ΑΕΛ - ΑΕΚ 3-2: Ανατροπή με κατάθεση ψυχής

Δυο φορές βρέθηκε πίσω στο σκορ η ΑΕΛ όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη

Με τεράστια ψυχικά αποθέματα η ΑΕΛ παρά το γεγονός πως βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της ΑΕΚ με 3-2. Η ομάδα του Κέρκεζ κατάθεση ψυχή στο γήπεδο και έφθασε δίκαια στη νίκη. Η ΑΕΚ πρέπει να τα έχει με τον εαυτό της καθώς η εικόνα της ομάδας δεν ήταν ίδια σε σχέση με τον αγώνα του Σαββάτου κόντρα στον Απόλλων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι και οι δυο ομάδες. Μόλις στο 4’ ο Λαφράνς έδωσε κακή πάσα στον Βοζίνια, με τον Γιάννου να βάζει την κόντρα στον πορτιέρο της ΑΕΛ, και τη μπάλα να φεύγει έξω. Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε στο 7’ όταν ο Γκαμπιονέτα έκανε τη μπαλιά από αριστερά, ο Κάσες έδιωξε με τον Τόρες να κάνει με μιας το σουτ και τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Σίλβα δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, με τον Χουάν Πάμπλο να διώχνει σε κόρνερ. Στο 9’ ο Μπενίτεθ εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Λαφράνς να κερδίζει τη κεφαλιά (ήταν σε θέση οφσάιντ), με τη μπάλα να φεύγει πάνω απ’ τα δοκάρια. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κάσες εκτέλεσε φάουλ με μπαλιά στην περιοχή, ο Καταλά έκανε το γυριστό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια. Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αρκετά και οι φάσεις ελάχιστες. Χαρακτηριστικό πως επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 33’ όταν ο Σοάρες εκτέλεσε απευθείας φάουλ από δύσκολη θέση, με τον Πάμπλο να διώχνει με υπερένταση. Τελική σημειώθηκε και στο 45’ όταν ο Σίλβα έκανε το σουτ από καλή θέση, όμως η μπάλα πήγε στα χέρια του Πάμπλο.

Το δεύτερο ημίχρονο από νωρίς προσέφερε συγκινήσεις. Στο 51’ και έπειτα από έξυπνη μπαλιά του Κάσες, ο Τρισκόφσκι με δυνατό σουτ από κοντά έγραψε το 0-1 για την ΑΕΚ. Η απάντηση της ΑΕΛ όμως ήταν άμεσα καθώς στο 55’ ο Σίλβα με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα μετά από ωραία μπαλιά του Τόρες. Η ΑΕΚ όμως δεν έμεινε εκεί. Στο 61’ και μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μιτρέα στην προσπάθεια του να διώξει σημείωσε το αυτογκόλ και έγραψε το 1-2 για την ομάδα της Λάρνακας. Έξι λεπτά αργότερα ο Σίλβα δοκίμασε το πόδι του από μακριά, όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω. Στο 67’ ο Τόρες έκανε την ατομική ενέργεια, βρέθηκε σε θέση βολής, με τον Πάμπλο να του λέει όχι. Στο 75’ ο Μιτρέα βρέθηκε στην περιοχή της ΑΕΚ, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 80’ ο Μπενίτεθ εκτέλεσε με δύναμη ένα φάουλ από δύσκολη θέση, και κατάφερε να ξεγελάσει τον Πάμπλο για να γράψει το 2-2. Στο 85’ η ΑΕΛ έφερε τα κάτω πάνω με τον Σίλβα να κάνει το σουτ από μακριά και να γράφει το 3-2.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Με πέντε αλλαγές παρέταξε την ομάδα του ο Κέρκεζ με στόχο να είναι φρέσκια. Στα πρώτα λεπτά η ΑΕΛ μπήκε δυνατά όμως στην πορεία τα πόδια των ποδοσφαιριστών βάρυναν. Είχε το πρόβλημα με τον Γκαμπιονέτα και έκανε την πρώτη του αλλαγή στο ημίχρονο. Έδινε συνεχώς οδηγίες και προσπάθησε να κάνει επιθετική την ομάδα του. Δεν ήταν άσχημη η ΑΕΛ, αντίθετα ήταν αρκετά καλή και δίκαια έφθασε στη νίκη

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Γνώριζε απ’ την αρχή πως θα ήταν δύσκολο οι παίκτες του να έχουν την ίδια απόδοση σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον Απόλλων. Έδινε συνεχώς οδηγίες και έκανε σχετικά νωρίς τις αλλαγές του ώστε να κρατήσει την φρεσκάδα, κάτι που όντως ήταν δύσκολο. Διάβασε καλά το παιχνίδι όμως στο τέλος η ομάδα έμεινε από δυνάμεις.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΛ: Δεν θα μπορούσε να απουσιάζει ο Σίλβα από τη λίστα αυτή. Εξαιρετικός και ουσιαστικός στο σημερινό παιχνίδι. Είναι απ’ τους πιο ποιοτικούς ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ και το δείχνει. Τα δυο τέρματα του έφεραν τη νίκη

ΑΕΚ: Ο Τρισκόφσκι βρήκε δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι κάτι πολύ σημαντικό. Ο Λαρένα ήταν και πάλι θετικός, όμως όταν πέρασε εκτός η ομάδα έπαθε black out.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΛ: Μιτρέα και Λαφράνς δεν ήταν σε καλό φεγγάρι. Οι δυο τους έκαναν μερικά σοβαρά λάθη, με τον πρώτο μάλιστα να βάζει και αυτογκόλ.

ΑΕΚ: Ο Πάμπλο είχε ένα πολύ καλό παιχνίδι μέχρι τη στιγμή που δέχθηκε το δεύτερο τέρμα απ’ την ΑΕΛ. Έχει ευθύνη για το τέρμα εκείνο αλλά και για το τρίτο τέρμα.