ΟΜΟΝΟΙΑ / ΑΡΑΡΑΤ - ΑΕΛ 4-8: Κύπελλο στους Λέοντες

Με μια εξαιρετική εμφάνιση η ΑΕΛ κατέκτησε το κύπελλο φούτσαλ!

Τεράστια νίκη για την ΑΕΛ που με 4-8 κατέκτησε το κύπελλο. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και στα 40 λεπτά και δίκαια έφτασε στην τεράστια νίκη και στο τρόπαιο. Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Λουτζέρο που σκόραρε 4α τέρματα, ενώ ο 2 πέτυχε ο Ρονίνιο και Αγουιάρ. Εξαιρετικός για την Ομόνοια ήταν ο Σκαμπύλης ο οποίος έσωσε πολλές φορές την Ομόνοια και αυτός ήταν ο λόγος που το σκορ έμεινε στο 4-8.

Πολύ δυνατά μπήκε στον αγώνα η ΑΕΛ. Μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα και μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λουτζέρο έγραψε το 0-1. Στο επόμενο λεπτό ο Αγουιάρ έγραψε το 0-2 για την ΑΕΛ. Μάλιστα οι «Λέοντες» στο 3’ και έπειτα από λάθος του Κρατσοβ, ο Ρονίνιο έγραψε το 0-3 προ κενού τέρματος. Από την άλλη η Ομόνοια έψαξε την απάντηση και στο 6’, μετά από ωραία πάσα του Κρατσόβ, ο Ανδρέου έκανε το σουτ και έγραψε το 1-3. Στο επόμενο λεπτό όμως και μετά από πλάγιο, ο Λουτζέρο έκανε μια μαγική ενέργεια βρήκε το χώρο που ήθελε και με σουτ έγραψε το 1-4. Στο 9’ η ΑΕΛ βγήκε και πάλι μπροστά με τον Χατζηγεωργίου να είναι μόνος απέναντι στον Σκαμπύλη, όμως ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έσωσε. Στο 12’ έμεινε κενό το τέρμα της Ομόνοιας, ο Λουτζέρο έκανε υπό πίεση το σουτ, έξω η μπάλα. Η Ομόνοια έβγαινε ψηλά για να πετύχει κάποια τέρμα όμως αυτό έφερνε και ευκαιρίες για την ΑΕΛ. Στο 13’ έπειτα από πλάγιο για την ΑΕΛ ο Ρονίνιο δοκίμασε με σουτ στη κίνηση να πετύχει το τέρμα, όμως ο Σκαμπύλης είπε όχι. Στο 15’ ο Μανώλη δοκίμασε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να νικήσει τον Ζοέλ, όμως ο πορτιέρο της ΑΕΛ έσωσε. Στο 16’ ο Λουτζέρο από δύσκολη γωνιά έκανε το σουτ, έσωσε όμως ο Σκαμπύλης. Στο επόμενο λεπτό ο ίδιος φουτσαλιστής έκανε και πάλι σουτ, όμως και πάλι ο Σκαμπύλης έσωσε δύσκολα. Στο 18’ ο Κρατσόβ έδωσε όμορφα στον Περέιρα, ο οποίος με τακουνάκι δοκίμασε να πετύχει το τέρμα, όμως ο Ζοέλ είπε όχι. Στο επόμενο λεπτό ο Αγουιάρ έφυγε σε τετ α τετ με τον Σκαμπύλη όμως να κατεβάζει για ακόμη μια φορά τα ρολά. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να αλλάξουν το παιχνίδι. Μάλιστα μόλις στο 21’ μετά από κόρνερ ο Ιωάννου έκανε με μια το δυνατό βολέ και νίκησε τον Ζοέλ γράφοντας έτσι το 2-4. Στο 22’ ο Περέιρα βρέθηκε σε καλή θέση, έκανε το σουτ, όμως ο Ζοέλ απέκρουσε. Δυο λεπτά αργότερα ο Λουτζέρο έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 25’ όμως ο Λουτζέρο με τον Αγουιάρ συνεργάστηκαν άψογα με τον πρώτο να πετυχαίνει το τέρμα και το 2-5. Ένα λεπτό αργότερα ο Περέιρα έκλεψε κοντά στην περιοχή της ΑΕΛ, έδωσε στον Λακούφη, αυτός έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε έξω. Στο 27’ ο Αγουιάρ έφυγε σε τετ α τετ, με τον Σκαμπύλη όμως να λέει και πάλι όχι. Στη συνέχεια η Ομόνοια ξεκίνησε να αγωνίζεται με flying keeper. Μάλιστα στο 28’ έφερε αποτέλεσμα όταν μετά από όμορφη συνεργασία ο Ιωάννου μόνος με το τέρμα έγραψε εύκολα το 3-5. Στο 29’ ο Σκαμπύλης απείλησε με σουτ, όμως ο Ζοέλ απέκρουσε σταθερά και δοκίμασε από την πόρτα του να πετύχει το τέρμα μιας και ο Σκαμπύλης ήταν εκτός, όμως το βολέ του πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια. Στο 31’ ο Σκαμπύλης δοκίμασε και πάλι το πόδι του, με την μπάλα όμως να περνά έξω. Ένα λεπτό αργότερα η Ομόνοια και πάλι με ωραία συνεργασία απείλησε, όμως το τακουνάκι του Περέιρα πέρασε μόλις έξω. Από εκεί και πέρα ξεκίνησε ένας μονόλογος για την ΑΕΛ. Στο 36’ ο Ρινίνιο έδωσε άψογη διαγώνια πάσα προς τον Λουτζέρο, όπου μόνος του έγραψε το 3-6. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε το κλέψιμο για την ΑΕΛ, ο Ρονίνιο σήκωσε για τον Αγουιάρ που με μια πέτυχε 3-7. Στην επόμενη φάση και πάλι έγινε το κλέψιμο με τον Ρονίνιο να κάνει το σουτ από την εστία της ομάδας του και να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ με την βοήθεια του δοκαριού. Μέχρι το τέλος του αγώνα το μοναδικό που κατάφερε η Ομόνοια ήταν να μειώσει στο σκορ στο 39’ έπειτα από ωραία κομπίνα σε φάουλ, όπου ο Περέιρα έδωσε στον Κρατσόβ και ο τελευταίος με ωραίο σουτ έγραψε το 4-8. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι 11 των δυο ομάδων:
Ομόνοια: Σκαμπύλης, Κρατσόβ, Περέιρα, Λακούφη, Ιωάννου, Μούλερ, Ανδρέου, Σκαρπάρης, Ιακώβου, Σάββα, Μανώλη, Παπαδόπουλος
ΑΕΛ:  Ντα Σίλβα, Μάρτινς, Ντα Σίλβα, Λόπες, Αγκουιάρ, Ζαντής, Τσακανιάς, Κάντζιο, Χατζηγεωργίου, Στεριόπουλος, Κωνσταντίνου

Άλλα Σπορ: Τελευταία Ενημέρωση