Με ιδανικό τρόπο!

ΑΕΛ-Ομόνοια 3-2

Με ιδανικό τρόπο έκλεισε την χρονιά η ΑΕΛ, η οποία επιβλήθηκε της Ομόνοιας με 3-2 στο Τσίρειο. Σασί, Γερολέμου και Σοάρες τα γκολ της ΑΕΛ. Άρνασον και Κατσαντώνης τα γκολ της Ομόνοιας.

Η εικόνα του αγώνα

Σε αργό ρυθμό άρχισε το ματς στο Τσίρειο. Στο 4’, ο Παναγιώτου μπήκε από δεξιά στην περιοχή, έκανε το πλασέ, όμως απέκρουσε με τα πόδια ενστικτωδώς ο Γεωργίου. Στο 21’, ο Φλορέσκου εκτέλεσε το φάουλ εκτός περιοχής με τον Γεωργίου να απομακρύνει με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 25’ το σουτ του Ανδρέα Κυριάκου κατέληξε άουτ από το κόρνερ του Σοάρες. Στο 29’ το σουτ του Αζίζ στην άλλη εστία κατέληξε και αυτό άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βασιλείου έπιασε την κεφαλιά από σέντρα του Παναγιώτου, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, όμως, η ΑΕΛ πέτυχε γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα. Ήταν η εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μάριου Ηλία, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από αριστερά. Την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Σασί, που έγραψε πολύ εύκολα το 1-0. Στο 42΄ ο Μιτρέα έκανε την γυριστή κεφαλιά από το κόρνερ του Σοάρες που πέρασε μόλις άουτ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Λεμεσού μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη άρχισε με την Ομόνοια να ελέγχει το ματς, έχοντας την κατοχή της μπάλας. Αυτή την υπεροχή της η Ομόνοια την  εξαργύρωσε με τον Άρνασον στο 52’. Ήταν το σουτ του Φλορέσκου εκτός περιοχής στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ισλανδός με πλασέ σκόραρε. Μέσα σ’ ένα τρίλεπτο, οι «πράσινοι» είχαν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες να προηγηθούν. Πρώτα, ήταν το σουτ του Παναγιώτου που κόντραρε στον Μιτρέα και πήγε σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Αζίζ έπιασε το σουτ, όμως απομάκρυνε με ωραίο τρόπο ο Γεωργίου σε κόρνερ. Στη συνέχεια, ο Φυλακτού έκανε ωραία ενέργεια και με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της ΑΕΛ. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα. Εν τέλει, η ΑΕΛ το πέτυχε στο 81 με τον νεαρό Γιάννη Γερολέμου. Ήταν το γύρισμα του Χάρη Κυριάκου από δεξιά και ο νεαρός με άψογο πλασέ πέτυχε το γκολ. Η λεμεσιανή ομάδα διεύρυνε και άλλο το προβάδισμα της στο 85’ με σουτ του Σοάρες μέσα από την περιοχή. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ομόνοια μείωσε στο τελικό 3-2 με κεφαλιά του Κατσαντώνη.

ΑΕΛ:  Γεωργίου, Χ. Κυριάκου, Α. Κυριάκου, Λαφράνς, Μιτρέα, Σοάρες, Νεοφύτου, Σαβανέ, Σ. Παντελή, Σάσι, Ηλία

Ομόνοια: Χριστοδούλου, Παναγιώτου, Άρνασον, Φραγκέσκου, Καρλίτος, Μαργκάσα, Φλορέσκου, Φυλακτού, Βασιλείου, Αζίζ, Κατσαντώνης

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση