ΑΕΛ-Ανόρθωση 0-2: Προβάρει ευρωπαϊκό κοστούμι!

Η Ανόρθωση πέτυχε τεράστια νίκη επί της ΑΕΛ στη Λεμεσό και πλησιάζει στην ευρωπαϊκή έξοδο

Με σκόρερ τους κεντρικούς της αμυντικούς Σίλντενφελντ και Βίκτορ, η Ανόρθωση κέρδισε την ΑΕΛ με 0-2 στη Λεμεσό και πλησιάζει στον στόχο της ευρωπαϊκής εξόδου. Στους 60 βαθμούς η ομάδα της Αμμοχώστου, η οποία ξέφυγε εννέα πόντους από την σημερινή της αντίπαλο.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Τσίρειο. Η ΑΕΛ έχασε την πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού μόλις στο πρώτο λεπτό, όταν το σουτ του Γκαμπιονέτα εντός περιοχής έσωσε με ωραίο τρόπο ο Αριέλ Χάρους. Στο 12’, ο Μάρκο Σοάρες εκτέλεσε ένα φάουλ, το οποίο απέκρουσε και πάλι ο Χάρους με γροθιές. Στο 21’, η σέντρα του Γκαμπιονέτα βρήκε τον Σασί στην «καρδιά» της περιοχής της Ανόρθωσης, αλλά αυτός έστειλε την κεφαλιά του μόλις άουτ. Η Ανόρθωση, από την άλλη, έχασε την πρώτη της σπουδαία ευκαιρία στο 33’. Ο Κοφί έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Ράγιος έπιασε την ωραία γυριστή κεφαλιά, αλλά ο Βοζίνια έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η ομάδα της Αμμοχώστου, όμως κατάφερε να προηγηθεί λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Ράγιος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ζοάο Βίκτορ πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφθασε στον Σίλντενφελντ, ο οποίος με κοντινή προβολή έγραψε το 0-1. Σκορ που ήταν και πρώτου ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με μια κεφαλιά του Μιτρέα από το κόρνερ του Σοάρες που πέρασε άουτ για την ΑΕΛ. Στη συνέχεια, έγινε περισσότερο παιχνίδι κέντρου, με την Ανόρθωση να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 57’. Ο Ντάνιελ Πράνιτς έδωσε την κάθετη στον Ντούρις, ο οποίος έκανε το σουτ από πλάγια που έφυγε άουτ. Στο 62’, η ομάδα της Αμμοχώστου πέτυχε και δεύτερο γκολ, διευρύνοντας το προβάδισμά της. Ο Πράνιτς εκτέλεσε ένα φάουλ από αριστερά, με τον Ζοάο Βίκτορ να σηκώνεται ψηλότερα από όλους και να γράφει το 0-2 μέσα σε αποθέωση. Στη συνέχεια, οι Αμμοχωστιανοί διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα, ενώ η ομάδα της Λεμεσού είχε μεγάλη ευκαιρία στο 90’ να μειώσει τουλάχιστον το σκορ, όταν το δυνατό σουτ του Ντενίλσον Γκαμπιονέτα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από τους νικητές, ξεχώρισαν οι δύο σκόρερ Σίλντενφελντ και Βίκτορ. Πολύ καλός επίσης και ο Κοφί. Από την ΑΕΛ, δραστήριος ήταν ο Γκαμπιονέτα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την ΑΕΛ, υστέρησαν οι Τόρες και Τεξέιρα. Από την Ανόρθωση, υστέρησε ο Γκάντσεφ σε σχέση με προηγούμενες του εμφανίσεις.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο διαιτητής του αγώνα Χρίστος Νικολαϊδης κράτησε καλά το παιχνίδι, αν και θα μπορούσε να δείξει περισσότερες κάρτες σε κάποιες περιπτώσεις.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, Γουίλερ, Λαφράνς, Μιτρέα, Σοάρες, Φιντέλις (65' Μαύρου), Γκαμπιονέτα, Τόρες (79' Μέσκα), Σασί (60' Ρομάν), Τεξέιρα

Ανόρθωση: Χάρους, Κοφί, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Γκάντσεφ (81' Οικονομίδης), Ράγιος (69' Παλάνκα), Καλό, Σισέ, Ντούρις (89' Αράζ)

Σκόρερς:-/ 42' Σίλντενφελντ, 62' Βίκτορ

Διαιτησία: Χρίστος Νικολαϊδης (Παύλος Γεωργίου, Νίκος Εγγλέζου)

Κίτρινες: Γουίλερ, Φιντέλις, Μιτρέα, Αϊρόσα / Γκάντσεφ