ΑΕΛ - Άρης 1-0: Είχε Βοζίνια και Σασί

Ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο 86’, ο Νικολίτα εκτέλεσε με τον Βοζίνια να λέει όχι και στο 93’ ο Σασί κατάφερε να ανοίξει το σκορ και έδωσε την νίκη στην ΑΕΛ

Σ’ ένα παιχνίδι με δυο διαφορετικά ημίχρονα η ΑΕΛ κατάφερε στο τέλος του αγώνα να πάρει τη νίκη με τέρμα του Σάσι. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο και το 0-0 έδειχνε την εικόνα του αγώνα. Στο δεύτερο μέρος υπήρχαν πολλές διακοπές. Ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο 86’, ο Νικολίτα εκτέλεσε με τον Βοζίνια να λέει όχι και στο 93’ ο Σασί κατάφερε να ανοίξει το σκορ και έδωσε την νίκη στην ΑΕΛ.

Α’ ημίχρονο

Με όρεξη για ποδόσφαιρο ξεκίνησαν οι δυο ομάδες. Στα πρώτα λεπτά ο Άρης κέρδισε δυο κόρνερ τα οποία όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί. Από την άλλη στο 8’ ο Σασί μπήκε στην περιοχή του Άρη από πλάγια δεξιά θέση, έκανε το γύρισμα, ο Νουρεντινόφσκι έδιωξε αρχικά, η μπάλα κατέληξε στον Αϊρόσα που έκανε τη μπαλιά με τον τερματοφύλακα του Άρη να καθαρίζει τελικά τη φάση. Στο 14’ ο Γιούσεφ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πλάγια δεξιά θέση, με την μπάλα να καταλήγει μόλις έξω. Στο 17’ ο Σασί έκανε μια όμορφη ντρίμπλα πάνω στον Ράντου, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε εύκολα στα χέρια του Νουρεντινόφσκι. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μιτρέα προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Άρη με απευθείας κτύπημα φάουλ, όμως η μπάλα έφυγα ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Η επόμενη φάση που καταγράφηκε άνηκε στον Άρη. Στο 37’ ο Γιούσεφ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, βρέθηκε απέναντι από τον Βοζίνια, έκανε το πλασέ με την μπάλα όμως να φεύγει μόλις έξω. Στο 45’ η ΑΕΛ έχαε μεγάλη φάση, όταν μετά από κόρνερ του Σοάρες, ο Λαφράνς έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου

Δυνατά ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η ΑΕΛ. Μόλις στο 47’ ο Σασί μπήκε στην περιοχή του Άρη από πλάγια θέση, έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως οι αμυντικοί του Άρη έδιωξαν πριν από τον Αρουαμπαρένα. Στο επόμενο λεπτό ο Μέσκα έκανε ωραία κίνηση και από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφτασε εύκολα στα χέρια του Νουρεντινόφσκι. Στο 51’ και μετά από λάθος της άμυνας της ΑΕΛ ο Μαραγκουδάκης βρέθηκε στο ύψος της περιοχής, έκανε το πλασέ όμως ο Βοζίνια έσωσε χωρίς κανένα πρόβλημα. Στο 55’ ο Αβραάμ εκτέλεσε ένα φάουλ από καλό σημείο, με την μπάλα όμως να φεύγει μόλις πάνω από τα δοκάρια. Στο 69’ ο Σασί μπήκε για ακόμη μια φορά στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα, έγινε το πλασέ και η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μπενίτεζ εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Μιτρέα πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Με την πάροδο του χρόνου η ΑΕΛ πίεζε περισσότερο και στο 77 ο Λαφράνς βρέθηκε στην περιοχή του Άρη μόνος, έκανε το σουτ, όμως η μ πάλα πέρασε έξω. Στο 80’ ο Βασίλ εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος που έγινε στην άμυνα της ΑΕΛ και από το ύψος της περιοχής έκανε το πλασέ όμως ο Βοζίνια μάζεψε σταθερά. Ο Άρης έβρισκε χώρους και στο 86’ πέναλτι σε μια πολύ δύσκολη φάση. Ο Νικολίτα εκτέλεσε. όμως ο Βοζίνια έσωσε την ΑΕΛ με μεγάλη επέμβαση στο πέναλτι. Από εκεί και πέρα η ΑΕΛ το πάλεψε για να πετύχει κάποια τέρμα και στο τέλος ο Σάσι λύτρωσε την ΑΕΛ καθώς με κεφαλιά έγραψε στο 90+3 το 1-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αβραάμ, Μιτρέα, Λαφράνς, Αϊρόσα, Μέσκα, Νικολάου, Σοάρες, Σασί, Ρεζέντε, Αρουαμπαρένα

Άρης: Νουρεντινόφσκι, Χριστοφόρου, Μαραγκουδάκης, Νικολίτα, Ντροβαροβ, Λεονάρντο, Πόλιανετς, Παναγή, Νγκολο, Γιούσεφ, Ράντου