ΑΕΛ - Ερμής 3-2: Στην κορυφή με... απώλειες

Οι «Λέοντες» κέρδισαν τους «Φτεροπόδαρους» και έπιασαν κορυφή, όμως ο τραυματισμός του Τόρες επισκίασε τα πάντα

Χωρίς να εντυπωσιάσει και αρκετά δύσκολα η ΑΕΛ κατάφερε να φθάσει στο στόχο της που δεν ήταν άλλος απ’ τη νίκη. Η ομάδα του Κέρκες προηγήθηκε τρεις φορές με τέρματα των Αντάμοβιτς, Ρομάν και Τζούνιορ, με τον Ερμής να απαντά δις με τους Μαρτίνιουκ και Μαύρου. Άτυχος ο Τόρες ο οποίος τραυματίστηκε στο 12’ του αγώνα και υπάρχουν φόβοι ακόμη και για κάταγμα περόνης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Χωρίς καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, με την ΑΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να βρει τη μεγάλη ευκαιρία. Αξιοσημείωτο είναι πως η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 18’ και αυτή ήταν τέρμα για την ΑΕΛ, όταν ο Μακρής έφυγε από αριστερά, είδε στην περιοχή τον Αντάμοβιτς, του έδωσε την κατάλληλη στιγμή την πάσα και αυτός με μιας νίκησε τον Αντάμοβιτς. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χουράδο έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, και ο Αντάμοβιτς λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του με κεφαλιά. Η απάντηση του Ερμή ήρθε στο 26’ όταν ο Μαύρο μετά από πλάγιο έφυγε σε τετ α τετ (το λάθος χρεώνεται ο Ντόσα Τζούνιορ), πλάσαρε τον Βοζίνια, αυτός του είπε όχι όμως η μπάλα έφθασε στον Μαρτίνιουκ ο οποίος προ κενής εστίας έγραψε το 1-1. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές ευκαιρίες, όμως στο 36’ ο Ρομάν εξαιρετική γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Παπαδόπουλο και έγραψε το 2-1 για την ΑΕΛ. Και πάλι όμως στο 42’ μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ (αυτή τη φορά απ’ τον Νιλς Τεσέιρα), ο Μαύρο με δυνατό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 2-2.

Οι δυο ομάδες μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με απαιτήσεις για να βρουν τέρμα. Ο Ερμής όμως ήταν η ομάδα που έφθασε πιο κοντά. Στο 56’ ο Κεϊτά έκανε τη μπαλιά από αριστερά, ο Μαύρο κέρδισε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφθασε στα χέρια του Βοζίνια. Στο επόμενο λεπτό ο πορτιέρο της ΑΕΛ είπε όχι σε σουτ του Πηλέα. Επόμενη και καθοριστική στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 69’ όταν ο Κεϊτά αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 72’ ο Φυλακτού με μια βολίδα τράνταξε το δοκάρι του Βοζίνια. Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε τα υπέρ της αριθμητικά δεδομένα, και έπειτα από μια μπαλιά του Ρομάν και λάθος διώξιμο του Γκουλόν, ο Τζούνιορ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Γκουλόν και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 79’ ο Λεάντρο Σίβλα δοκίμασε το πόδι του, όμως ο Παπαδόπουλος του είπε όχι, ενώ στο 85’ ο Χουράδο έφυγε σε τετ α τετ, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Στο 89’ ο Μακρής δεν βρήκε εστία από καλή θέση, ενώ και στο 91’ το σουτ του Μυτίδη είχε την ίδια κατάληξη. Το τελικό σφύριγμα βρήκε την ομάδα του Ντούσαν Κέρκες στην κορυφή.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΛ (Κέρκες): Ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές του να μπουν δυνατά και να κάνουν το γνωστό τους παιχνίδι με καλή κυκλοφορία. Αυτό δεν έγινε ποτέ, όμως η ΑΕΛ βρήκε δυο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Το πρόβλημα ήταν δέχτηκε και δυο από λάθη στην άμυνα, κάτι που εκ των πραγμάτων δεν μας συνήθισε η ΑΕΛ. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε νωθρά όμως με τις αλλαγές του ο Ντούσαν Κέρκες αλλά και τη βοήθεια του Κεϊτά που είδε κόκκινη κάρτα, η ομάδα του έφθασε στο τέρμα και μια ακόμη πολύτιμη νίκη.

Ερμής (Ντε Ντέους): Ήθελε καλή αμυντική λειτουργία και γρήγορες αντεπιθέσεις. Αυτό δεν έγινε ποτέ μιας και η ομάδα του δέχθηκε δυο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Για καλή του τύχη τα λάθη της ΑΕΛ κόστισαν, μιας και στις δυο ευκαιρίες που βρήκε ο Ερμής σκόραρε δυο φορές. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Ερμή ακολούθησαν με μεγαλύτερη συνέπεια τις οδηγίες του προπονητή τους και έτσι στα πρώτα λεπτά έχασαν κάποιες καλές στιγμές, χωρίς όμως να σκοράρουν. Μετά την αποβολή όλα άλλαξαν και ήρθε και το τέρμα της ΑΕΛ το οποίο σκότωσε το παιχνίδι.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΛ: Ο Αντάμοβιτς σκόραρε μια φορά, ενώ ήταν ο πιο επικίνδυνος ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ.

Ερμής: Ο Μαύρου ήταν ο ποδοσφαιριστής του Ερμή που ξεχώρισε. Μόνος στην επίθεση, βρήκε δυο ευκαιρίας, απ’ την πρώτη ήρθε το τέρμα του Μαρτίνιουκ, και στη δεύτερη σκόραρε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΛ: Ο Ντόσα Τζούνιορ μπορεί να σκόραρε το τέρμα που έδωσε τη νίκη όμως είχε αρκετά ατομικά λάθη στην άμυνα. Ένα από αυτά έφερε και το πρώτο τέρμα του Ερμή.

Ερμής: Ο Κεϊτά με δυο κίτρινες κάρτες σε λίγα λεπτά άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Καμιά δικαιολογία και δικαίως έχει μια θέση εδώ.