ΑΕΛ-ΑΠΟΕΛ: Αίσχος, ντροπή και κατάντια…

Σε ένα παιχνίδι που δείχνει την κατάντια του ποδοσφαίρου μας ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 0-0

Σε ένα παιχνίδι που δείχνει την κατάντια του ποδοσφαίρου μας ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 0-0. Το παιχνίδι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως θέατρο του παραλόγου μιας και αυτό που είδαμε όλοι σήμερα ήταν κάτι το οποίο δεν θα έπρεπε να συμβεί ποτέ. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι το ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ έμεινε στο 0-0, όμως για μας αυτό δεν έχει καθόλου σημασία...

Το παιχνίδι ξεκίνησε κανονικά και παρά το γεγονός πως το κλίμα ήταν ήδη εκρηκτικό δεν φαινόταν πως θα ακολουθούσε αυτό που είδαμε. Ο ΑΠΟΕΛ έχασε δυο ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Αυτό ήταν όλο και όλο από το αγωνιστικό κομμάτι.

Το ρολόι έδειχνε 39’ και κάπου εκεί τα  «μαύρα σύννεφα» του φανατισμού, πάνω από το Τσίρειο, έφεραν τον... χαλασμό. Πρώτα ακούστηκαν κάποιες κροτίδες και στην συνέχεια είδαμε αρκετούς που ήταν στον αγωνιστικό χώρο να τρέχουν προς το μέρος της κερκίδας του ΑΠΟΕΛ. Μπροστά από αυτή ήταν ένα από τα ball boys της ΑΕΛ, τραυματισμένος στο έδαφος. Ο μικρός είχε δεχθεί μπουκάλι (ζιβανίας) όπως ενημέρωσε η Cytavision στο κεφάλι και σωριάστηκε στο έδαφος.

Ασθενοφόρο πήρε τον μικρό για τις πρώτες βοήθειες αλλά οι κροτίδες από τις δυο κερκίδες δεν είχαν τελειωμό. Εκεί πιάστηκαν στα χέρια πολλά άτομα από αυτά που ήταν στον αγωνιστικό χώρο (μέχρι και καταγγελίες από τον Γιώργο Δώνη είχαμε πως security χτυπούσαν κόσμο). Ο Μασιάς έπραξε αυτό που έπρεπε και έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια μέχρι να αποφασίσει αν θα συνεχιστεί ο αγώνας. Το φάντασμα του 2014 στοίχειωνε ήδη το σημερινό παιχνίδι.

Μετά από περίπου 30 λεπτά και ενώ η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν ακόμη εκρηκτική, ο Μασιάς έδωσε εντολή να συνεχιστεί ο αγώνας. Η απόφαση του αυτή έφερε την αντίδραση των οπαδών της ΑΕΛ και αφού οι παίκτες έπαιρναν την θέση τους στο γήπεδο υπήρξε ρίψη πολλών φωτοβολίδων στο γήπεδο. Κάπου εκεί και ενώ όλοι ανέμεναν την οριστική διακοπή του αγώνα, ο Δημήτρης Μασιάς έδειχνε αποφασισμένος να συνεχίσει το παιχνίδι.

Ακολούθως υπήρξε είσοδος οπαδών στο γήπεδο, ανταλλαγή φωτοβολίδων από τον κόσμο των δυο ομάδων και έτσι οι διαιτητές αποχώρησαν, όπως όλα έδειχναν για μια τελευταία φορά από το γήπεδο. Μετά όμως από σχεδόν μιάμιση ώρα από την πρώτη διακοπή και ενώ ο κόσμος αποχώρησε ο Μασιάς πήρε την απόφαση να συνεχίσει το παιχνίδι από εκεί που έμεινε.

Οι παίκτες στα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου αντάλλαζαν μεταξύ τους πάσες για προθέρμανση κάτι που δεν έχουμε δει ξανά σε επίσημο αγώνα.. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες ήταν σαφώς επηρεασμένοι και υπήρξαν λίγες καλές ευκαιρίας. Στο 69’ ο Ποτέ έχασε μια τεράστια ευκαιρία να σκοράρει καθώς βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση απέναντι στον Βοζίνια, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Αλνταΐρ με μια ωραία ατομική ενέργεια βρέθηκε στην περιοχή όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ζαχίντ λίγο πριν την λήξη του σημερινού παιχνιδιού.

Την ίδια στιγμή πάντως τα επεισόδια συνεχίζονταν εκτός Τσιρείου. Η αστυνομία για αρκετή ώρα δεν μπορούσε να ελέγξει τις φασαρίες. Μέχρι να επέλθει η τάξη υπήρξαν πολλοί τραυματισμοί και εμπρησμοί σε αυτοκίνητα, καταστήματα και υποστατικά της περιοχής.

Η αστυνομία προχώρησε σε μια σύλληψη 17χρονου, για οχλαγωγία και μαχαιροφορία.