για γκολ στην επανάληψη και σε συνδυασμό με κάποια λάθη στα μετόπισθεν είδε το προβάδισμα που είχε στην ανάπαυλα να πηγαίνει στα σκουπίδια.

Στο 84’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από την ολική ανατροπή καθώς ο Ντέγοεστ έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Ντάτκοβιτς.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με το 3-3 να παραμένει μέχρι το τέλος. Παρά το θέαμα, δεν υπήρξε νικητής, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με τον ένα βαθμό.

ΑΕΛ (Χαραλάμπους): Κυριάκου, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς (56' Παπαφώτης), Νταβόρ, Μακρής (58' Χάσα), Ανδρέου (68' Τσέρνιχ), Μιλιντσεάνου (68' Μπεραχίνο), Μεντόζα (81' Κολιάς) , Τζάλμα, Ντέγοεστ

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Μαλεκκίδης (37' Νικολάου), Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο (45' Κλίμοβιτς), Μάντζεκ (81' Φλοριάν), Κουμουρής (45' Τσίκο), Καρλίτος, Μποτεάκ (73' Φελίπε), Ντορεγκαράι, Λέουκο

Σκόρερ: 12' Ντέγοεστ, 33' Τεϊσέιρα, 36' Μιλιντσεάνου / 26', 47' Ντορεγκαράι, 59' Τσίκο

Κίτρινες κάρτες: 48' Νταβόρ / -

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου

VAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή