Τελευταία Ενημέρωση: 09:32

Ερμής-Αλκή 2-4: «Βροχή» από τέρματα και «ανάσα» για την «Αθάνατη»

Η Αλκή ανέβηκε στους 10 βαθμούς αφήνοντας τον Ερμή με 7

Newsroom 24sports

Η Αλκή πήρε σπουδαίο τρίποντο βαθμολογικής «ανάσας» και ξεμπλόκαρε από την τελευταία θέση που βρισκόταν. Ανέβηκε στους 10 βαθμούς και «βύθισε» τον Ερμή που έμεινε στους 7. Ο Ερμής ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ στο 6’ με τον Ταραλίδη, αλλά η Αλκή απάντησε αμέσως με τους Σπόλιαριτς (10’) και Σταύρου (13’). Στο 23’ ο Μπελαμεϊρί έγραψε το 1-3 και ο Κάρλος στο 29’ το 1-4. Ο Ερμής μείωσε στο 76’ με τον Κατσιατή και αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Από ένα δοκάρι είχε η κάθε ομάδα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ Ημίχρονο:

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν πάρα πολύ δυνατά και μέσα σε 13 λεπτά είδαμε τρία γκολ. Ενώ η Αλκή έδειχνε ότι μπήκε στον αγώνα καλύτερα απ’ τον Ερμή, οι «φτεροπόδαροι» μέσα από μια στημένη φάση άνοιξαν το σκορ με το σουτ του Ταραλίδη στο 7’ για το 1-0. Στο 10’ ο Σπόλιαριτς θα απαντήσει αμέσως για το 1-1 με ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής έπειτα από την πάσα του Κάρλος με το γόνατο. Στο 13’ η Αλκή θα κάνει την ολική ανατροπή και το 1-2 με τον Σταύρου να σκοράρει από κοντά μετά την έξοχη ασίστ του Μπελαμεϊρί. Στο 23’ ο ταχύτατος βραχύσωμος ακραίος επιθετικός της «Αθάνατης», Μπελαμεϊρί θα γράψει το 1-3. Ο Μπελαμεϊρί πήρε την μπάλα, έκανε μια προσποίηση στον Παπαδόπουλο σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 29’ ο Κάρλος έκλεψε την μπάλα και στο τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-4. Στο 33’ σημειώθηκε μια τρομερή απόκρουση από τον Πάρντο στην κεφαλιά του Γκουλόν. Ανέκοψε το 2-4 ο πορτιέρο της Αλκής. Στο 36’ ο Μαύρου σε πρώτη φάση και ο Φυλακτού σε δεύτερη, έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν. Στο πρώτο σουτ ο Πάρντο απέκρουσε, στο δεύτερο ο Μαρτίνος Χριστοφή έβαλε το πόδι και η μπάλα έφυγε κόρνερ. Τα τελευταία λεπτά ο Ερμής ανέκαμψε και πλησίασε αρκετές φορές στη μείωση του σκορ χωρίς αποτέλεσμα όμως, έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-4.

Β’ Ημίχρονο:

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αλκή έκανε διαχείριση του αγώνα, έχοντας μαξιλαράκι τρία γκολ μπροστά. Ο Ερμής άφηνε αρκετούς χώρους ανοικτούς, αφού δεν είχε και άλλη επιλογή από το να πιέσει για να μειώσει νωρίς και να ξαναμπεί στον αγώνα. Στο 67’ ο Κάρλος κάνει σπουδαία κούρσα, σουτάρει και στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 76’ έγινε το 2-4 με τον Κατσιατή. Πρώτα έγινε ένα σουτ από παίκτη του Ερμή, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ο Κατσιατής από κοντά με πλασέ σκόραρε. Στο 78’ ο Κάρλος βγήκε στην αντεπίθεση για την Αλκή, και από ευνοϊκή θέση δεν θα σκοράρει. Ο Παπαδόπουλος θα πει όχι! Στο 85’ Εκπληκτικό δυνατό σουτ από τον Ταραλίδη η μπάλα σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 87’ χάνεται διπλή ευκαιρία για την Αλκή με τον Ηλία να μην σκοράρει μετά το λάθος του Γκουλόν. Στο 90’ ο Ταραλίδης έκανε απευθείας μια εκτέλεση φάουλ που έφυγε μόλις έξω. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Αλκή με το τελικό σφύριγμα πήρε την νίκη και ανέβηκε στους 10 βαθμούς.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ντε Τέους (Ερμής): Ο Ερμής κατήλθε στον αγωνιστικό χώρο με ένα σύστημα 4-2-3-1 και με έξι απουσίες σημαντικών μονάδων για την ομάδα. Ενώ προηγήθηκε στον αγώνα δεν κατάφερε να το διαχειριστεί σωστά και έτσι βρέθηκε στο ημίχρονο να χάνει 1-4. Στο 25’ αναγκάστηκε να ρίξει μέσα τον Ψάλτη και να βγάλει τον Εμπαλό για να περιοριστεί ο Μπελαμεϊρί.

Σακκάς (Αλκή): Η Αλκή παρατάχθηκε με ένα σχηματισμό 4-2-3-1. Ήταν απίστευτα αποτελεσματική επιθετικά και σκόραρε 4 γκολ στις ευκαιρίες που βρήκε. Μεσοεπιθετικά έγινε σπουδαίο παιχνίδι, ενώ αμυντικά γενικότερα είδαμε άναρχο παιχνίδι και από τις δυο ομάδες.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ερμής: Ο Ταραλίδης έκανε καλή εμφάνιση, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Αλκή: Ο Πάρντο πραγματοποίησε καίριες επεμβάσεις σε καθοριστικά χρονικά σημεία. Ο Μπελαμεϊρί ήταν ασυγκράτητος. Σπόλιαριτς, Σταύρου και Κάρλος έκαναν πολύ ουσιαστικό αγώνα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ερμής: Δεν διαχειρίστηκαν καθόλου καλά το προβάδισμα και μέσα σε μερικά λεπτά ήρθε ολική ανατροπή. Στο 1-3 παρουσίασε εικόνα αποσύνθεσης, ωστόσο στη συνέχεια ήταν η ομάδα που πίεζε για να μειώσει. Δεν κατάφερε στο τέλος της ημέρας να ανταποκριθεί και εν τέλει έχασε.