Ανόρθωση-Αλκή 0-0: «Άχαρο» ποδαρικό μέσα στο 2019

Η Αλκή «φρέναρε» την Ανόρθωση!

Η Ανόρθωση δεν κατάφερε να κάνει καλό ποδαρικό στο 2019, καθώς έμεινε στην ισοπαλία με 0-0 κόντρα στην Αλκή. Στους 24 βαθμούς η Ανόρθωση, στους 15 η Αλκή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι στη Λάρνακα άρχισε με την Ανόρθωση να χάνει την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 7’. Ο Κατσιαράβα έστρωσε στον Σίλντενφελντ, ο οποίος με φοβερό βολέ λίγο έξω από την περιοχή ανάγκασε τον Πάρντο σε δύσκολη απόκρουση. Στη συνέχεια, δεν είχαμε τις μεγάλες και ξεκάθαρες ευκαιρίες, με την Αλκή να στέκεται πολύ καλά στον μεσοαμυντικό της χώρο. Μέσα σε δύο λεπτά στα μέσα του ημιχρόνου, η Ανόρθωση έχασε δύο καλές ευκαιρίες με Ντούρις και Κατσιαράβα. Ο Ράγιο στο 43’ είχε ένα πολύ καλό σουτ που πέρασε λίγο άουτ στην τελευταία πολύ καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου. Ένα ημίχρονο που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Ανόρθωση να μπαίνει πιο επιθετικά, θέλοντας να προηγηθεί στο σκορ. Ο Μίχαλ Ντούρις στο 52’ έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν το πλασέ του κατέληξε ψηλά άουτ μέσα από την μικρή περιοχή του Πάρντο! Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπεσάτ έκανε την σέντρα από αριστερά, ο αμαρκάριστος Βίκτορ πήρε την κεφαλιά, όμως έστειλε την μπάλα άουτ από ευνοϊκή θέση. Η ομάδα της Αμμοχώστου συνέχισε να πιέζει και στο 66’, ο Ερβίν Κοφί με ωραία ενέργεια και σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Η Ανόρθωση συνέχισε να πιέζει, γυρόφερνε στην περιοχή της Αλκής, όμως δεν κατάφερε να φτιάξει τις ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ. Στο 88’, ο Ντούρις έκανε το σουτ, αλλά ο Πάρντο έσωσε με διπλή προσπάθεια.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες για δεύτερη φορά την φετινή χρονιά χωρίς τέρματα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από την Ανόρθωση, δύσκολα μπορούμε να ξεχωρίσουμε κάποιον. Από την Αλκή, δεν υπήρχε υστερήσαντας.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ο Μίχαλ Ντούρις θα δει την φάση του 52΄' και δεν θα πιστέψει τι έχασε. Από την Αλκή, όλοι πάλεψαν και στο τέλος ανταμείφθηκαν με τον βαθμό.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Αβραάμ Τσούκκας δεν έκανε και το καλύτερο του παιχνίδι, καθώς έκανε αρκετά λάθη. Υπήρχαν κάποιες περιπτώσεις πέναλτι για την γηπεδούχο που θα μπορούσε να δοθούν παραβάσεις.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ο Γιούρχεν Στρέπελ ξεκίνησε τον αγώνα χωρίς εκπλήξεις, καθώς παρέταξε ότι καλύτερο διέθετε για το παιχνίδι. Οι Βίκτορ και Μπεσάτ μπήκαν στις θέσεις των Κάτσαρ και Πράνιτς σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΛ. Οι αλλαγές του ήταν για να δώσουν επιθετικότητα, αλλά δεν τα κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Ο τεχνικός της Αλκής Κώστας Σακκάς παρέταξε τον Μάριο Ηλία στην θέση του Κάρλος. Ο Ματίας Σπόλιαριτς έμεινε στον πάγκο λόγω ενός μικροπροβλήματος τραυματισμού. Ο νεαποκτηθέντας Τριμπό βρισκόταν στον πάγκο. Οι αλλαγές του ήταν για να κρατήσουν τον βαθμό στο τέλος και τα κατάφεραν.

Οι συνθέσεις:

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Κοφί, Μπεσάτ, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Βίκτορ, Στρούνα, Ράγιο, Μικελτάντζε (61' Εγγλέζου), Ντούρις, Κατσιαράβα (70' Σισέ)

Αλκή: Πάρντο, Σερφά, Σταύρου (79' Σπόλιαριτς), Καντάτσια, Μπελαμεϊρί (90' Χαραλάμπους), Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Ηλία (62' Τριμπό), Σταρόκιν