Ερμής-Αλκή 0-1: Ο Φαμπρίτσιο έκανε την διαφορά!

Πολύτιμη νίκη για την Αλκή στην πρεμιέρα των πλέι οφ

Η Αλκή πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη επί του Ερμή με 0-1 στην πρεμιέρα του δεύτερου γκρουπ της τελικής φάσης του πρωταθλήματος. Ο Φαμπρίτσιο στο 64΄’ το μοναδικό γκολ του αγώνα. Στους 26 βαθμούς η Αλκή, στους 31 ο Ερμής.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Αλκή ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα στο ΓΣΖ, έχοντας δύο ευκαιρίες στα πρώτα 5 λεπτά με Μαλφλουρί και Φαμπρίτσιο. Από την άλλη, ο Ερμής είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 11’, όταν ο Εμεγκάρα με πολύ δυνατό σουτ εντός περιοχής ανάγκασε τον Ούρκο Πάρντο να απομακρύνει με το πρόσωπο σε κόρνερ. Στο 19, ο Μαλφλουρί εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ενγκομό έκανε την προβολή, με την μπάλα να πηγαίνει στα χέρια του Αραμπατζή. Στο 35’, η ομάδα του Σάββα Δαμιανού έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Μαλφλουρί ελίχθηκε ωραία εντός περιοχής, έκανε το πολύ δυνατό σουτ που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Αραμπατζή και απομακρύνθηκε. Αυτή ήταν και η σημαντικότερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι στο 0-0.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία για τον Ερμή. Ο Γιάννης Ταραλίδης εκτέλεσε ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Ούρκο Πάρντο να αποκρούει με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 55’, η Αλκή απάντησε ,’ ένα καλό σουτ του Φαμπρίτσιο που πέρασε λίγο άουτ. Ο Φαμπρίτσιο, όμως, στο 64’ σκόραρε με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ύστερα από γύρισμα του Μαλφλουρί. Ο Ερμής απείλησε στο 67’, με κεφαλιά του Τσούμου που πέρασε λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μαρτίνιουκ σούταρε μόλις άουτ από γύρισμα του Τσούμου στην περιοχή. Στο 75’, ο Ταραλίδης με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στα τελευταία λεπτά, ο Ερμής πίεσε για την ισοφάριση έντονα, όμως η ομάδα του Σάββα Δαμιανού άντεξε και πήρε μια πολύτιμη νίκη.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Φαμπρίτσιο, Τιγκρουτζιά και Μαλφλουρί. Από τον Ερμή, δραστήριος ήταν ο Τσούμου.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από τον Ερμή υστέρησαν οι Μοντέιρο και Εμεγκάρα. Από την Αλκή, δεν υστέρησε κανείς.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Και οι δύο ομάδες ζήτησαν από ένα πέναλτι. Η Αλκή για χέρι του Ιμερέκοφ σε σουτ του Τιγκρουτζιά στο 76, το οποίο έπρεπε να δοθεί. Ο Ερμής για ανατροπή του Τσούμου στο 87'. Και αυτό το πέναλτι μπορούσε να δοθεί από τον Μασιά.

Οι συνθέσεις:

Ερμής: Αραμπατζής, Ιμερέκοφ, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Εμεγκάρα (72' Λίλλης), Ζαχάρια, Νταμτσέφσκι (77' Τσίνα), Ψάλτης, Μπάουμαν, Μοντέιρο, Κυπριανού (59' Τσούμου)

Αλκή: Πάρντο, Ντουβεντρού, Ενγκομό, Χαρή, Τιγκρουτζιά, Ιτούα, Λοϊζίδης, Μαλφλουρί (77' Ρούκα), Φαμπρίτσιο (89' Μάατσι), Ντιακιτέ, Γκλομπάρ (31' Μπιλάλ)

Σκόρερς:-/ 64' Φαμπρίτσιο

Διαιτησία: Δημήτρης Μασιάς (Χαράλαμπος Γεωργίου, Κυριάκος Κυριάκου)

Κίτρινες: Μαρτίνιουκ, Μπάουμαν / Ιτούα