Αγία Νάπα-ΑΕΛ 2-1: Η Αγια Νάπα σόκαρε την ΑΕΛ!

Πέταξε έξω την ΑΕΛ από το Κύπελλο η ομάδα της Αγίας Νάπας!

Η Αγία Νάπα έκανε την μεγάλη έκπληξη, πετώντας την ΑΕΛ εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Κύπρου. Η ομάδα του Μάριου Κκαρά κερδισε την ομάδα της Λεμεσού με 2-1 στο ΓΣΖ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Κύπρου. Χαλίφα στο 9' και Ρόου στο 80' τα γκολ των νικητών. Ο Αβραάμ ισοφάρισε με πέναλτι στο 36'. Ο Ντόσα Τζούνιορ έχασε νέο πέναλτι στο 82', αποτυγχάνοντας να οδηγήσει τον αγώνα στη παράταση.

Η ΑΕΛ άρχισε καλύτερα τον αγώνα και πήρε τον έλεγχο του από τα αρχικά στάδια του παιχνιδιού. Στο 6΄ ο Νικολάου βρήκε τον Σασί, αλλά αυτός έκανε την αδύναμη κεφαλιά στα χέρια του τερματοφύλακα. Η Αγία Νάπα απείλησε για πρώτη φορά στο 9’, όταν το πολύ καλό σουτ του Ρόου απέκρουσε πολύ δύσκολα ο Βοζίνια σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης από το κόρνερ, οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με 1-0 με πολύ ωραίο σουτ του Χαλίφα εντός περιοχής. Οι γηπεδούχοι του Μάριου Κκαρά, μάλιστα, λίγο έλειψε να σκοράρουν και δεύτερο γκολ με πλασέ του Ρόου εντός περιοχής που απέκρουσε ο Βοζίνια. Η ΑΕΛ ήθελε να αντιδράσει άμεσα και κέρδισε πέναλτι στο 36’ σε πέσιμο του Αρουαμπαρένα στη περιοχή. Ο Αβραάμ εκτέλεσε εύστοχα για την ισοφάριση του σκορ σε 1-1. Σκορ που ήταν και το τελικό του πρώτου ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την ΑΕΛ να έχει την υπεροχή και πάλι. Η λεμεσιανή ομάδα πίεσε αρκετά την αντίπαλό της με την πάροδο του χρόνου και είχε μια πολύ καλή στιγμή με σουτ του Λεάντρο Σίλβα στο 69’ από το ύψος της περιοχής που πέρασε μόλις άουτ. Η Αγία Νάπα, όμως, ευτύχησε να σκοράρει αυτή στο 80’. Ο Βοζίνια πραγματοποίησε λάθος, ο Ρόου το εκμεταλλεύτηκε και έγραψε το 2-1 μέσα σε αποθέωση. Στο επόμενο λεπτό, η ΑΕΛ κέρδισε δεύτερο πέναλτι σε πέσιμο του Νικολάου στη περιοχή. Ο Παναγιώτου, όμως, απέκρουσε εντυπωσιακά την απόκρουση του Ντόσα Τζούνιορ. Η ΑΕΛ, πίεσε όμως δεν κατάφερε να οδηγήσει τον αγώνα σε παράταση και γνώρισε έναν οδυνηρό αποκλεισμό.

Αγία Νάπα: Παναγιώτου, Γκουγκούρης, Φερνάντες, Παπαδόπουλος (71'΄Σλόου), Ρόου, Στυλιανού, Χαλίφα, Παναγή (58' Μαχάττος), Λαφάρτζ, Περατικός (92' Γιουκαρής), Γκονζάλες

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ντόσα Τζούνιορ, Χ. Κυριάκου, Τεϊσέιρα, Αβραάμ, Φιντέλις (84' Λεόνσο), Νικολάου, Μέσκα (72' Αλνταϊρ), Σασί, Ηλία (61' Σίλβα), Αρουαμπαρένα