«Απόδραση» από το Δουκάτο!

ΠΡΟΓΚΡΕ-ΑΕΛ 0-1

Με ένα τέρμα του Μιγκέλ Αρουαμπαρένα στο 66', η ΑΕΛ κέρδισε την Πρόγκρες με 0-1 εκτός έδρας και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. 3 δοκάρια στο ματς η ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ. Τρίτη συνεχόμενη νίκη στο Γιουρόπα Λιγκ και χωρίς να δεχθεί γκολ για την ομάδα της Λεμεσού.

Η εικόνα του αγώνα

Δυνατά ξεκίνησε το ματς στο Λουξεμβούργο. Πριν να συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν καλή ευκαιρία, όταν ο Ανδρέας Αβραάμ έδιωξε πάνω στη γραμμή πριν περάσει η μπάλα. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στην αρχή με σουτ των Καραπετιάν και Τιλ. Η ΑΕΛ είχε δοκάρι μόλις στο 4’ με κεφαλιά του Αρτούρ μετά από κόρνερ του Μπενίτεθ. Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν ανοικτό με γρήγορο ρυθμό και στο 18’, ο Καραπετιάν είχε ένα καλό σουτ στην εξωτερική των δικτύων του Βοζίνια. Στο 29’, ο Μάρκο Σοάρες είχε ένα πολύ καλό σουτ μόλις άουτενώ στο 31’ ο Κέβιν Λαφράνς είχε μια προβολή στο δοκάρι από κόρνερ του Σοάρες. Η ΑΕΛ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ είχε δύο καλές ευκαιρίες με Αρουαμπαρένα και Σασί, όμως δεν ήρθε το επιθυμητό για την ομάδα της Λεμεσού. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα στο σκορ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ένα σουτ του Ρεζέντε που κατέληξε άουτ στο 48’. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αρουαμπαρένα είχε ένα σουτ που απέκρουσε ο Σινγκέρ. Στο 66’, όμως η λεμεσιανή ομάδα «άνοιξε» το σκορ. Ήταν η κάθετη μπαλιά στον Αϊρόσα, ο οποίος έκανε την παράλληλη σέντρα στον Μιγκέλ Αρουαμπαρένα μέσα στην περιοχή, ο οποίος με πλασέ σκόραρε για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ισπανός επιθετικός βρήκε το δοκάρι μετά από κεφαλιά, το τρίτο στον αγώνα για την λεμεσιανή ομάδα. Ο Μπαλταζάρ προσπάθησε να «φρεσκάρει» την ομάδα του με την είσοδο των Ιρένε και Μέσκα. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο σουτ με Φρανσουά και Τιλ στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα οποία απέκρουσε ο Βοζίνια. Στο 85’, ο Φιντέλις είχε ένα σουτ από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή που κατέληξε άουτ. Στο 89’, ο Μάριος Ηλία μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το πλασέ που κατέληξε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Το τέλος του αγώνα βρήκε την ΑΕΛ να πετυχαίνει μια πολύ σημαντική νίκη στο Λουξεμβούργο και σε μια βδομάδα θέλει να «σφραγίσει» την πρόκριση στη Κύπρο με την βοήθεια των οπαδών της.

Προγκρέ: Σινγκέρ, Τιλ, Σνάιντερ, Φρανσουά, Βάτσκα, Φερίνο, Λαφόν, Μ. Τιλ, Κάραχερ, Μάρκες, Καραπετιάν

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αβραάμ, Αρουαμπαρένα, Νικολάου, Λαφράνς, Αϊρόσα, Σάσι, Μιτρέα, Σοάρες, Μπενίτεθ, Αρτούρ

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση