ΑΕΛ-ΑΕΚ 0-0: «Κέρδισαν» οι άμυνες!

Ισοπαλία στο ντέρμπι του Τσιρείου

Ισοπαλία με 0-0 μεταξύ της ΑΕΛ και της ΑΕΚ είχαμε στο ντέρμπι του Τσιρείου, σ' ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν οι καλές αμυντικές συμπεριφορές. Στους 41 η ΑΕΛ και στους 32 η ΑΕΚ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε ο αγώνας στη Λεμεσό, αφού και οι δύο ομάδες έψαξαν το γρήγορο γκολ. Η ΑΕΛ είχε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 10’, όταν ο Αντόνια έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Τόνιο έκανε άστοχη έξοδο, αλλά ο Μακρής δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Η ΑΕΚ απάντησε με δύο τεράστιες ευκαιρίες. Στο 11’, ο Τρισκόφσκι έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής, όμως ο Πρόσεκ απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ στην επόμενη φάση, ο Γιάννου «νικήθηκε» από τον Πολωνό πορτιέρο σε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Η ΑΕΚ συνέχισε τον κύκλο των χαμένων ευκαιριών στο 34’, όταν ο Τρισκόφσκι δέχθηκε την μπάλα από τον Γιάννου, έκανε το σουτ, ο Πρόσεκ απέκρουσε το σουτ, η μπάλα στη συνέχεια βρήκε το δοκάρι και απομάκρυναν οι αμυντικοί. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι στην επανάληψη ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει κάπως περισσότερο την κατοχή της μπάλας. Ευκαιρίες μεγάλες δεν είδαμε μέχρι το 73’ στο δεύτερο μέρος, αφού και οι δύο ομάδες πρόσεχαν πολύ τα νώτα τους. Στο 73’, ο Τρισκόφσκι έκανε την κεφαλιά προς τον Χέφελ, αυτός έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Στο 81’, ο Λαρένα εκτέλεσε το φάουλ που έφυγε λίγο άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γουίλερ έκανε το γύρισμα, με τον Νιλς Τεϊσέιρα να κάνει το πλασέ που απέκρουσε σταθερά ο Τόνιο. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, η ΑΕΛ κέρδισε φάουλ σε πολύ καλή θέση, όμως ο Σίλβα έστειλε την μπάλα άουτ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Γκοντάλ, Πρόσεκ οι καλύτεροι για την ΑΕΛ. Τρισκόφσκι και Χέφελ οι καλύτεροι της ΑΕΚ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ο Χουράδο υστέρησε για την ΑΕΛ. Από την ΑΕΚ, οι Ακοράν και Τέτε έμειναν πολύ πίσω σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις τους.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Με εννέα αλλαγές ξεκίνησε τον αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ ο τεχνικός της ΑΕΛ Ντούσαν Κέρκεζ σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα κόντρα στο ΘΟΙ Λακατάμιας. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά τακτικής.

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα Κυπέλλου κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα ξεκίνησε τον αγώνα του Τσιρείου κόντρα στην ΑΕΛ ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ. Γκαρσία, Καταλά και Χέφελ μπήκαν στις θέσεις των Γκονζάλεθ, Τρουγιόλς και Τζέφρεν. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά προσώπων προς το τέλος.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Λούκας Σωτηρίοθ κράτησε καλά το παιχνίδι, παρά τις πολλές κάρτες που έδειξε. Θα μπορούσε πάντως να αποβάλει τον Γκαρσία για σκληρό φάουλ στον Αντόνια προς το τέλος του παιχνιδιού.

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Ντόσα, Νταβόρ, Μακρής (86' Μυτίδης), Γκοντάλ, Χουράδο (54' Αβραάμ), Γουίλερ, Ν. Τεξέιρα, Αντόνια, Αντάμοβιτς, Αγκάνοβιτς (61' Λεάντρο Σίλβα)

ΑΕΚ: Τόνιο, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τέτε (75' Τζέφρεν), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκαρσία, Κάσες (89' Τρουγιόλς), Γιάννου (91' Ακίνο)

Σκόρερς: -/-

Κίτρινες:  Αγκάνοβιτς, Μακρής, Ντόσα Τζούνιορ, Γκοντάλ, Αντάμοβιτς/ Χέφελ, Τέτε, Γκαρσία