ΑΕΛ: Επιμονή και δικαίωση

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Ο Αρουαμπαρένα μίλησε και πάλι στο τέλος και η ΑΕΛ πέτυχε μια πολύτιμη νίκη στη Λάρνακα επί του Ερμή με 0-1.

Η ΑΕΛ άρχισε καλά το παιχνίδι και είχε την κατοχή από τα πρώτα λεπτά στο ΓΣΖ. Ευκαιρίες δεν βρήκε πολλές στο πρώτο ημίχρονο και ατύχησε να προηγηθεί στο σκορ γρήγορα για να κάνει την ζωή της πιο εύκολη. Διάθεση υπήρχε από όλους παρά τις πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα από τον Μπαλταζάρ και αυτό φαινόταν από το πρώτο λεπτό στον αγωνιστικό χώρο. Το πρώτο μέρος μπορεί να μην έφερε το ζητούμενο, όμως το καλύτερο το φύλαγε για το τέλος.

Οι αλλαγές του Ίβηρα τεχνικού έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα στο 87’. Ο Ανδρέας Αβραάμ εκτέλεσε και ο Μιγκέλ Αρουαμπαρένα έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα από τον καθένα, λυτρώνοντας όλους στο «γαλαζοκίτρινο» στρατόπεδο.

Αυτή η νίκη είναι νίκη αυτοπεποίθησης και ψυχολογικής αναπτέρωσης του ηθικού των παικτών. Αυτούς που τα έδωσαν όλα μέχρι το τελευταίο λεπτό και ανταμείφθηκαν. Μέχρι την επόμενη φορά.