Ανόρθωση-Αλκή 2-1: Κρατά τον χαρακτήρα τον αλύγιστο!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Τεράστια νίκη για την Ανόρθωση επί της Αλκής με 2-1 για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος με ολική ανατροπή. Σισέ στο 74' και Αμπντουλάγιεφ στο 90 +1'΄τα γκολ των νικητών. Η εξαιρετική Αλκή προηγήθηκε στο 52' με τον Τιγκρουτζιά. Στην κορυφή με 33 βαθμούς η ομάδα της Αμμοχώστου.

Αναγνωριστικά άρχισε ο αγώνας στη Λάρνακα. Η Ανόρθωση είχε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει σοβαρά την εστία του Πάρντο. Αντίθετα, η Αλκή ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 11’. Η σέντρα του Φραγκέσκου μπέρδεψε Αρούς και Σιβού, ο Φαμπρίτσιο παρενεβλήθηκε και με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ. Η Ανόρθωση σταδιακά ανέβασε στροφές και είχε μεγάλη ευκαιρία στο 22’. Ο Αμπντουλάγιεφ έκανε το γύρισμα και ο Σισέ με προβολή έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Στο 28’, ο Καμαρά μπερδεύτηκε ολομόναχος στην περιοχή από την σέντρα του Ράγιος και χάθηκε η ευκαιρία, ενώ ο Αμπντουλάγιεφ στο 30’ έκανε το σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής που πέρασε άουτ. Η Αλκή, από την άλλη, έχασε σπουδαία σπουδαία ευκαιρία στο 38’. Η ωραία συνεργασία Ντουβεντρού και Φαμπρίτσιο έφερε τον πρώτο σε θέση βολής, έκανε το πλασέ, όμως ο Αρούς έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Σε χρόνο καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία διπλή ευκαιρία με σουτ του Βίκτορ που απέκρουσε ο Πάρντο και στην επαναφορά το σουτ του Καμαρά έδιωξε ο Φραγκέσκου πάνω στη γραμμή. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Στο 47’, ο Σιβού έκανε το γύρισμα και ο Σισέ με προβολή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Η Αλκή, όμως, απάντησε με γκολ στο 53’. Ο Τιγκρουτζιά με ένα εξαιρετικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή πέτυχε το 0-1. Ο Λέβι έριξε μέσα Καλό αντί Οικονομίδη, σε μια προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι του Σάββα Δαμιανού, όμως, έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 64’. Ο Σεμέδο έφυγε μόνος σε τετ α τετ με τον Αρούς, όμως αστόχησε στέλνοντας το πλασέ του μόλις άουτ. Η Ανόρθωση ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 74’. Ο Καλό πάσαρε στον Σισέ, ο οποίος έπιασε ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ, το οποίο κατέληξε στην γωνία του Πάρντο για το 1-1. Το παιχνίδι απέκτησε «άγρια» ομορφιά στο τέλος, με την Ανόρθωση να πετυχαίνει το νικητήριο της γκολ στο 90+1’. Ο Σιβού πάσαρε στον Αμπντουλάγιεφ, που με εξαιρετικό σουτ «έγραψε» το 2-1 μέσα σε αποθέωση. Η Αλκή έχασε σημαντική ευκαιρία στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων για να ισοφαρίσει, όταν ο Ντουβεντρού βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, όμως έκανε το σουτ απελπιστικά άουτ.

Ανόρθωση: Αρούς, Σιβού, Πράνιτς (75' Άλβες),  Σίλντενφελντ, Αρτυματάς, Βίκτορ, Οικονομίδης (59' Καλό), Ράγιος, Αμπντουλάγιεφ, Σισέ (86' Μπανταλόφσκι) , Καμαρά

Αλκή: Πάρντο, Πάρπας, Φραγκέσκου (46' Χαμντί), Ντουβεντρού, Σεμέδο, Χαρή, Ανδρέου, Τιγκρουτζιά, Ιτούα, Φαμπρίτσιο (90' Βασίλεφ), Ντιακιτέ