ΑΕΛ-ΕΡΜΗΣ 1-0: Ο Τεξέιρα έδωσε νέο τρίποντο

Ο Τεξέιρα σκόραρε και στο δεύτερο παιχνίδι όπου αγωνίστηκε με την φανέλα της ΑΕΛ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΛ, η οποία κατάφερε να κερδίσει τον Ερμή με 1-0 και διατηρήθηκε σε τροχιά… Ευρώπης. Το γκολ που έφερε τη νίκη για την ομάδα της Λεμεσού πέτυχε ο Νταβίντ Τεξέιρα, ο οποίος στα δύο παιχνίδια που πέτυχε, κατάφερε να σκοράρει και στα δύο.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ έφτασε στους 42 βαθμούς και διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση, αλλά μείωσε την απόσταση από την Ανόρθωση στους πέντε βαθμούς. Από την πλευρά του ο Ερμής, πάλεψε στα ίσα το παιχνίδι και θα μπορούσε να φύγει από το Τσίρειο με βαθμολογικό κέρδος.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της ΑΕΛ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον νεοφερμένο Τεξέιρα, ο οποίος σκοράρει και στο δεύτερο παιχνίδι όπου αγωνίστηκε. Είχε σκοράρει και την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στον Ολυμπιακό.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η ομάδα της Λεμεσού ήταν καλύτερη και δημιούργησε την πρώτη φάση στο 8’ λεπτό, όταν η κεφαλιά του Τεξέιρα, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Αραμπατζή.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έχασε ακόμη μία καλή ευκαιρία, αφού δεν εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Τόρες από δεξιά, με το πλασέ του να είναι αδύναμο και να καταλήγει έξω. Στο 18’ όμως δεν χαρίστηκε και με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Σίλβα, στέλνει την μπάλα στο πλεκτό της ομάδας του Ερμή.

Από εκεί και πέρα ο Ερμής προσπάθησε να αντιδράσει δημιουργώντας δύο καλές ευκαιρίες, στο 23’ με κεφαλιά του Εμεγκάρα και στο 28’ με σουτ του Ψάλτη. Και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία της ΑΕΛ.

Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο 40' όταν ο Τσίνα έκανε λανθασμένο γύρισμα προς τα πίσω, με τον Αϊρόσα να προλαβαίνει την μπάλα, αλλά το πλασέ του να αποκρούετε από τον Αραμπατζή.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Νωθρά μπήκαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης πέρασαν χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα οι εστίες του Βοζίνιακ και Αραμπατζή.

Στην συνέχεια το ματς πήρε άλλη τροπή, με τα δύο ομάδες να δημιουργούν από μία μεγάλη ευκαιρία, όπου τα δοκάρια στάθηκαν σύμμαχοι των τερματοφυλάκων.

Στο 62’ ο Μιτρέα για την ΑΕΛ και στο 75’ ο Εμεγκάρα με πανομοιότυπο τρόπο πήραν την κεφαλιά στο σημείο του πέναλτι όπου σημάδεψαν τα δοκάρια των τερματοφυλάκων.

Στα υπόλοιπα λεπτά οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν το παραμικρό πλην ένα σουτ του Αιρόσα που μπλόκαρε ευκολά ο Αραμπατζής.

Έτσι το σκορ παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, με την ΑΕΛ να πανηγυρίζει ένα σημαντικό τρίποντο.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Αϊρόσα, Μιτρέα, Γουίλερ, Φιντέλις (65' Ρομάν), Σίλβα, Σοάρες, Μπενίτεθ (76' Σάσι), Τόρες, Τεξέιρα (85' Μαύρου)

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Ταραλίδης, Νταμσέφσκι, Τσίνα (68' Τσούμου), Ψάλτης, Αρτάμπε, Μπάουμαν (71' Ράντου), Μαρτίνιουκ (62' Κωνσταντίνου), Μοντέιρο, Κυπριανού, Εμενγκάρα