Ολυμπιακός-ΑΕΛ 1-2: Αγχώθηκε, αλλά δεν το πλήρωσε

Πολύτιμη νίκη για την ΑΕΛ στη Λευκωσία επί του μαχητικού Ολυμπιακού

Πολύτιμη νίκη πήρε η ΑΕΛ στη Λευκωσία επί του μαχητικού Ολυμπιακού με 1-2. Οι Μαύρου και Τεξέιρα τα γκολ των νικητών. Ο Τόρες μείωσε στο τέλος. Η ΑΕΛ πλησίασε στους 4 βαθμούς την ΑΕΚ και παραμένει σε τροχιά Ευρώπης. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός παρέμεινε σε πολύ δύσκολη θέση.

Η εικόνα του αγώνα

Ο αγώνας στο Μακάρειο ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και την ΑΕΛ να χάνει την πρώτη ευκαιρία μόλις στο 6’. Ο Νταβίντ Τεξέιρα γύρισε προς τον Τόρες, ο οποίος έπιασε το σουτ που έφυγε ψηλά άουτ. Η ΑΕΛ σταδιακά έπαιρνε τα ηνία του αγώνα και στο 13’ ο Μιτρέα εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ καλό σημείο, το οποίο ανάγκασε τον Χίντι σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, η ΑΕΛ πέτυχε το 0-1. Ο Μπενίτεθ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μιτρέα απέτυχε να πάρει την κεφαλιά, η μπάλα έφθασε στον Μαύρου που με πλασέ από κόντά σκόραρε. Το γκολ του Κύπριου επιθετικού ήταν το πρώτο του στην φετινή σεζόν κόντρα στην πρώην ομάδα του και δεν το πανηγύρισε. Το παιχνίδι, στη συνέχεα, απέκτησε γρήγορο ρυθμό με την ομάδα της Λεμεσού να πετυχαίνει δεύτερο γκολ στο 37’. Ο Τόρες πάσαρε στον Μπενίτεθ, ο οποίος βρήκε τον Τεξέιρα που έκανε το πλασέ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο ίδιος ποδοσφαιριστής με δεύτερη προσπάθεια σκόραρε. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με σαφές προβάδισμα της ΑΕΛ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να χάνει ευκαιρία στο 50’. Ο Πεχλιβάνης πάσαρε στον Καπαρτή, ο οποίος έστειλε το πλασέ του ψηλά άουτ. Η ΑΕΛ απάντησε στο επόμενο λεπτό με σουτ του Μπενίτεθ, που απέκρουσε δύσκολα ο Χίντι σε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός έχασε καλή ευκαιρία στο 59’. Έγινε το γέμισμα στην περιοχή, ο Βοζίνια απομάκρυνε άσχημα και ο Πολίτσι με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ. Η ΑΕΛ στη συνέχεια, έχασε αρκετές ευκαιρίες να διευρύνει τον δείκτη του σκορ. Στο 72’, ο Χίντι απέκρουσε εντυπωσιακά  Στο 77’, ο Γκαμπιονέτα με ωραίο σουτ ανάγκασε τον Χίντι σε δύσκολη απόκρουση, ενώ στο 81’, ο ίδιος παίκτης γύρισε στον Ρομάν εντός περιοχής, ο οποίος εντελώς μόνος έκανε το πλασέ άουτ. Ο Ολυμπιακός επάνήλθε στο παιχνίδι στο 89’ με ωραίο πλασέ του Τόρες εντός περιοχής. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής λίγο αργότερα έστειλε την μπάλα άουτ εντελώς μόνος μέσα στην περιοχή και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε την μπάλα άουτ με ωραίο γυριστό.

Ολυμπιακός: Χίντι, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Κάστρο, Παχίπης, Βαλικάεφ, Σαμάρας, Σωτηρίου, Ζιάμπαρης, Πολίτσι

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεισέιρα, Λεάντρο Σίλβα, Αβραάμ, Τόρες, Μαύρου, Αϊρόσα, Μιτρέα, Σοάρες, Μπενίτεθ, Τεξέιρα