ΑΕΛ: Ξεμπέρδεψε με την «αγγαρεία» και βλέπει Κύπελλο

Δικαιολογημένα το μυαλό ήταν… στην αναμέτρηση της Τετάρτης

Στο ισόπαλο 2-2 έμεινε η ΑΕΛ κόντρα στον Ακρίτα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνστικής της Β’ φάσης του πρωταθλήματος. Σ’ ένα παιχνίδι που οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, επικεντρώνονται από εδώ και πέρα στην μεγάλη αναμέτρηση της Τέταρτης για το Κύπελλο.

Η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι μπήκε μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο, εξ ου και το προβάδισμα που πήρε η Παφιακή ομάδα με τον Γαβριήλ στο 23’ της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη όμως, η Λεμεσιανή ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της, πήρε την κατοχή της μπάλας και με οργανωμένες επιθέσεις έκλεισε τον αντίπαλο στο δικό του μισό. Η ξεκάθαρη υπεροχή των «γαλαζοκιτρίνων» στο Β’ μέρος, έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα να φέρει «τούμπα» το ματς μέσα σε δύο λεπτά με πρωταγωνιστή τον Κατσανίκλιτς.

Ωστόσο, σε μια αντεπίθεση στο 73ο λεπτό, ο Ακρίτας έφερε στα ίσα το ματς με τον Τόρες και οι δυο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Κακά τα ψέματα, το μυαλό όλων στην ΑΕΛ ήταν στο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό και αυτό φάνηκε. Χαρακτηριστικές ήταν και οι δηλώσεις του Γιανέφσκι που επέστησε την προσοχή στους παίκτες του πριν το ματς, όπως να μην μπουν σε δυνατές μονομαχίες για να αποφύγουν οποιονδήποτε τραυματισμό.

Επομένως, η «αγγαρεία» για την ΑΕΛ τελείωσε και η ομάδας της Λεμεσού σκέφτεται από τώρα τον ημιτελικό του Κυπέλλου. Άπαντες στο στρατόπεδο των «γαλαζοκιτρίνων» καλούνται να δώσουν το μάξιμουμ των δυνατοτήτων τους έτσι ώστε η ομάδα να φύγει την Τετάρτη με σκορ πρόκρισης από την Λευκωσία.