Σεντ Τζόζεφς-ΑΕΛ 0-4: Το καθάρισε με τον King Kevin

Η ΑΕΛ έκανε το καθήκον της και κλείδωσε την υπόθεση πρόκριση αφού επικράτησε με 4-0 της Σεντ Τζόζεφς εκτός έδρας.

Η ΑΕΛ έκανε το καθήκον της και κλείδωσε την υπόθεση πρόκριση αφού επικράτησε με 4-0 της Σεντ Τζόζεφς εκτός έδρας. Πρωταγωνιστής ο Κέβιν Λαφράνς που έγινε ο πρώτος παίκτης της ΑΕΛ που πετυχαίνει δύο γκολ σε Ευρωπαϊκό παιχνίδι. Πλέον η αναμέτρηση σε μια εβδομάδα στο Τσίρειο αποκτά χαρακτήρα διαδικαστικό. Ντεμπούτο για με την γαλαζοκίτρινη έκαναν οι Μπενίτεθ, Αβραάμ και Βοζίνια.

Προβλημάτισε αλλά πήρε το ζητούμενο

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες με την ΑΕΛ να πετυχαίνει νωρίς γκολ αλλά να κινδυνεύει σε τουλάχιστον τρεις φάσεις. Η Σεντ Τζόζεφς ήταν αυτή που απείλησε πρώτη μετά από αδράνεια της άμυνας της ΑΕΛ και σουτ του Ντουάρτε στο 2’ που έφυγε λίγο έξω. Στο 4’ οι παίκτες του Μπατλαζάρ συνδυάστηκαν άψογα ο Σοάρες μπήκε στην περιοχή έβγαλε σέντρα και ο Αρουαμπαρένα πήδηξε ψηλότερα από όλους για να κάνει το 1-0 με κεφαλιά. Στο 22’ η Σεντ Τζόζεφς απείλησε ξανά όταν βγήκε σέντρα από δεξιά και ο Ντουάρτε μόλις που δεν βρήκε την μπάλα με το κεφάλι για να κάνει το 1-1. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν όμως η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής. Στο 34’ είχαμε την πιο μεγάλη φάση του ημιχρόνου όταν ο Ντουάρτε γύρισε ωραία μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο Βοζίνια απέκρουσε ωραία σε κόρνερ. Στα εναπομείναντα λεπτά η ΑΕΛ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή και έτσι δεν είδαμε κάποια φάση. Έτσι οι «γαλαζοκίτρινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Επιβλητικοί οι Λέοντες με King Kevin

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ διαφορετικό από το πρώτο αφού η ΑΕΛ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και εξασφάλισε ουσιαστικά την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Ξανά με την έναρξη του ημιχρόνου οι «γαλαζοκίτρινοι» βρήκαν το γκολ. Στο 51’ ο Μέσκα με ωραία ατομική ενέργεια τελείωσε πολύ ωραία τη φάση για να γράψει το 2-0. Οι παίκτες του Μπρούνο Μπαλταζάρ δεν σταμάτησαν εκεί αφού είχαν τον απόλυτο έλεγχο και πίεζαν διαρκώς. Στο 63’ ο Σάσι έκανε σουτ με τον Γκαρσία να αποκρούει ασταθώς και να μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια. Στο 64’ ο Κέβιν Λαφράνς πήρε τη μπάλα λίγο μπροστά από το κέντρο πέρασε δύο ποδοσφαιριστές και με άπιαστο αριστερό σουτ έκανε το 3-0. Όμως η ΑΕΛ και ο Λαφράνς δεν είπαν την τελευταία τους λέξη αφού ο κεντρικός αμυντικός των «Λεόντων» σε αντεπίθεση πήρε την μπάλα από μακρινή μπαλιά και με ωραίο τελείωμα σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και 4 για την ομάδα του. Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει αφού είχε την ευκαιρία να πετύχει κι’ άλλα τέρματα. Αυτό τελικά δεν έγινε και οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν την νίκη με 4-0 η οποία είναι η μεγαλύτερη εκτός έδρας στην ιστορία της σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι εντεκάδες:

Σεντ Τζόσεφς: Γκαρσία, Μανέ, Αραγόν, Μόντες, Λομπάτο, Ντουάρτε (77' Ορτέγα), Ντελγκάδο, Τόρες (66' Ρόμπλες), Γκιράδο, Βερντούγο, Καμπαγιέρο

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, Λαφράνς, Μιτρέα, Αβραάμ, Σοάρες, Νικολάου, Σαβανέ (66' Μπενίτεθ), Μέσκα (77' Μαύρου), Σάσι, Αρουαμπαρένα (72' Ηλία)