Αλκή-Νέα Σαλαμίνα 2-0: Η «Αθάνατη» είναι εδώ

Τεράστια νίκη πέτυχαν οι «κυανέρυθροι»

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, η Αλκή επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας, φτάνοντας στη δεύτερη φετινή της νίκη. Τα γκολ για την ομάδα του Κώστα Σακκά πέτυχαν οι Σπόλιαρτις και Μάριος Ηλία. Προβλημάτισε με την παρουσία της η Νέα Σαλαμίνα.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι καθώς πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη καλή φάση. Ο Ελουντού έπιασε ένα καλό σουτ το οποίο απόκρουσε ο Πάρντο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπελαμεϊρί απείλησε τον Βεσελόφσκι με ένα αδύνατο σουτ το οποίο απόκρουσε ο κήπερ της Νέας Σαλαμίνας.

Η Αλκή πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 14ο λεπτό με ένα ένα πλασαριστό σουτ του Σπόλιαριτς από τα 40 μέτρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία που υπήρξε ανάμεσα σε Βεσελόφσκι και Ντομίνγκεζ. Ο κήπερ της Σαλαμίνας βγήκε εκτός περιοχής για να διώξει τη μπάλα, την οποία απομάκρυνε τελικά ο Ντομίγγκεζ δίνοντας άθελα του πάσα στον Σπόλιαριτς. Χρειάστηκαν αρκετά λεπτά μέχρι να συνέλθει από το γκολ η Νέα Σαλαμίνα, η οποία απείλησε ξανά στο 28ο λεπτό. O Κίνγκσλει απελευθερώθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Πάρντο. Στο 35ο λεπτό, μετά από ένα εξαιρετικό σόλο του Ελουντού, η μπάλα κατέληξε στον Μαρκάσα ο οποίος πλάσαρε μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο.

Η Αλκή έφτασε μια ανάσα από το 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από μεγάλη μπαλιά του Σπόλιαριτς, ο Μπελαμεϊρι έφυγε ταχύτατα πίσω από την άμυνα της Σαλαμίνας και βρέθηκε απέναντι από τον Βεσελόφσκι όμως το πλασέ του δεν βρήκε στόχο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Σαλαμίνα απείλησε με ένα πολύ καλό σουτ του Τιάγκο το οποίο απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Πάρντο, διατηρώντας το προβάδισμα της ομάδας του.

Η πρώτη μεγάλη φάση στην επανάληψη καταγράφηκε στο 50ο λεπτό για λογαριασμό της Αλκής. Ο Σπόλιαριτς έπιασε το πλασαριστό σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι. Στο 58’ ο Μπελαμεϊρί έπιασε ένα κεραυνό μέσα από την περιοχή, βρίσκοντας όμως έτοιμο τον Βεσελόφσκι ο οποίος απόκρουσε τη μπάλα ασταθώς. Στο 77’ η Νέα Σαλαμίνα απείλησε με μια χλιαρή κεφαλιά του Σικόρσκι την οποία μπλόκαρε ο Πάρντο. Στο 78’ η Νέα Σαλαμίνα ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Σικόρσκι μέσα στην περιοχή. Από την επαναληπτική προβολή φάνηκε ότι υπήρξε αντικανονικό μαρκάρισμα στον παίκτη της Νέας Σαλαμίνας, παρά το γεγονός ότι η μπάλα βρισκόταν μακριά από το σημείο.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από μια εξαιρετική αντεπίθεση, η Αλκή έκανε το 2-0 με τον Ηλία, ο οποίος κρέμασε με ωραίο πλασέ τον Βεσελόφσκι και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΣΑΚΚΑΣ (ΑΛΚΗ): Μαεστρικά παρέταξε την ομάδα του στο γήπεδο ο Κώστας Σακκάς. Η Αλκή πήρε άριστα στο ανασταλτικό κομμάτι κάτι το οποίο πιστώνεται στον προπονητή της. Παράλληλα, η Αθάνατη κατάφερε να τιμωρήσει τα λάθη του αντιπάλου.

ΠΟΥΡΣΑΪΤΙΔΗΣ (ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ): Ο Σάββας Πουρσαϊτίδης δεν κατάφερε να βρει αντίδοτο στην τακτική της Αλκής. Η Νέα Σαλαμίνα είχε την κατοχή της μπάλας όμως δεν ήταν ουσιαστική.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΛΚΗ: Από πλευράς των νικητών κορυφαίος ήταν ο Σπόλιαριτς. Ξεχώρισαν επίσης οι Πάρντο και Φλόρες.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: -

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΛΚΗ: -

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κινγκσλεϊ και Τιάγκο έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Ανδρέας Κωνσταντίνου θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο αυστηρός στο πειθαρχικό κομμάτι καθώς χαρίστηκε σε αρκετούς παίκτες. Ελέγχεται επίσης και για τη φάση του 78ου λεπτού όταν ζήτησε πέναλτι η Νέα Σαλαμίνα. Από την επαναληπτική προβολή φάνηκε ότι υπήρξε αντικανονικό μαρκάρισμα στον Σικόρσκι, παρά το γεγονός ότι η μπάλα βρισκόταν μακριά από το σημείο.

ΑΛΚΗ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 2-0

ΓΚΟΛ: 14’ Σπόλιαριτς, 94' Ηλία

ΑΛΚΗ (ΣΑΚΚΑΣ): Πάρντο, Σταύρου, Κάρλος (86’ Ηλία), Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς (72’ Κωνσταντίνου), Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΠΟΥΡΣΑΪΤΙΔΗΣ): Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Φουστάρ, Ντομίνγκεζ (46’ Κωστή), Κορέια (78’ Σιαθιάς), Μιντίκκης, Μαργκάσα, Νουρ, Τιάγκο, Ελουντού (61’ Σικόρσκι), Κίνγκσλει.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Ακόστα, Στάροκιν – Χριστοφόρου, Ντομίνγκεζ, Νουρ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνου Ανδρέας

ΓΗΠΕΔΟ: «Αμμόχωστος»