Αλκή Ορόκλινη - Νέα Σαλαμίνα 1-0: Απονομή δικαιοσύνης με Τιγκρουτζία

Ο Γάλλος μέσος πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα

Έχοντας περισσότερη διάθεση και μεγαλύτερο κίνητρο όπως φάνηκε εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου, η Αλκή Ορόκλινη επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας και την ξεπέρασε στη βαθμολογία μιας και έφτασε στους 35 βαθμούς. Η ομάδα του Σάββα Δαμιανού έδειξε να επιζητεί περισσότερο τόσο το γκολ, όσο και το τρίποντο και τα κατάφερε έστω κι αν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, η Νέα Σαλαμίνα έφτασε δύο φορές κοντά στην ισοφάριση. Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκαν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι ουσιαστικά χαράμισαν το πρώτο ημίχρονο χωρίς να καταφέρουν να επιδείξουν κάτι ιδιαίτερο.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η γηπεδούχος ομάδας ήταν αυτή που φάνηκε από τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης να έχει περισσότερη διάθεση και επιθετικότητα, γεγονός που μεταφράστηκε σε μια προσπάθεια που σταμάτησε στο δοκάρι στο 11ο λεπτό, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαλφλουρί. Οι φιλοξενούμενοι επισκέφτηκαν για πρώτη φορά την αντίπαλη περιοχή έξι λεπτά αργότερα με τον Καρλάο να σημαδεύει τον Σιαθά ωστόσο ο Ντιακίτε ανέκοψε τη μπαλιά, με την ομάδα του Σάββα Δαμιανού να χάνει κλασσική ευκαιρία στο 20ο λεπτό όταν το πλασέ του Μάτσι σταμάτησε στο σώμα του Κούσουλου.

Η υπεροχή των γηπεδούχων δεν καρποφόρησε ούτε στο 28ο λεπτό όταν ο Ντουβεντρού πάτησε περιοχή αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν αδύναμο, ενώ μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, πολλά αβίαστα λάθη εκατέρωθεν παρατηρήθηκαν στη μεσαία γραμμή. Στο 35ο λεπτό ο Μαλφλουρί ήταν ξανά πρωταγωνιστής ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Κίρεφ σε τετ-α-τετ, ενώ η τελευταία φάση άξια αναφοράς στο πρώτο ημίχρονο, καταγράφηκε αμέσως μετά όταν η κεφαλιά του Καρώ μετά από εκτέλεση κόρνερ, δεν βρήκε στόχο.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τον Κωστή αντί του Σιαθά ξεκίνησε στην επανάληψη ο Σάββας Πουρσαϊτίδης, βλέποντας την Αλκή να απειλεί άμεσα και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό όταν ο Μαλφλουρί άδειασε τον Κίρεφ και σημάδεψε τον Μάτσι, το πλασέ του οποίου σταμάτησε σε αμυντικό. Πέντε λεπτά αργότερα ο Καρλάο σημάδεψε τον Ελουντού ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Πάρντο, όπως και ο Κορέια στο 55ο λεπτό. Η είσοδος του Φαμπρίτσιο στο 59ο λεπτό του αγώνα ήταν ευεργετική καθώς ο Βραζιλιάνος δύο λεπτά αργότερα τροφοδότησε τον Τιγκρουτζιά ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ κάνοντας το 1-0. Στο 68ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έψαξε την αντίδραση με σουτ του Κωστή που έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κίρεφ κατάφερε να κερδίσει σε τετ-α-τετ τον Μαλφλουρί κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι.

Πέντε λεπτά αργότερα γκολ του Ελουντού ακυρώθηκε σωστά μιας και ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ ξεκινώντας την προσπάθειά του, ενώ στο 83ο λεπτό ο Φαμπρίτσιο εκμεταλλεύτηκε αβίαστο λάθος και έγινε κάτοχος της μπάλας ωστόσο δεν κατάφερε να τη στείλει στο πλεκτό. Οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 88ο λεπτό όταν ο Καρλάο αστόχησε με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση. Στο δεύτερο λεπτό της καθυστέρησης ο Βραζιλιάνος σημάδεψε τον Μιντίκκη στη μεγάλη περιοχή με τον Πάρντο να πραγματοποιεί καθοριστική επέμβαση και να κρατά το μηδέν παθητικό, ενώ το σκηνικό επαναλήφθηκε και στο 94ο λεπτό με τον Βελγοισπανό τερματοφύλακα ξανά νικητή.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ο Σάββας Δαμιανού επέλεξε μια ευέλικτη γραμμή κρούσης με τον Φαμπρίτσιο να μένει στον πάγκο και τον Μάτσι να παίρνει θέση στην κορυφή της επίθεσης. Η επιθετική ανάπτυξη της γηπεδούχου ομάδας στηρίχθηκε στον δαιμόνιο Μαλφλουρί ο οποίος προκάλεσε ουκ ολίγα προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, την ίδια στιγμή. Το πλάνο λειτούργησε αλλά δεν έφερε γκολ και έτσι ο Κύπριος τεχνικός επιστράτευσε τον Φαμπρίτσιο ο οποίος δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα, εξελίχθηκε σε χρυσή αλλαγή δίνοντας έτοιμο γκολ στον Τιγκρουτζιά.

Την επιστράτευση του Καρλάο επέλεξε ο Σάββας Πουρσαϊτίδης με τον ικανότατο Βραζιλιάνο επιθετικό να δείχνει επηρεασμένος από την αποχή του λόγω τραυματισμού. Ο Ελλαδίτης τεχνικός περιόρισε το ροτέισον με την ομάδα του να εμφανίζει σημάδια κόπωσης και έλλειψης ζωηράδας, τα οποία συνέτειναν σε μεγάλο βαθμό και στη διαμόρφωση του τελικού σκορ.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ

Μπορεί για ενενήντα και πλέον λεπτά να περιορίστηκε σε ρόλο θεατή, ωστόσο εκεί που χρειάστηκε, ο Ούρκο Πάρντο θύμισε ότι αποτελεί σταθερή αξία. Ο Βελγοισπανός τερματοφύλακας νίκησε δύο φορές τον Μιντίκκη στο τετράλεπτο της καθυστέρησης, διατηρώντας το μηδέν παθητικό και βάζοντας παράλληλα το λιθαράκι του στην επικράτηση της Αλκή Ορόκλινης.

Την μεγάλη του αξία πιστοποίησε και ο Φαμπρίτσιο Σιμόες ο οποίος παρακολούθησε την πρώτη ώρα παιχνιδιού από τον πάγκο ωστόσο εισήλθε σε αυτό... καυτός, μοιράζοντας την καθοριστική τελική πάσα προς τον Τιγκρουτζία, δύο μόλις λεπτά αφού πάτησε χορτάρι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Πολύ μακριά από τα υψηλά επίπεδα που έχει συνηθίσει έμεινε ο Καρλάο, ο οποίος επέστρεψε στην ενεργό δράση. Ο υψηλόσωμος κεντρικός επιθετικός της Νέας Σαλαμίνας έδειξε εμφανώς επηρεασμένος από το διάστημα αποχής του, χάνοντας με ευκολία τις προσωπικές μονομαχίες που έδωσε, ενώ είχε μόλις μια ουσιαστική προσπάθεια προς τον στόχο.

Έλλειψη δυνάμεων φανέρωσε και ο Τσαρλς Ελουντού ο οποίος προερχόταν από εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον Ερμή. Ο βραχύσωμος Καμερουνέζος ακραίος επιθετικός δεν κατάφερε να διακριθεί με ή χωρίς μπάλα και ουσιαστικά η δική του αδυναμία, βαχυκύκλωσε την επιθετική προσπάθεια της ομάδας του.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Νεόφυτος Νεοφύτου δεν είχε να διαχειριστεί έναν αγώνα με υψηλή ένταση και σε γενικές γραμμές δεν ήταν πολλές οι φάσεις που μπορούν να χαρακτηριστούν ως αμφισβητούμενες. Παρόλ' αυτά ο διαιτητής της αναμέτρησης ελέγχεται για την περίπτωση του 47ου λεπτού, χρονικό σημείο κατά το οποίο ο Καρώ φαίνεται να σταματά με το χέρι την πορεία της μπάλας προς τα δίκτυα, μετά από σουτ του Μάτσι.

Αλκή Ορόκλινη (Σ. Δαμιανού): Πάρντο, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Ενγκομό, Χαρής, Μάτσι (59' Φαμπρίτσιο), Τιγκρουτζιά, Πιεράτσι, Μαλφλουρί (78' Μπιλάλ), Ντιακιτέ, Γκλομπάρ

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Πουρσαϊτίδης): Κίρεφ, Καρώ, Κούσουλος, Σιαθάς (46' Κωστή), Χατζηκωνσταντή (89' Πικής), Μιντίκκης, Καρλάο, Νουρ, Κορέια, Ρέινολντς (64' Παπαδόπουλος), Ελουντού

Διαιτητής: Νεόφυτος Νεοφύτου

Επόπτες: Σωτήρης Βίκτωρος, Ανδρέας Π. Ανδρέου

Σκόρερς: 61' Τιγκρουτζιά

Κίτρινες κάρτες: Εγκομό, Ντιακιτέ/Κορέια, Κούσουλος