Αλκή-Άρης 3-3: Ματσάρα, γκολάρες, ισοπαλία

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μετά από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, Αλκή και Άρης συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 3-3 στο " Da Noi Αμμόχωστος Επιστροφή". Φαμπρίτσιο (δις) και Σεμέδο τα γκολ της Αλκής. Μεντζιέντοβιτς, Φράγκος και Μαραγκουδάκης αυτά της ομάδας της Λεμεσού. Πολλές χαμένες ευκαιρίες στο ματς, που είχε μπόλικο θέαμα.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Da Noi Αμμόχωστος Επιστροφή». Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ μέτριος στα αρχικά στάδια του αγώνα, με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα νώτα τους και ακολούθως να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για ευκαιρίες μπροστά στην αντίπαλη εστία. Ο Άρης στην πρώτη ξεκάθαρη ευκαιρία του αγώνα ευτύχησε να προηγηθεί. Στο 18’, ο Ντίνο Μεντζιέντοβιτς με ωραία προσπάθεια και πλασέ με το αριστερό στην αντίθετη γωνία «νίκησε» τον Πάρντο για το 0-1.Στο 24’ είχαμε μεγάλη ευκαιρία για την Αλκή, όταν ο Νουρεντινόσκι με εντυπωσιακή απόκρουση αποσόβησε την ισοφάριση σε πλασέ του Σεμέδο. Με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου, ο Φαμπρίτσιο έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Χαρή με πλασέ από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 34’, η ομάδα του Σάββα Δαμιανού ισοφάρισε στο σκορ. Ο Φαμπρίτσιο με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε, μετά το λάθος του Νουρεντινόφσκι. Στο 41’, η Αλκή λίγο έλειψε να προηγηθεί στο σκορ με εντυπωσιακό σουτ του Τιγκρουτζιά που έδιωξε δύσκολα ο Νουρεντινόφσκι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με πολλά νεύρα και αψιμαχίες μεταξύ ποδοσφαιριστών και με υπόδειξη τριών κιτρίνων καρτών από τον διαιτητή Νικόλα Νεοκλέους.

Η επανάληψη άρχισε με τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Στο 48’, ο Νουρεντινόσκι απέκρουσε ενστικτωδώς το πλασέ του Σεμέδο από πολύ κοντά. Ο Άρης είχε μια πολύ καλή ευκαιρία με καλό σουτ του Φράγκου που κατέληξε μόλις άουτ. Η Αλκή συνέχισε να πιέζει και είχε καλή ευκαιρία στο 63’ με σουτ του Χαμντί που απέκρουσε ο Νουρεντινόσκι σε κόρνερ. Ο Άρης είχε τεράστια ευκαιρία στο 65’ στην αντεπίθεση με τον Νικολίτα που μόνος πλάσαρε άουτ. Η Αλκή ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ στο 67’ με δυνατό βολέ του Σεμέδο εντός περιοχής. Ο Άρης ευτύχησε να ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα με ωραία εκτέλεση φάουλ του Αντρέα Φράγκου. Η Αλκή, όμως, αντέδρασε άμεσα και πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ στο 73’. Ο Φραγκέσκου έκανε το γύρισμα και ο επερχόμενος Φαμπρίτσιο «έγραψε» το 3-2 με πλασέ, μέσα σε αποθέωση. Στο 86’, η Αλκή λίγο έλειψε να σκοράρει για τέταρτη φορά, όταν η κεφαλιά του Πάρπα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Φαμπρίτσιο από το γύρισμα του Σεμέδο κατέληξε άουτ. Ο Άρης, εν τέλει, ισοφάρισε το ματς με κοντινό πλασέ του Μαραγκουδάκη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, κλείνοντας ένα εντυπωσιακό ρυθμό από πλευράς θεάματος και ρυθμού.

Αλκή: Πάρντο, Πάρπας, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Σεμέδο, Χαρή, Τιγκρουτζιά, Πιεράτσι, Φαμπρίτσιο, Ντιακιτέ, Τριμπό

Άρης: Νουρεντινόφσκι, Ευσταθίου, Χριστοφόρου, Αουρέλιο, Μέντζιέντοβιτς, Φράγκος, Μαραγκουδάκης, Νικολίτα, Ντρομπάροφ, Λεονάρντο, Παναγή