Ολυμπιακός-Αλκή 0-3: Έριξε τριάρα με πρωταγωνιστή τον Πάρντο

Ο Ολυμπιακός είχε τις ευκαιρίες και η Αλκή τα γκολ με αποτέλεσμα η «Αθάνατη» να πάρει σπουδαίο διπλό μέσα στην Λευκωσία αφού πήρε την νίκη με 3-0.

Ο Ολυμπιακός είχε τις ευκαιρίες και η Αλκή τα γκολ με αποτέλεσμα η «Αθάνατη» να πάρει σπουδαίο διπλό μέσα στην Λευκωσία αφού πήρε την νίκη με 3-0. Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ούρκο Πάρντο που δεν άφησε τίποτα να περάσει στα δίχτυα της εστίας του. Δύο λάθη του Χίντι ήταν αυτά που στοίχισαν στον Ολυμπιακό, σκόρερ για την Αλκή ήταν ο Φαμπρίσιο, ο Σεμέδο και ο Ντουβεντρού.

Από την μια Χίντι από την άλλη Πάρντο

Ένα πάρα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο είδαμε στο Μακάρειο στάδιο αφού Ολυμπιακός και Αλκή μας χάρισαν φάσεις αλλά και ένα γκολ. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που απείλησε πρώτος όταν σε μια σέντρα μέσα στην περιοχή Σαμάρας μόλις που δεν βρήκε την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα. Στο 18’ η Αλκή είχε δοκάρι όταν ο Λοϊζίδης έβγαλε σέντρα από δεξιά και ο Φαμπρίσιο έκανε την κεφαλιά για να την στείλει στο δοκάρι. Στο 24’ ο Χίντι έκανε άστοχη έξοδο και ανάτρεψε με το σώμα του τον Αβράαμ παραχωρώντας πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Φαμπρίσιο στο 25’. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και στο 31’ η κεφαλιά του Τόρες αποκρούστηκε με υπερένταση από τον Πάρντο σε κόρνερ. Στο 35’ οι «μαυροπράσινοι» έχασαν νέα σπουδαία διπλή ευκαιρία όταν πρώτα ο Σωτηρίου και στη συνέχεια ο Τόρες αν και αμαρκάριστοι δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Στο 40’ ο Πάρντο έβγαλε ακόμη μια δύσκολη απόκρουση όταν ο Πεχλιβάνης έκανε πλασέ μέσα από την περιοχή και ο Βελγοισπανός με εξαιρετικά αντανακλαστικά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Έτσι το ημίχρονο έληξε στο 1-0 υπέρ της Αλκής, σκορ που αδικεί τους γηπεδούχους.

Ξανά ο Πάρντο, ξανά ο Χίντι

Στο β’ ημίχρονο οι ομάδες μπήκαν με την ίδια διάθεση για να παίξουν ποδόσφαιρο και να φτιάξουν φάσεις. Ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι άτυχος ενώ ο Πάρντο που ήταν σε εκπληκτική βραδιά έπιανε τα άπιαστα. Στο 61’ ο Τόρες έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο Βελγοισπανός τερματοφύλακας απέκρουσε και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Αλκή έκανε την πρώτη της φάση στο ημίχρονο και σκόραρε. Ο Λοϊζίδης έβγαλε συρτή μπαλιά από δεξιά με τον Χίντι να κάνει και πάλι άστοχη έξοδο και να στρώνει με το χέρι του στον Σεμέδο που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0. Ο Ολυμπιακός πίεζε για να πετύχει το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι ενώ ο Χρύσης Μιχαήλ έριξε στο παιχνίδι τον Καπαρτή με σκοπό να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Ο Ολυμπιακός πάλι δεν μπορούσε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ. Η Αλκή έριξε τα πάντα στην άμυνα και ο Ολυμπιακός αντιθέτως στην επίθεση για τα τελευταία 10 λεπτά. Στο 91' ο Πάρντο έβγαλε νέα εξαιρετική απόρκουση σε προβολή μέσα στην περιοχή. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ντουβεντρού μέσα από την περιοχή έκανε με πλασέ στο 93' το 3-0 και έτσι σφράγισε ένα σπουδαίο διπλό με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ούρκο Πάρντο.

Σκόρερς: / 25' Φαμπρίσιο, 63' Σεμέδο, 93' Ντουβεντρού
Κίτρινες: 14' Χριστοφίδης / 32' Λοϊζίδης, 83' Σεμέδο