ΑΕΛ: Οφείλει να κρίνει εαυτόν αυστηρά

Ένα ματς που ήταν κατάδικό της, το άφησε να την αγχώσει

Αν έπρεπε να βρούμε ένα σημείο κλειδί στην πτώση της απόδοσης της ΑΕΛ στον αγώνα με την Αλκή, αυτό θα ήταν η χαζή ενέργεια του Νιλς Τεισέιρα να πάρει κάρτα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Νοουμένου πως το σκορ εκείνη τη στιγμή ήταν 2-0, υπήρξε η ευκαιρία της χρονιάς για τρίτο και η Αλκή δεν απειλούσε, το μυαλό είχε πάει και στο επόμενο ματς με τον ΑΠΟΕΛ.

Όταν βλέπεις το μοναδικό σου παίκτη που μετρά το 16/16 στην ενδεκάδα να χάνει το ντέρμπι κορυφής με μια κάρτα που ούτε κατά διάνοια δεν μπορούσες να περιμένεις πως θα δεχθεί, λογικό είναι να «παγώσεις». Ακόμα και οι ΑΕΛίστες που έβλεπαν το ματς το έπαθαν. Όχι πως είναι δυνατό να φταίει μόνο αυτό βέβαια, αλλά όσο να ναι ήταν η πρώτη «στραβή» του ματς.

Σωστά ο Κέρκες δημοσιοποίησε την ενόχλησή του από την εικόνα του δευτέρου μέρους, γιατί έχει σημασία να καταλαβαίνει και ο κόσμος της ΑΕΛ που τον ακούει πως ο πήχης ανεβαίνει μαζί με την πορεία της ομάδας όσο προχωρούν οι αγωνιστικές. Η ΑΕΛ είναι δεύτερη ένα βαθμό πίσω από τον ΑΠΟΕΛ και τον υποδέχεται στη Λεμεσό: 45 λεπτά δε θα φτάσουν και πρέπει να γίνει κατανοητό σε όλους.

Κατά τα λοιπά, ο Άλεξ επέστρεψε και ήταν χρήσιμος αφού έβαλε το γκολ που αποδείχθηκε καθοριστικό, ο Μακρής συνεχίζει να κάνει τη δουλειά που ξέρει και καλύπτει και τα γκολ του Χουράδο που τώρα τελευταία αραίωσαν και ο Πρόσεκ έκανε τη μια επέμβαση που έπρεπε να γίνει. Το γκολ του Μαρκόσκι στο τέλος είμαστε βέβαιοι πως περισσότερο από όλους χαροποίησε τον ίδιο τον προπονητή.

Δεν μπορείς να πεις πως ήταν άδικη η νίκη της ΑΕΛ, απλά καταγράφεις το γεγονός πως σε ένα «δικό» της παιχνίδι αγχώθηκε χωρίς λόγο και κινδύνεψε να χάσει βαθμούς. Στο τέλος όμως, πήρε μια νίκη που την άξιζε.

Από την τέταρτη θέση πλέον υπάρχει απόσταση 11 βαθμών και από την έβδομη Ομόνοια 17. Έξι ματς πριν το τέλος της κανονικής περιόδου και η εξάδα έχει εξασφαλιστεί, ενώ η Ευρώπη είναι πολύ κοντά. Ο κόσμος βέβαια βλέπει ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα και καλά κάνει. Αφού η ομάδα είναι εκεί οφείλει να το παλέψει. Η διάθεση του αποδυτηρίου είναι αυτό ακριβώς και μένει να φανεί την Κυριακή.

Η απουσία του Νιλς αφήνει κενό δεξιά με το Χάρη Κυριάκου να είναι πιθανότατα ο αντικαταστάτης ενώ η απουσία του Ντόσα αφήνει περιθώριο για το ντεμπούτο του Γκοντάλ. Θα είναι ματς από αυτά που θες να δεις με σιγουριά.