ΑΕΛ-Ανόρθωση 0-3: Μια «Κυρία» έτοιμη για όλα!

Η ομάδα της Αμμοχώστου πέτυχε τεράστια νίκη στη Λεμεσό

Η Ανόρθωση πέτυχε μιας τεράστιας σημασίας νίκη επί της ΑΕΛ με 0-3 στο πολύ μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μας. Ντούρις με δύο γκολ και Μικελτάντζε οι σκόρερ. Η Ανόρθωση πέρασε στην 4η θέση με 23 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ έπεσε από την πρώτη θέση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αναγνωριστικά ξεκίνησε το παιχνίδι στο Τσίρειο Στάδιο. Στο πρώτο 10λεπτο είχαμε δυνατές μονομαχίες και πολλά φάουλ και χωρίς ξεκάθαρη ευκαιρία. Στο 26’ είχαμε την πρώτη ευκαιρία, όταν ο Αντάμοβιτς δέχθηκε την μπάλα από τον Χουράδο, μπήκε στην περιοχή, έκανε το αδύναμο πλασέ, το οποίο κατέληξε στα χέρια του Βάργκιτς. Η Ανόρθωση, από την άλλη, προηγήθηκε στην πρώτη της φάση στο παιχνίδι. Ο Πράνιτς έκανε την σέντρα, ο Μίχαλ Ντούρις κοντρόλαρε, σούταρε με το αριστερό, η μπάλα κτύπησε στον Τζούνιορ και ξεγέλασε τον Βοζίνια για το 0-1 στο 37’. Η αντίδραση της ομάδας της Λεμεσού ήταν άμεση. Στο 41’ ο Χουράδο και στο 44’ ο Αντάμοβιτς έχασαν τεράστιες ευκαιρίες να ισοφαρίσουν το σκορ. Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο με πολλά νεύρα και ένταση, με τον Βασίλη Δημητρίου να δείχνει επτά κίτρινες κάρτες.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο ευκαιρίες του Μακρή για την ΑΕΛ, ενώ από την άλλη ο Μίχαλ Ντούρις έπιασε το πλασέ που κατέληξε άουτ από την εστία του Βοζίνια. Στο 56’, η ομάδα της Αμμοχώστου πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ήταν το λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Μικελτάντζε το εκμεταλλεύτηκε και με πλασέ έγραψε το 0-2. Η ΑΕΛ προσπάθησε με τις αλλαγές να αντιδράσει και έχασε ευκαιρία στο 73’. Ο Χουράδο έκανε την σέντρα, ο Μακρής πήρε την κεφαλιά που κατέληξε στα χέρια του Βάργκιτς. Στο 83’ και μετά από μια έξοχη αντεπίθεση, ο Ντούρις τελείωσε την φάση με έξοχο τρόπο για το 0-3, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΛ: Ο Αντάμοβιτς ήταν ο πιο κινητικός ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ, είχε κάποιες μαγικές στιγμές όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ανόρθωση: Ο Βάργκιτς ήταν εξαιρετικός. Όσες φορές χρειάστηκε, και ήταν αρκετές αυτές, έσωσε την εστία του. Μαζί με τον Ντούρις που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη ήταν οι κορυφαίοι

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΛ: Ο Ντόσα Τζούνιορ ήταν ο μοιραίος για την ομάδα του. Κόντραρε η μπάλα σε αυτόν στο πρώτο τέρμα, έκανε το λάθος στο δεύτερο.

Ανόρθωση: Δεν υπάρχει ποδοσφαιριστής που να απογοήτευσε στο σημερινό παιχνίδι.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ο Ντούσαν Κέρκεζ προέβη σε τρεις αλλαγές στο αρχικό του σχήμα σε σχέση με τη νίκη κόντρα στη Δόξα. Οι Μαρκόσκι, Γουήλερ και Σίλβα πήραν τις θέσεις των Ρομάν, Κυριάκου και Αντρέ Τεϊσέιρα. Οι αλλαγές του ήταν επιθετικής φύσεως και με ρίσκο, αλλά δεν απέδωσαν.

Από την άλλη, ο Γιούργκεν Στρέπελ έκανε την σούπερ έκπληξη, χρίζοντας ως βασικό τον Κροάτη πορτιέρο Ιβάν Βάργκιτς στην θέση του Δημήτρη Δημητρίου. Πραγματοποίησε άλλες τρεις αλλαγές, καθώς έβαλε στο αρχικό του σχήμα τους Κάτσαρ, Στρούνα και Μικελτάντζε στις θέσεις των Βίκτορ, Αρτυματά και Μπεσάτ. Οι αλλαγές του ήταν διαχείρισης του παιχνιδιού και απέδωσαν σε πολύ μεγάλο βαθμό.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Βασίλης Δημητρίου είχε να διαχειριστεί ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Έδειξε πάρα πολλές κίτρινες κάρτες στο παιχνίδι, αλλά σωστές. Υπήρχε και μια περίπτωση πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο σε παράβαση του Ντουγκλάο στον Μαρκόσκι. Δύσκολη φάση, αν και υπήρξε μια επαφή.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τζούνιορ, Σίλβα (62' Άλεξ Ντα Σίλβα), Νταβόρ (75' Μυτίδης), Λαφράνς, Μακρής, Μαρκόσκι(58' Ρομάν), Χουράδο, Γουήλερ, Νιλς Τεϊσέιρα, Αντάμοβιτς

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Στρούνα, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Κάτσαρ (75' Οικονομίδης), Κοφί, Ράγιο, Ντούρις, Μικελτάντζε (88' Κυριάκου), Κατσιαράβα (64' Μπεσάτ)

Σκόρερς: -/ 37' Ντούρις, 56' Μικελτάντζε, 83' Ντούρις

Κίτρινες: Μαρκόσκι, Χουράδο, Βοζίνια, Λαφράνς, Τζούνιορ, Αντάμοβιτς, Ντα Σίλβα/ Κάτσαρ, Πράνιτς, Μικελτάντζε